Միացյալ Նահանգները մտադիր է փորձարկել նաև միջուկային զենքի փոխադրման միջոցները
ԱՄՆ-ի պետքարտուղար Մարկո Ռուբիոն հայտնել է, որ նախագահ Դոնալդ Թրամփի կողմից հայտարարված միջուկային զենքի փորձարկումները ենթադրում են նաև այդ զենքերի փոխադրման միջոցների փորձարկումներ։
«Թրամփը խոստացել է միջուկային կարողությունների փորձարկում, որոնք ներառում են նաև փոխադրման համակարգի ստուգումները», - «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ, ասել է Ռուբիոն G7-ի երկրների արտաքին գործերի նախարարների հանդիպումից հետո։
Պետքարտուղարի խոսքով՝ ԱՄՆ-ն պետք է համոզվի, որ իր մոտ ամեն բան աշխատում է։
Ռուբիոն նաև իր մտահոգություններն է հայտնել Չինաստանի հետ կապված՝ ասելով, որ այդ երկիրն «իրականացնում է մարդկության պատմության մեջ ամենաարագ ռազմական հզորացումը»։

Соединенные Штаты намерены испытать и средства доставки ядерного оружия
Госсекретарь США Марко Рубио заявил, что объявленные президентом Дональдом Трампом испытания ядерного оружия подразумевают также испытания средств доставки этого оружия.
“Трамп обещал испытание наших ядерных возможностей, которые включают системы доставки”, — как сообщает “Арменпресс”, заявил Рубио после встречи министров иностранных дел стран “большой семёрки”,
По словам госсекретаря, США необходимо убедиться, что всё работает.
Рубио также выразил обеспокоенность по поводу Китая, заявив, что эта страна осуществляет самое быстрое наращивание военной мощи в истории человечества.