Երևանում անցկացվեց փախստականների ներհոսքին արձագանքելու ԵԽ միջոցառումների փաթեթի շուրջ քննարկում
Հայաստանի Հանրապետության արտաքին գործերի նախարարության և Եվրոպայի խորհրդի համատեղ նախաձեռնությամբ անցկացվեց փախստականների ներհոսքին արձագանքելու Եվրոպայի խորհրդի համալիր փաթեթի իրականացման շուրջ երկխոսությունը, որի նպատակն է ձեռք բերված առաջընթացի գնահատումը, ինչպես նաև հետագա քայլերի քննարկումն ու իրականացումը։
«Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ արձագանքման փաթեթի շրջանակներում Եվրոպայի խորհուրդն աջակցում է տեղահանված անձանց, խոցելի խմբերում ընդգրկված փախստական երեխաների և կանանց իրավունքների պաշտպանությանը, փախստականների ընդունող համայնքներին, մարդու իրավունքների պաշտպանությամբ զբաղվող հաստատություններին, առողջապահության մատչելիության ապահովմանը, ինչպես նաև հոգեբանական աջակցության տրամադրմանը։ Փաթեթի շրջանակներում աջակցությունը իրականացվում է 4 նոր ծրագրի և երկու ընթացիկ ծրագրերի միջոցով։
Միջոցառմանը մասնակցում էին ՀՀ ԱԳ նախարարության Եվրոպայի վարչության պետ Սամվել Մկրտչյանը, ԵԽ ծրագրերի համակարգման տնօրեն Կլաուս Նոյկիրխը, ՀՀ ՆԳ փոխնախարար Արմեն Ղազարյանը, ՀՀ աշխատանքի և սոցիալական հարցերի նախարարի տեղակալ Աննա Ժամակոչյանը և այլք։
ՀՀ ԱԳ նախարարության Եվրոպայի վարչության պետ Սամվել Մկրտչյանն իր խոսքում նշեց, որ այս հանդիպումը կարևոր հնարավորություն է տալիս համատեղ գնահատելու արձանագրված առաջընթացը, գնահատելու համատեղ ջանքերի ազդեցությունը և բացահայտելու մնացած կարիքները։
«Համապարփակ արձագանքման փաթեթը մշակվել և ներառվել է գործողությունների ծրագրում որպես պահանջարկի վրա հիմնված ճգնաժամային կառավարման նախաձեռնություն՝ ի պատասխան Լեռնային Ղարաբաղից հայ փախստականների ներհոսքի, որը տեղի ունեցավ 2023 թվականի սեպտեմբերին: Պաշտոնապես մեկնարկելով 2024 թվականի ապրիլին՝ այն դարձել է Եվրոպայի խորհրդի կողմից Հայաստանին ժամանակին, նպատակային և գործնական աջակցության անկյունաքարը: Մինչ միջազգային հանրությունը արդարացիորեն գնահատել է Հայաստանի իշխանությունների կարողությունը՝ ընդամենը մեկ շաբաթում ընդունելու և տեղավորելու ավելի քան 100,000 փախստականի, այս իրավիճակը հսկայական ճնշում է գործադրել ազգային հաստատությունների, տեղական ինքնակառավարման մարմինների և սոցիալական ծառայությունների վրա: Արձագանքման փաթեթը մշակվել է ՀՀ արտաքին գործերի նախարարության և Եվրոպայի խորհրդի մշտական ներկայացուցչության միջև սերտ խորհրդակցության արդյունքներով: Այս համագործակցությունը ապահովել է, որ նախաձեռնությունը համապատասխանի ազգային առաջնահերթություններին և լրացնի այլ միջազգային գործընկերների ջանքերը: Համապարփակ արձագանքման փաթեթով Հայաստանը կարևոր աջակցություն է ստացել այս աննախադեպ ռազմական ճգնաժամից բխող ինչպես անհապաղ, այնպես էլ միջնաժամկետ կարիքները լուծելու համար, աջակցություն, որը խորապես գնահատվել է Հայաստանի կառավարության կողմից»,-նշեց Սամվել Մկրտչյանը։
Նրա խոսքով՝ Համապարփակ արձագանքման փաթեթի հիմնական ուժեղ կողմը եղել է դրա բազմաչափ մոտեցումը, քանի որ նպատակային և ինստիտուցիոնալ աջակցություն է տրամադրվել հիմնական ազգային մարմիններին, այդ թվում՝ Ներքին գործերի նախարարության միգրացիայի և քաղաքացիության ծառայությանը, Աշխատանքի և սոցիալական հարցերի նախարարությանը, տեղական ինքնակառավարման մարմիններին և Մարդու իրավունքների պաշտպանի գրասենյակին։
Եվրոպայի խորհրդի ծրագրերի համակարգման տնօրեն Կլաուս Նոյկիրխն ընդգծեց, որ 2023 թվականի սեպտեմբերին Հայաստանը մարդասիրական ճգնաժամի առերեսվեց, երբ 100 հազարից ավելի փախստականներ մի քանի օրվա ընթացքում Լեռնային Ղարաբաղից եկան Հայաստան։
