Ֆրանսիան շահագործման է հանձնել միջուկային լիցք կրելու ունակ ASMPA-R հրթիռը
Ֆրանսիայի պաշտպանության նախարարությունը սպառազինության է ընդունել ASMPA-R օդ–երկիր դասի միջին հեռահարության ASMPA-R նոր հրթիռը, որն ունակ է կրելու միջուկային լիցք։ «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին ռազմական գերատեսչությունը հաղորդել է Rafale կործանիչից այդ հրթիռի երկրորդ փորձնական արձակումից հետո։
«ASMPA-R հրթիռի այս արձակումը հետևել է Պաշտպանության և վետերանների հարցերով նախարարի կողմից փաստաթղթի ստորագրմանը՝ 2025 թվականի նոյեմբերի 10-ին երկրի ռազմածովային ուժերի ռազմածովային ատոմային օդուժի (FANU) կազմում դրա օպերատիվ շահագործման մասին», - ասվում է մամուլի հաղորդագրության մեջ։
Հոկտեմբերի վերջին նախարարությունը հայտարարել էր, որ սպառազինության է ընդունել  M51.3  նոր միջմայրցամաքային բալիստիկ հրթիռը, որն ունակ է կրելու միջուկային լիցք: Նշվել է, որ այդ տիպի հրթիռները կտեղակայվեն Ֆրանսիայի ռազմածովային ուժերի Triomphant դասի չորս ատոմային սուզանավերում:

Франция взяла на вооружение ракету ASMBA-R, способную нести ядерный заряд
Министерство обороны Франции взяло на вооружение новую ракету средней дальности класса “воздух-поверхность” ASMPA-R. Ракета способна нести ядерную боеголовку. Как сообщает “Арменпресс”, министерство объявило об этом после второго испытательного пуска ракеты с истребителя Rafale.
“Этот пуск ракеты ASMPA-R последовал за подписанием министром обороны и по делам ветеранов документа о ее вводе в оперативную эксплуатацию 10 ноября 2025 года в составе военно-морской атомной авиации (FANU) ВМС страны”, — говорится в сообщении.
В конце октября министерство объявило о принятии на вооружение новой межконтинентальной баллистической ракеты M51.3, способной нести ядерную боеголовку. Отмечалось, что такие ракеты будут размещены на четырёх атомных подводных лодках класса Triomphant ВМС Франции.