Ֆոն դեր Լայենն Ուկրաինայի ֆինանսավորման 3 տարբերակ է առաջարկել ԵՄ ղեկավարներին
Եվրահանձնաժողովի ղեկավար Ուրսուլա ֆոն դեր Լայենը նամակ է ուղարկել Եվրամիության երկրների ղեկավարներին՝ նշելով Ուկրաինայի համար ֆինանսավորման տարբերակներ, նրանց կոչ անելով շտապ որոշում ընդունել: «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին գրում է Reuters-ը, որի տրամադրության տակ է հայտնվել նամակը։
Ֆոն դեր Լայենը նշել է, որ առկա է Ուկրաինայի ֆինանսավորման երեք հիմնական տարբերակ, մասնավորապես՝ օգնություն, որն անդամ պետությունների կողմից տրամադրվում է դրամաշնորհների տեսքով, վարկ, որը կարող է ֆինանսավորվել ֆինանսական շուկաներում ԵՄ-ի փոխառությունների հաշվին, կամ վարկ՝ ապահովված սառեցված ռուսական ակտիվներով։
«Այժմ չափազանց կարևոր կլինի արագ հասնել հստակ հանձնառության այն բանի շուրջ, թե ինչպես ապահովել, որ Ուկրաինայի համար անհրաժեշտ ֆինանսավորումը համաձայնեցվի Եվրոպական խորհրդի՝ դեկտեմբերին կայանալիք հաջորդ նիստում», - ասվում է նամակում։
Եվրահանձնաժողովի նախագահը շեշտել է, որ երեք տարբերակները կարող են օգտագործվել համակցված կերպով կամ կարող են հաջորդել մեկը մյուսին:
ԵՄ-ում ռուսական սուվերեն ակտիվների գումարը կազմում է մոտավորապես 140 միլիարդ եվրո: Բելգիան դեռևս համաձայնություն չի տվել ռուսական սուվերեն միջոցների օգտագործման համար։

Фон дер Ляйен предложила лидерам ЕС три варианта финансирования Украины
Председатель Европейской комиссии Урсула фон дер Ляйен направила лидерам ЕС письмо с описанием вариантов финансирования Украины и призвала их к скорейшему принятию решения. Как сообщает Арменпресс, об этом пишет Reuters, в распоряжении которого оказалось письмо.
Фон дер Ляйен заявила, что существуют три основных варианта финансирования Украины: помощь, предоставляемая государствами-членами в форме грантов, кредит, который может быть профинансирован за счет заимствований ЕС на финансовых рынках, или кредит, обеспеченный замороженными российскими активами.
«Теперь крайне важно быстро достичь четкого соглашения о том, как обеспечить согласование необходимого финансирования для Украины на следующем заседании Европейского совета в декабре», — говорится в письме.
Председатель Европейской комиссии подчеркнула, что эти три варианта могут быть использованы как в сочетании, так и поочередно.
Объем российских суверенных активов в ЕС составляет около 140 миллиардов евро. Бельгия пока не дала согласия на использование российских суверенных фондов.