«Հայաստանի իշխանությունները և տեղական համայնքները շատ արագ արձագանքեցին՝ չնայած նշանակալի ճնշմանը, որը կար հաստատությունների վրա։ Եվ միջազգային հանրությունը ևս օգնեց նրանց․ բազմաթիվ երկրների դեսպաններ մոբիլիզացրեցին մարդասիրական օգնություն, ՄԱԿ-ի տարբեր կառույցները համապատասխան մեխանիզմները գործարկեցին։ Եվրոպայի խորհուրդը միացավ այս ջանքերին։ Մենք մարդասիրական կամ հումանիտար կազմակերպություն չենք, բայց մենք քննարկեցինք հարցը և եկանք այն եզրակացության, որ այստեղ ունենք կարևորագույն դեր՝ ապահովելու, երաշխավորելու այս փախստականների մարդու իրավունքները»,-շեշտեց Կլաուս Նոյկիրխը։
Պաշտոնյայի բնորոշմամբ՝ քննարկվող փաթեթը Հայաստանի և Եվրոպայի խորհրդի միջև համագործակցության 2023-2026 թվականների գործողությունների ծրագրի մաս է կազմում։ Նա նշեց, որ գործողությունների ծրագրի շրջանակներում արդեն կար 2 ծրագիր, իսկ հետո սկսել են լրացուցիչ 4 ծրագիր, որոնք կոնկրետ ուղղված էին փախստականների ճգնաժամների հասցեագրմանը։
Ողջույնի ելույթներից հետո սկսվեց պանելային քննարկում, որի ընթացքում մասնակիցները ներկայացրին 2020 թվականի 44-օրյա պատերազմի հետևանքով առաջացած հումանիտար խնդիրները և դրանց լուծման համար իրականացված աշխատանքները, ինչպես նաև ԼՂ-ից Հայաստան բռնի տեղահանված հայերի աջակցության տարբեր ծրագրերը՝ 2023 թվականի սեպտեմբերից հետո։
ՀՀ Ներքին գործերի փոխնախարար Արմեն Ղազարյանը պանելային քննարկման ընթացքում անդրադարձ կատարեց 2023 թվականի սեպտեմբերին Ադրբեջանի կողմից ռազմական ագրեսիայի հետևանքով ԼՂ հայության բռնի տեղահանմանը և այդ օրերին ՀՀ պետական գերատեսչությունների կողմից իրականացված աշխատանքներին։
«Եթե այդ ժամանակ՝ 2023 թվականի սեպտեմբերին, մենք ունենայինք բնակչության վերաբերյալ հավաստի տվյալներ, որոնց հետ մենք կկարողանայինք աշխատել, առաջին իսկ օրվանից, միգուցե բնակչության հաշվառումը չլիներ այդքան կենսական, ժամանակի և ռեսուրսի օգտագործում և սպառում անհրաժեշտ չլիներ դրա համար, բայց ես ցանկանում եմ շեշտադրել այդ աշխատանքը, որ կատարվել է հաշվառման մասով, որովհետև առանց դրա առաջին օգնությունը հնարավոր չէր լինի նման կարճ ժամանակում ցուցաբերել տեղահանված բնակչությանը»,-ասաց Ղազարյանը։
ՆԳ փոխնախարարի խոսքով՝ 2023 թվականի սեպտեմբերին այդ ցավալի իրադարձությունների ժամանակ շատ մեծ է եղել ծանրաբեռնվածությունը գրեթե բոլոր պետական գերատեսչությունների, մասնավորապես Աշխատանքի և սոցիալական հարցերի նախարարության, ինչպես նաև հասարակական կազմակերպությունների վրա։
«Մենք գիտենք, որ դա ծանր հոգեբանական ազդեցություն ունեցավ նաև գերատեսչությունների աշխատակիցների վրա, բայց այս ամենի մեջ կարևորն այն էր, թե ինչ առաջին ռեակցիա կստանան տեղահանված անձինք։ Թե՛ հասարակական կազմակերպությունների գործընկերները, թե՛ պետական գերատեսչությունների գործընկերներն առնվազն առաջին արձագանքի մասով կարողացել են ապահովել համապատասխան ընդունելություն»,-շեշտեց Արմեն Ղազարյանը։
Նրա դիտարկմամբ՝ բազմաթիվ խնդիրներ են եղել, սակայն հենց նույն Եվրոպայի խորհրդի հետ գործընկերությամբ հնարավոր է եղել ստեղծել, օրինակ, զանգերի կենտրոնը Միգրացիայի և քաղաքացիության ծառայությունում, որը կարողանում էր արագ և նորմալ արձագանք տալ մարդկանց խնդիրներին։ Նրա խոսքով՝ այդ կենտրոնը ներկայում արդեն ծառայում է ամբողջ Հայաստանի բնակչությանը։
ՀՀ աշխատանքի և սոցիալական հարցերի փոխնախարար Աննա Ժամակոչյանը ևս անդրադարձ կատարեց ԼՂ-ից Հայաստան եկած հայերին ցուցաբերվող աջակցության ծրագրերին։
