Իրանի և Թուրքիայի ԱԳ նախարարները քննարկել են երկկողմ հարաբերությունները
Իրանի արտաքին գործերի նախարար Աբբաս Արաղչին և Թուրքիայի ԱԳ նախարար Հաքան Ֆիդանը հեռախոսազրույցում քննարկել են երկկողմ հարաբերությունները, ինչպես նաև տարածաշրջանային և միջազգային զարգացումները։
«Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ այս մասին հայտնում է IRNA-ն:
Երկու երկրների արտգործնախարարներն ընդգծել են փոխադարձ հետաքրքրություն ներկայացնող բոլոր ոլորտներում համագործակցության ամրապնդման և զարգացման կարևորությունը։
Արաղչին թուրք գործընկերոջը հայտնել է նաև իր ցավակցությունը՝ ռազմական ինքնաթիռի վթարի առնչությամբ:
Ֆիդանն իր հերթին ընդգծել է տարածաշրջանային խաղաղության և կայունության փոխկապակցվածությունը՝ ընդգծելով բոլոր երկրների հանձնառության կարևորությունը տարածաշրջանում խաղաղության ու կայունության պահպանման գործում։

Главы МИД Ирана и Турции обсудили двусторонние отношения
Министр иностранных дел Исламской Республики Иран Сейед Аббас Аракчи в телефонном разговоре с министром иностранных дел Турции Хаканом Фиданом обсудил вопросы двусторонних отношений, а также региональные и международные процессы.
Как сообщает Арменпресс со ссылкой на IRNA, в ходе беседы глава иранской дипломатии, отметив усилия, прилагаемые для снижения напряженности между Пакистаном и Афганистаном, подчеркнул важность расширения консультаций с целью обеспечения мира и стабильности в регионе. Он также заявил о готовности Исламской Республики Иран оказать содействие в этих усилиях.
Со своей стороны, министр иностранных дел Турции, указывая на взаимосвязанность мира и стабильности в регионе, подчеркнул значимость коллективных усилий всех государств для их сохранения.