Գյումրի-Կարս երկաթուղու բացումը կարող է դառնալ Եվրոպա–Կենտրոնական Ասիա կապուղու կարևոր օղակ. Միրզոյան
Տարածաշրջանային ենթակառուցվածքների ապաշրջափակումը, այդ թվում՝ Հայաստանի տարածքով «Թրամփի ուղու» իրականացումը, կարող է ապահովել փոխշահավետ տնտեսական հնարավորություններ բոլոր երկրների համար։
«Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ այս մասին հայտարարել է արտաքին գործերի նախարար Արարատ Միրզոյանը։
«Այս ապաշրջափակումն անխոչընդոտ հաղորդակցություն կստեղծի Հարավային Կովկասի բոլոր երկրների և հարևան տարածաշրջանների միջև, այդ թվում՝ օրինակ Վրաստանին կապահովի Պարսից ծոցի հետ երկաթուղային կապով: Հայաստան-Թուրքիա սահմանին Գյումրի-Կարս երկաթուղու բացումը, բնականաբար, ևս կարող է էական նշանակություն ունենալ այս առումով՝ վրացական երկաթուղիների հետ դառնալով Եվրոպա-Կենտրոնական Ասիա կապուղիների շղթայի կարևոր մաս: Սա է Հայաստանի տեսլականը և գործնական քայլերի հիմքը»,- ասել է Միրզոյանը։
Հայաստան-Թուրքիա կարգավորման գործընթացում երկու երկրների հատուկ ներկայացուցիչներ Ռուբեն Ռուբինյանն ու Սերդար Քըլըչը սեպտեմբերի 12-ին Երևանում կայացած հանդիպման ժամանակ պայմանավորվել են գործնական քայլեր ձեռնարկել Գյումրի-Կարս երկաթուղին գործարկելու ուղղությամբ։

Открытие железной дороги Гюмри-Карс может стать важным звеном в транспортной цепочке Европа-Центральная Азия – глава МИД Армении
Разблокирование региональной инфраструктуры, включая реализацию «Маршрута Трампа» через Армению, может предоставить взаимовыгодные экономические возможности всем странам.
Как сообщает Арменпресс, об этом заявил министр иностранных дел Арарат Мирзоян.
«Это разблокирование создаст беспрепятственное сообщение между всеми странами Южного Кавказа и соседними регионами, включая, например, железнодорожное сообщение Грузии с Персидским заливом. Открытие железной дороги Гюмри-Карс на армяно-турецкой границе, безусловно, также может иметь важное значение в этом плане, став наряду с грузинскими железными дорогами важной частью транспортной цепочки Европа-Центральная Азия. Это видение Армении и основа для практических шагов», — сказал Мирзоян.
Специальные представители двух стран в процессе урегулирования армяно-турецкого конфликта Рубен Рубинян и Сердар Кылыч на встрече в Ереване 12 сентября договорились предпринять практические шаги по запуску железной дороги Гюмри-Карс.