Նրա բնորոշմամբ՝ պետական բոլոր մարմիններն առաջին իսկ օրվանից շատ համախմբված կերպով արձագանքել են ԼՂ-ից մարդկանց հոսքին։
«Կարծում եմ, որ ներկաներից շատերը առիթ են ունեցել այդ օրերին գետնի վրա աշխատել և դիմավորել մեր հայրենակիցներին, և դա միակ բանն էր, որ կարող էր անել պետությունն այդ պահին։ Իհարկե, այդ աշխատանքներին հաջորդեցին պետական միջոցառումները, որոնք շատ արագ կարողացանք կազմակերպել, և մեր նախարարությունը միանվագ աջակցության, իսկ հետո արդեն պարբերական աջակցության, դրամական աջակցության սխեմաներով կարողացավ առաջին արձագանքը ապահովել՝ մեղմելով մարդկանց առաջնային խնդիրները»,-ասաց փոխնախարարը։

В Ереване состоялось обсуждение пакета мер Совета Европы по реагированию на приток беженцев
По совместной инициативе Министерства иностранных дел Республики Армения и Совета Европы состоялся диалог по реализации пакета мер Совета Европы по реагированию на приток беженцев. Целью диалога является оценка достигнутого прогресса, а также обсуждение и реализация дальнейших шагов.
Как сообщает Арменпресс, в рамках пакета мер Совет Европы оказывает поддержку защите прав перемещенных лиц, детей-беженцев и женщин, входящих в уязвимые группы, общинам, принимающим беженцев, учреждениям, занимающимся защитой прав человека, обеспечению доступа к медицинскому обслуживанию, а также оказанию психологической поддержки. В рамках пакета поддержка осуществляется посредством четырех новых и двух текущих программ. В мероприятии приняли участие начальник Европейского департамента МИД РА Самвел Мкртчян, директор по координации программ Совета Европы Клаус Нойкирх, заместитель министра внутренних дел РА Армен Казарян, заместитель министра труда и социальных вопросов РА Анна Жамакочян и другие.
Начальник Европейского департамента МИД РА Самвел Мкртчян в своем выступлении отметил, что эта встреча предоставляет важную возможность для совместной оценки достигнутого прогресса, оценки воздействия совместных усилий и выявления оставшихся потребностей.
«Комплексный пакет мер реагирования был разработан и включён в план действий как основанная на спросе инициатива по управлению кризисом в ответ на приток армянских беженцев из Нагорного Карабаха в сентябре 2023 года. Официально запущенный в апреле 2024 года, он стал краеугольным камнем своевременной, целенаправленной и практической поддержки, оказываемой Советом Европы Армении. Хотя международное сообщество справедливо оценило способность властей Армении принять и разместить более 100 000 беженцев всего за одну неделю, сложившаяся ситуация оказала огромное давление на национальные институты, органы местного самоуправления и социальные службы. Пакет мер реагирования был разработан в результате тесных консультаций между Министерством иностранных дел Республики Армения и Постоянным представительством Совета Европы. Это партнёрство обеспечило соответствие инициативы национальным приоритетам и дополняет усилия других международных партнёров. Благодаря Комплексному пакету мер реагирования Армения получила важную поддержку для удовлетворения как неотложных, так и среднесрочных потребностей, возникших в результате этого беспрецедентного военного кризиса, и правительство Армении высоко ценит эту поддержку», – отметил Самвел Мкртчян.
