Ուկրաինայում կոռուպցիոն սկանդալը չի ազդի Կիևին տրամադրվող օգնության վրա. Ֆինլանդիայի ԱԳ նախարար
Ուկրաինայում բռնկված կոռուպցիոն սկանդալը չի ազդի Ֆինլանդիայի կողմից օգնության վրա: Ինչպես «Արմենպրես»-ը տեղեկանում է «Ինտերֆաքս» գործակալությունից, այդ մասին հայտարարել է երկրի արտգործնախարար Էլինա Վալտոնենը։
«Մեր աջակցությունն Ուկրաինային, անշուշտ, չի թուլանա։ Բայց մենք որոշակիորեն ցանկանում ենք ավելի շատ զգուշություն դրսևորել, քան նախկինում էր. ոչ միայն մեր հարկատուների փողերի համար, ինչը, իհարկե, առաջնահերթություն է Ֆինլանդիայի արտգործնախարարի համար, այլև ուկրաինացի ժողովրդի համար», - ասել է Վալտոնենը նոյեմբերի 17-ին Էստոնիայի հեռուստատեսությանը տված հարցազրույցում։
Նա նաև կարծիք է հայտնել, որ «Ռուսաստանն Ուկրաինային ժամանակ չի տվել կոռուպցիայից զերծ հասարակություն ստեղծել անկախության կարճ ժամանակաշրջանում»։
Նախարարը նաև համաձայն չէ Ֆինլանդիայի նախկին նախագահ Սաուլի Նիինիստյոյի հետ, որը հայտարարել է, թե Եվրոպան պետք է ուղիղ բանակցություններ սկսի ՌԴ-ի հետ։ Նրա խոսքով, դեռ «շատ վաղ» է դա անելու համար։
«Իսկապես հնարավոր է բանակցություններ վարել Ռուսաստանի հետ, եթե երևա, որ Ռուսաստանը շահագրգռված է խաղաղությամբ կամ վերադառնում է միջազգային իրավունքի հարգմանը», - ասել է Վալտոնենը՝ ընդգծելով հակառուսական պատժամիջոցները խստացնելու անհրաժեշտությունը։
Օրերս Ուկրաինայի ազգային հակակոռուպցիոն բյուրոն հայտարարել էր էներգետիկայի ոլորտում կոռուպցիոն սխեմայի բացահայտման մասին։ Կոռուպցիոն սկանդալի ֆոնին հրաժարական են ներկայացրել Ուկրաինայի էներգետիկայի նախարար Սվիտլանա Հրինչուկը և արդարադատության նախարար Հերման Հալուշչենկոն։ Ըստ Ուկրաինայի հակակոռուպցիոն մարմինների՝ նախկին և ներկա մի քանի պաշտոնյաներ, ինչպես նաև գործարար Թիմուր Մինդիչը, որը համարվում է նախագահ Վոլոդիմիր Զելենսկու ընկերը, ներգրավված են եղել Ուկրաինայի էներգետիկ ոլորտում լայնամասշտաբ կոռուպցիոն սխեմայում։ Ըստ նախնական գնահատականների՝ յուրացվել է շուրջ 100 միլիոն դոլար։

Коррупционный скандал в Украине не повлияет на помощь Киеву - глава МИД Финляндии
Коррупционный скандал, разразившийся на Украине, не повлияет на помощь из Финляндии. Как сообщает Арменпресс со ссылкой на Интерфакс, об этом заявила министр иностранных дел страны Элина Валтонен.
«Наша поддержка Украины, безусловно, не ослабнет. Но мы, безусловно, хотим быть более осторожными, чем прежде: не только в отношении денег наших налогоплательщиков, что, конечно же, является приоритетом для главы МИД Финляндии, но и в отношении украинского народа», — заявила Валтонен в интервью эстонскому телевидению 17 ноября.
Она также выразила мнение, что «за короткий период независимости Россия не дала Украине времени на создание свободного от коррупции общества».
Министр также не согласна с бывшим президентом Финляндии Саули Ниинистё, который заявил, что Европе следует начать прямые переговоры с Россией. По ее словам, для этого пока «слишком рано». «Переговоры с Россией действительно возможны, если будет очевидно, что Россия заинтересована в мире или возвращается к соблюдению международного права», — заявила Валтонен, подчеркнув необходимость ужесточения антироссийских санкций.
Недавно Национальное антикоррупционное бюро Украины объявило о раскрытии коррупционной схемы в энергетическом секторе. На фоне коррупционного скандала министр энергетики Украины Светлана Гринчук и министр юстиции Герман Галущенко подали в отставку. По данным украинских антикоррупционных органов, в масштабной коррупционной схеме в энергетическом секторе Украины были замешаны несколько бывших и действующих чиновников, а также бизнесмен Тимур Миндич, которого считают другом президента Владимира Зеленского. По предварительным оценкам, было похищено около 100 миллионов долларов.