Գյումրի-Կարս երկաթուղու բացումը կարող է դառնալ Եվրոպա–Կենտրոնական Ասիա կապուղու կարևոր օղակ. Միրզոյան
Տարածաշրջանային ենթակառուցվածքների ապաշրջափակումը, այդ թվում՝ Հայաստանի տարածքով «Թրամփի ուղու» իրականացումը, կարող է ապահովել փոխշահավետ տնտեսական հնարավորություններ բոլոր երկրների համար։
«Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ այս մասին հայտարարել է արտաքին գործերի նախարար Արարատ Միրզոյանը։
«Այս ապաշրջափակումն անխոչընդոտ հաղորդակցություն կստեղծի Հարավային Կովկասի բոլոր երկրների և հարևան տարածաշրջանների միջև, այդ թվում՝ օրինակ Վրաստանին կապահովի Պարսից ծոցի հետ երկաթուղային կապով: Հայաստան-Թուրքիա սահմանին Գյումրի-Կարս երկաթուղու բացումը, բնականաբար, ևս կարող է էական նշանակություն ունենալ այս առումով՝ վրացական երկաթուղիների հետ դառնալով Եվրոպա-Կենտրոնական Ասիա կապուղիների շղթայի կարևոր մաս: Սա է Հայաստանի տեսլականը և գործնական քայլերի հիմքը»,- ասել է Միրզոյանը։
Հայաստան-Թուրքիա կարգավորման գործընթացում երկու երկրների հատուկ ներկայացուցիչներ Ռուբեն Ռուբինյանն ու Սերդար Քըլըչը սեպտեմբերի 12-ին Երևանում կայացած հանդիպման ժամանակ պայմանավորվել են գործնական քայլեր ձեռնարկել Գյումրի-Կարս երկաթուղին գործարկելու ուղղությամբ։

Opening of the Gyumri–Kars railway could become important part of the Europe–Central Asia transport chain - FM Mirzoyan
Opening of the Gyumri–Kars railway could become  important part of the Europe–Central Asia transport chain - FM Mirzoyan
Unblocking regional infrastructure, including the implementation of the “Trump Route” through Armenia, could provide mutually beneficial economic opportunities for all countries, Foreign Minister Ararat Mirzoyan has said.
Mirzoyan noted that lifting the blockade would create unhindered communication between all countries of the South Caucasus and neighboring regions, including, for example, “providing Georgia with a railway connection to the Persian Gulf.”
“The opening of the Gyumri–Kars railway on the Armenian-Turkish border could also be of great importance in this regard, becoming, along with Georgian railways, an important part of the Europe–Central Asia transport chain. This is Armenias vision and the basis for practical steps,” said Mirzoyan.
Special representatives for the normalization process between Armenia and Turkey,Ruben Rubinyan and Serdar Kılıç, agreed during a meeting in Yerevan on September 12 to take steps toward launching the Gyumri–Kars railway.