По его словам, главным преимуществом Комплексного пакета мер реагирования является его многоаспектный подход, поскольку адресная и институциональная поддержка оказывалась ключевым национальным органам, включая Службу миграции и гражданства Министерство внутренних дел, Министерство труда и социальных вопросов, органы местного самоуправления и Аппарат Уполномоченного по правам человека.
Директор по координации программ Совета Европы Клаус Нойкирх подчеркнул, что в сентябре 2023 года Армения столкнулась с гуманитарным кризисом, когда более 100 000 беженцев из Нагорного Карабаха прибыли в Армению в течение нескольких дней.
«Власти Армении и местные сообщества отреагировали очень быстро, несмотря на значительное давление на государственные институты. Международное сообщество также оказало им поддержку: послы многих стран мобилизовали гуманитарную помощь, различные агентства ООН задействовали соответствующие механизмы. Совет Европы присоединился к этим усилиям. Мы не являемся гуманитарной организацией, но мы обсудили этот вопрос и пришли к выводу, что нам принадлежит решающая роль в обеспечении и гарантировании прав человека этих беженцев», — подчеркнул Клаус Нойкирх.
По его словам, обсуждаемый пакет является частью Плана действий по сотрудничеству между Арменией и Советом Европы на 2023–2026 годы. Он отметил, что в рамках Плана действий уже действуют две программы, а затем были запущены ещё четыре, специально направленные на решение кризиса беженцев.
После приветственных речей началась панельная дискуссия, в ходе которой участники представили гуманитарные проблемы, возникшие в результате 44-дневной войны 2020 года (имеется в виду военная агрессия Азербайджана против Нагорного Карабаха осенью 2020 года – ред.), и проделанную работу по их решению, а также различные программы поддержки армян, насильственно перемещённых из Нагорного Карабаха в Армению после сентября 2023 года.
В ходе панельной дискуссии заместитель министра внутренних дел Республики Армения Армен Казарян коснулся темы вынужденного перемещения армян Нагорного Карабаха в результате военной агрессии Азербайджана в сентябре 2023 года и работы, проделанной государственными ведомствами Республики Армения в те дни.
«Если бы тогда, в сентябре 2023 года, у нас были достоверные данные о населении, с которыми мы могли бы работать с самого первого дня, возможно, перепись населения не была бы столь важной, не было бы необходимости тратить на неё время и ресурсы. Но я хочу подчеркнуть проделанную работу в рамках переписи, поскольку без неё было бы невозможно оказать первую помощь перемещённому населению в столь короткие сроки», — сказал Казарян.
По словам заместителя министра внутренних дел, во время тех болезненных событий в сентябре 2023 года нагрузка практически на все государственные ведомства, в частности на Министерство труда и социальных вопросов, а также на неправительственные организации, была очень высокой. «Мы знаем, что это также оказало тяжёлое психологическое воздействие на сотрудников ведомств, но во всём этом важно было то, какую первую реакцию получат перемещённые лица. Как партнёры из неправительственных организаций, так и партнёры из государственных ведомств смогли обеспечить надлежащий приём, по крайней мере, в плане первого реагирования», — подчеркнул Армен Казарян.
По его наблюдениям, проблем было много, но именно благодаря партнёрству с тем же Советом Европы удалось создать, например, колл-центр в Службе миграции и гражданства, который смог быстро и нормально реагировать на проблемы людей. По его словам, в настоящее время этот центр обслуживает всё население Армении.
Заместитель министра труда и социальных вопросов Республики Армения Анна Жамакочян также коснулась программ поддержки армян, приехавших в Армению из Нагорного Карабаха.
По её словам, все государственные органы с самого первого дня очень сплочённо отреагировали на поток людей из Нагорного Карабаха.
«Думаю, многие из присутствующих в те дни имели возможность работать на местах и ​​приветствовать наших соотечественников, и это было единственное, что государство могло сделать в тот момент. Конечно, за этими работами последовали государственные мероприятия, которые мы смогли организовать очень оперативно, и наше министерство смогло оказать первую помощь единовременно, а затем и регулярно, в виде программ материальной поддержки, что помогло людям решить их основные проблемы», — сказала замминистра.