ՀԾԿՀ նախագահը ներկայացրել է հանձնաժողովի անդամների՝ Թուրքիա այցելության նպատակը
Հանրային ծառայությունները կարգավորող հանձնաժողովի 3 անդամ հոկտեմբերին մեկնել են Թուրքիա՝ մասնակցելու Էներգետիկ կարգավորողների տարածաշրջանային ասոցիացիայի աշխատաժողովին:
«Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ լրագրողների հետ զրույցում այս մասին ասաց ՀԾԿՀ նախագահ Մեսրոպ Մեսրոպյանը՝ անդրադառնալով շրջանառվող քննարկումներին, թե ՀԾԿՀ անդամները Թուրքիա են այցելել իբր ՀԷՑ-ը Թուրքիային վաճառելու բանակցությունների համար:
«Այո, հանձնաժողովի 3 անդամ՝ Սերգեյ Աղինյանը, Դավիթ Մուրադյանն ու Ելենա Բաբոյանը մեկնել են Թուրքիա այս տարվա հոկտեմբեր ամսին: Հայաստանը 1999թ-ից հանդիսանում է Էներգետիկ կարգավորողների տարածաշրջանային ասոցիացիայի ոչ միայն անդամ, այլ նաև հիմնադիր անդամ: Ասոցիացիայում ընդգրկված են աշխարհի 47 երկրներ: Ի ուրախություն մեզ՝ այս տարի մայիս ամսին իմ գլխավորությամբ պատվիրակությունը մասնակցել է ասոցիացիայի աշխատաժողովներին Օմանում: Հանձնաժողովի անդամ Սերգեյ Աղինյանը 3 տարով ընտրվել է այդ ասոցիացիայի նախագահության անդամ»,-ասաց Մեսրոպյանը:
Նրա խոսքով՝ ասոցիացիան տարին 2 անգամ անդամ երկրներից որևէ մեկում աշխատաժողովներ է հրավիրում: Եվ այդ օրերի ընթացքում 47 երկրների պատվիրակները քննարկում են էներգետիկային վերաբերող բազմաթիվ հարցեր: ՀԾԿՀ նախագահն ասաց, որ Հայաստանի համար այս ժամանակաշրջանում օրակարգային են վերականգնվող՝արևային էներգետիկային առնչվող խնդիրները: Ինչպես նաև կան շուկայի ազատականացման վերաբերյալ օրակարգային խնդիրներ:
«Թուրքիա այցելության ընթացքում հիմնականում այս խնդիրներն են շոշափվել: Հետևաբար, ի լուր աշխարհի հայտարարել, թե իբր գնացել են Թուրքիա, որ բանակցեն, որ ՀԷՑ-ը վաճառեն թուրքերին, նման է գեբելսյան քարոզչությանը, որ որքան սուտը մեծ է, այնքան հավատացողները շատ կլինեն»,-ասաց նա՝ շեշտելով, որ նման բան պարզապես չկա:
Վերջին օրերին մի խումբ հանրային գործիչներ և լրատվամիջոցներ տեղեկություններ էին շրջանառում, թե իբր Հանրային ծառայությունները կարգավորող հանձնաժողովի անդամները Թուրքիա են այցելել այդ երկրին ՀԷՑ-ի վաճառքի հարցով բանակցությունների համար։

Председатель КРОУ представил цель визита членов комиссии в Турцию
Три члена Комиссии по регулированию общественных услуг (КРОУ) в октябре отправились в Турцию для участия в семинаре Региональной ассоциации органов регулирования энергетики.
Как сообщает Арменпресс, об этом заявил председатель КРОУ Месроп Месропян в беседе с журналистами, ссылаясь на циркулирующие слухи о том, что члены КРОУ посещали Турцию якобы для переговоров о продаже Турции сети электросетей (ЭСА).
«Да, три члена комиссии – Сергей Агинян, Давид Мурадян и Елена Бабоян – отправились в Турцию в октябре этого года. Армения является не просто членом Региональной ассоциации органов регулирования энергетики с 1999 года, а членом-основателем. В ассоциацию входят 47 стран мира. К нашей радости, в мае этого года делегация во главе со мной приняла участие в семинарах ассоциации в Омане. Член комиссии Сергей Агинян был избран членом президиума этой ассоциации сроком на 3 года», – сказал Месропян.
По его словам, ассоциация проводит семинары дважды в год в одной из стран-членов. В эти дни делегаты из 47 стран обсуждают многочисленные вопросы, связанные с энергетикой. Председатель КРОУ отметил, что в настоящее время в повестке Армении находятся вопросы, связанные с возобновляемыми источниками энергии и солнечной энергетикой. Также есть вопросы, связанные с либерализацией рынка.
«Эти вопросы в основном затрагивались во время визита в Турцию. Поэтому заявление о том, что они якобы ездили в Турцию вести переговоры о продаже ЭСА туркам, сродни геббельсовской пропаганде: чем чудовищнее ложь, тем охотнее в неё поверят», — сказал он, подчеркнув, что такого просто не существует.
В последние дни группа общественных деятелей и СМИ распространяют информацию о том, что члены Комиссии по регулированию общественных услуг якобы посетили Турцию для переговоров о продаже Армянской электросети.