Թրամփը ստորագրել է Էփշթեյնի գործով նյութերը հրապարակելու մասին օրինագիծը
Միացյալ Նահանգների նախագահ Դոնալդ Թրամփը ստորագրել է Կոնգրեսի կողմից հաստատված օրինագիծը, որով նախատեսվում է հրապարակել մանկապղծության մեջ մեղադրվող ֆինանսիստ Ջեֆրի Էփշթեյնի գործի վերաբերյալ նյութերը։ Ինչպես հաղորդում է «Արմենպրես»-ը, այս մասին Թրամփը գրառում է կատարել Truth Social-ի իր էջում։
Թրամփը նշել է, որ ֆինանսիստը, ով 2019 թվականին ինքնասպանություն է գործել, հազարավոր դոլարներ է նվիրաբերել Դեմոկրատական կուսակցությունը ներկայացնող քաղաքական գործիչներին։ ԱՄՆ նախագահն ընդգծել է, որ Էփշթեյնը սերտ կապեր է ունեցել այնպիսի գործիչների հետ, ինչպիսիք են ԱՄՆ 42-րդ նախագահ Բիլ Քլինթոնը և Ներկայացուցիչների պալատում դեմոկրատների առաջնորդ Հաքիմ Ջեֆրիսը։
«Ճշմարտությունն այդ դեմոկրատների մասին և նրանց կապը Ջեֆրի Էփշթեյնի հետ կարող է շուտով ի հայտ գալ, քանի որ ես հենց նոր ստորագրել եմ օրենքը Էփշթեյնի ֆայլերը հրապարակելու վերաբերյալ»,- նշել է նա։
Օրինագծի համաձայն՝ ԱՄՆ արդարադատության նախարարությունը նյութերը պետք է հրապարակի 30 օրվա ընթացքում։
Նոյեմբերին դեմոկրատները հրապարակել էին Էփշթեյնի էլեկտրոնային նամակագրությունից հատվածներ նրա մի քանի ծանոթների և մտերիմ գործընկերների հետ։ Այդ նամակագրությունից հետո սկսվեցին ենթադրություններ այն մասին, որ Թրամփը կարող էր տեղյակ լինել ֆինանսիստի հանցագործությունների մասին։ Սպիտակ տունը դեմոկրատների գործողությունները բնութագրեց որպես նախագահին զրպարտելու փորձ։
Էփշթեյնը ձերբակալվել է Նյու Յորք նահանգի իրավապահ մարմինների կողմից 2019 թվականի հուլիսի 6-ին։ Դատախազությունը հայտարարել էր, որ ունեն ապացույցներ, որ 2002-2005 թվականներին Էփշթեյնը իր Մանհեթենի տուն այցելություններ է կազմակերպել տասնյակ անչափահաս աղջիկների համար, ամենափոքրը՝ 14 տարեկան։ Էփշթեյնի ընկերների և ծանոթների շրջանում մեծ թվով գործող և նախկին պաշտոնյաներ են եղել ոչ միայն ԱՄՆ-ից, այլև շատ այլ երկրներից, այդ թվում՝ պետությունների նախկին ղեկավարներ, հայտնի գործարարներ և շոու-բիզնեսի աստղեր։ ԱՄՆ-ում ֆինանսիստի նկատմամբ քրեական հետապնդումը դադարեցվեց 2019 թվականի օգոստոսին՝ բանտախցում նրա ինքնասպան լինելուց հետո։

Трамп подписал законопроект о публикации материалов дела Эпштейна
Президент США Дональд Трамп подписал одобренный Конгрессом законопроект о публикации материалов дела финансиста Джеффри Эпштейна, обвиняемого в растлении малолетних. Как сообщает Арменпресс, Трамп написал об этом на своей странице Truth Social.
Трамп отметил, что финансист, покончивший с собой в 2019 году, пожертвовал тысячи долларов политикам, представляющим Демократическую партию. Президент США подчеркнул тесные связи Эпштейна с такими фигурами, как 42-й президент США Билл Клинтон и лидер демократов в Палате представителей Хаким Джеффрис.
«Правда об этих демократах и ​​их связи с Джеффри Эпштейном может вскоре выйти наружу, поскольку я только что подписал закон о раскрытии материалов дела Эпштейна», — отметил он.
Согласно законопроекту, Министерство юстиции США должно опубликовать материалы в течение 30 дней. В ноябре демократы опубликовали выдержки из электронных писем Эпштейна с несколькими его знакомыми и близкими соратниками. После этой переписки возникли предположения, что Трамп мог быть осведомлен о преступлениях финансиста. Белый дом расценил действия демократов как попытку дискредитации президента.
Эпштейн был арестован правоохранительными органами штата Нью-Йорк 6 июля 2019 года. Прокуроры заявили, что располагают доказательствами того, что с 2002 по 2005 год Эпштейн организовывал визиты в свой дом на Манхэттене для десятков несовершеннолетних девочек, самой младшей из которых было 14 лет. Среди друзей и знакомых Эпштейна было большое количество действующих и бывших чиновников не только из США, но и из многих других стран, включая бывших глав государств, известных бизнесменов и звезд шоу-бизнеса. Уголовное преследование финансиста в США было прекращено в августе 2019 года после того, как он покончил жизнь самоубийством в тюремной камере.