Աստանայի փողոցներից մեկն անվանակոչվել է Մեսրոպ Մաշտոցի անունով
Հայաստանի վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի՝ Ղազախստան կատարած պաշտոնական այցի շրջանակում նախատեսված է Աստանայում Մեսրոպ Մաշտոցի անունով անվանակոչված փողոցի բացման հանդիսավոր արարողությունը։
Ինչպես հաղորդում է «Արմենպրես»-ի թղթակիցը Ղազախստանից, հանդիսավոր միջոցառմանը նախատեսված է ՀՀ փոխվարչապետ Մհեր Գրիգորյանի և ՀՀ կրթության, գիտության, մշակույթի և սպորտի նախարար Ժաննա Անդրեասյանի մասնակցությունը։
Դեռ նախորդ տարի Ղազախստանի նախագահ Կասիմ-Ժոմարտ Տոկաևի՝ Հայաստան այցի ընթացքում նշվել էր, որ քննարկվում է փոխադարձության սկզբունքով Աստանայում հայ գրերի հեղինակ Մեսրոպ Մաշտոցի, իսկ Երևանում ղազախ բանաստեղծ, ղազախական գրականության հիմնադիր Աբայ Կունանբաևի անվան փողոցների կամ պուրակների անվանակոչություն։
Ընթացիկ տարվա ապրիլին Երևանի ավագանու որոշմամբ Ավան վարչական շրջանի Ալմա-Աթայի փողոցի հարակից տարածքում գտնվող զբոսայգին անվանակոչվել է ղազախական գրականության հիմնադիր Աբայ Կունանբաևի անունով:

Одна из улиц Астаны будет названа в честь Месропа Маштоца
В рамках официального визита премьер-министра Армении Никола Пашиняна в Казахстан запланировано торжественное открытие улицы имени Месропа Маштоца в Астане.
Как сообщает корр. Арменпресс из Казахстана, в торжественном мероприятии запланировано участие вице-премьера Армении Мгера Григоряна и министра образования, науки, культуры и спорта Жанны Андреасян.
В прошлом году во время визита президента Казахстана Касым-Жомарта Токаева в Армению было отмечено, что ведутся переговоры о присвоении улице в Астане имени создателя армянского алфавита Месропа Маштоца, а перку в Ереване — имени казахского поэта и основоположника казахской литературы Абая Кунанбаева на основе принципа взаимности.
В апреле этого года решением Совета старейшин Еревана парк, расположенный на прилегающей к улице Алма-Аты в административном районе Аван, был назван в честь основоположника казахской литературы Абая Кунанбаева.