Մոլդովան չեղյալ է հայտարարել ԱՊՀ շրջանակներում մի քանի համաձայնագրեր
Մոլդովայի կառավարությունը չեղյալ է հայտարարել ԱՊՀ շրջանակներում մի շարք համաձայնագրեր, որոնք վերաբերում են անայցագիր ռեժիմին, բնապահպանությանը, հարկմանը և այլ ոլորտների: «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին հաղորդել է ՏԱՍՍ-ի թղթակիցը:
«Այդ համաձայնագրերը չեն գործում և չեղյալ են հայտարարվել ԱՊՀ շատ երկրների կողմից: Ինչ վերաբերում է անայցագիր ռեժիմի մասին պայմանագրին, ապա այն փոխարինում են այդ երկրների հետ ավելի վաղ կնքված երկկողմ համաձայնագրերով», - պարզաբանել է Մոլդովայի արտաքին գործերի նախարար Միհայ Պոպշոյը:
Խոսքը վերաբերում է 1992 թ. հոկտեմբերի 9-ին Բիշքեկում ստորագրված համաձայնագրին, որը նախատեսում է ԱՊՀ անդամ պետությունների քաղաքացիների համար առանց այցագրի տեղաշարժ նրանց տարածքներում, զինվորական փոխադրումների  սկզբունքների և կարգի մասին համաձայնագրին (Տաշքենդ, 1992 թ. մայիսի 15), քիմիայի և նավթաքիմիայի բնագավառում համագործակցության մասին համաձայնագրին (Մոսկվա, 1994 թ. սեպտեմբերի 9), ավտոտրանսպորտային միջոցների համար որպես շարժիչային վառելիք սեղմված բնական գազի օգտագործման բնագավառում համագործակցության մասին համաձայնագրին (Մինսկ, 1995 թ. մայիսի 26) և բնապահպանության  և շրջակա միջավայրի պահպանության բնագավառում փոխգործակցության մասին համաձայնագրին (Մոսկվա, 1992 թ. փետրվարի 8): Այդ որոշումներն ուժի մեջ կմտնեն «Պաշտոնական տեղեկագրում» հրապարակվելուց հետո։
Բացի այդ, կառավարությունը հավանություն է տվել է 1998 թ. նոյեմբերի 25-ին Մոսկվայում ստորագրված «Ապրանքների (աշխատանքների, ծառայությունների) արտահանման և ներմուծման անուղղակի հարկերի գանձման սկզբունքների մասին» համաձայնագիրը և «ԱՊՀ անդամ երկրների տնտեսական կազմակերպությունների միջև հաշվարկների բարելավումն ապահովող միջոցների մասին» համաձայնագիրը (Տաշքենդ, 1992 թ. մայիսի 15) չեղյալ հայտարարելու մասին օրինագծերին:
2023 թ. փետրվարին Մոլդովայի կառավարությունը հայտարարել է ԱՊՀ շրջանակներում կնքված 282 համաձայնագրերից ավելի քան 119-ը չեղյալ հայտարարելու պլանների մասին: Ավելի վաղ կառավարությունն ավարտել է հիսունից ավելի համաձայնագրերից դուրս գալու ընթացակարգերը: Ինչպես պարզաբանել է Մոլդովայի արտաքին գործերի նախարարը, Քիշնևը մտադիր չէ չեղյալ հայտարարել ԱՊՀ շրջանակներում երկրի համար կարևոր և օգտակար համաձայնագրերը:

Молдова расторгла ряд соглашений в рамках СНГ
Правительство Молдовы расторгло ряд соглашений в рамках СНГ, касающихся безвизового режима, охраны окружающей среды, налогообложения и других сфер. Об этом сообщает Арменпресс со ссылкой на ТАСС.
«Эти соглашения не действуют и были расторгнуты многими странами СНГ. Что касается соглашения о безвизовом режиме, то оно заменяется двусторонними соглашениями, заключенными ранее с этими странами», — пояснил министр иностранных дел Молдовы Михай Попшой.
Речь идёт о Соглашении 1992 года, подписанном в Бишкеке 9 октября 1992 года, предусматривающем безвизовый режим поездок граждан государств – участников СНГ на их территории, Соглашении о принципах и порядке осуществления воинских перевозок (Ташкент, 15 мая 1992 года), Соглашении о сотрудничестве в области химии и нефтехимии (Москва, 9 сентября 1994 года), Соглашении о сотрудничестве в области использования сжатого природного газа в качестве моторного топлива для автотранспортных средств (Минск, 26 мая 1995 года) и Соглашении о сотрудничестве в области охраны окружающей среды и рационального использования природных ресурсов (Москва, 8 февраля 1992 года). Указанные решения вступают в силу после их опубликования в «Официальном вестнике». Кроме того, правительство одобрило в 1998 году проекты законов о признании утратившими силу Соглашения «О принципах взимания косвенных налогов при экспорте и импорте товаров (работ, услуг)», подписанного в Москве 25 ноября 1992 года, и Соглашения «О мерах по обеспечению совершенствования расчетов между хозяйствующими субъектами государств – участников СНГ» (Ташкент, 15 мая 1992 года).
В феврале 2023 года правительство Молдовы объявило о планах расторгнуть более 119 из 282 соглашений, заключенных в рамках СНГ. Ранее правительство завершило процедуры выхода из более чем пятидесяти соглашений. Как пояснил министр иностранных дел Молдовы, Кишинёв не намерен расторгать важные и полезные для страны соглашения в рамках СНГ.