Հայաստանը Եվրոպայում ավելի ու ավելի է դիտվում որպես «Ընդլայնված Եվրոպայի» նախագծի կենտրոնական հենասյուն․ հունգարացի փորձագետ
Հայաստան-Եվրամիություն հարաբերություններն ու գործընկերությունը թևակոխում են իրենց համատեղ պատմության նոր ու դինամիկ փուլ․ վերջին շրջանում դրանք աչքի են ընկնում զարգացման աննախադեպ արագությամբ՝ ընդգրկելով քաղաքական երկխոսությունից մինչև տնտեսական համագործակցություն և անվտանգությանը վերաբերող նախաձեռնություններ։
Այդ գործընթացում, թերևս, առանձնահատուկ նշանակություն ունեցավ Եվրոպական հանձնաժողովի նախագահ Ուրսուլա ֆոն դեր Լայենի վերջին այցը Երևան, որի ընթացքում հայտարարվեցին նոր տնտեսական նախաձեռնությունների մասին, ինչպես նաև վերահաստատվեց Հայաստան-Եվրամիություն համագործակցության ընդլայնման քաղաքական հանձնառությունն ու պատրաստակամությունը։
Ի՞նչ աշխարհաքաղաքական հաշվարկներ են ընկած Երևանի ու Բրյուսելի հարաբերությունների խորացման հիմքում, որքանո՞վ կարող է Եվրամիությունը դառնալ Հայաստանի ռազմավարական գործընկերը, ի՞նչ ազդեցություն կարող է ունենալ եվրոպական ուղղության ակտիվացումը Հարավային Կովկասի ուժային հավասարակշռության վրա, և արդյոք ԵՄ-ի առաջարկած տնտեսական փաթեթներն ունակ կլինե՞ն նշանակալի փոփոխությունների հանգեցնել Հայաստանի տնտեսության մեջ։
Այս և այլ հարցերի շուրջ «Արմենպրես»-ի թղթակցի զրույցում իր գնահատականներով է կիսվել Հունգարիայի միջազգային հարաբերությունների ինստիտուտի ավագ գիտաշխատող, միջազգային հարաբերությունների փորձագետ Պետեր Կրանիցը։
-Պարոն Կրանից, Ձեր կարծիքով՝ ինչո՞վ է պայմանավորված Հայաստան-ԵՄ հարաբերությունների ներկա աննախադեպ ակտիվացումը և համագործակցության խորացումը, ինչպե՞ս կգնահատեք այդ հարաբերությունների ներկա մակարդակը։
-Եվրոպան ինքնին վերափոխվում է։ 2022 թվականին Եվրոպական քաղաքական համայնքի ստեղծումը փորձ էր հիմք դնելու եվրոպական աշխարհաքաղաքական տարածքի՝ այսպես կոչված «Ընդլայնված Եվրոպայի» համար։ Սա մի նախագիծ է, որը նման է Արևելյան գործընկերության ձևաչափով սկզբնապես նախատեսվածին՝ Եվրոպայի հարևանության եվրոպականացմանը՝ հատուկ ուշադրություն դարձնելով հետխորհրդային տարածքին։ Չնայած Արևելյան գործընկերությունը շարունակում է գործել միկրո մակարդակում՝ դրա մակրո մակարդակի հավակնությունները մեծ մասամբ ավարտվել են՝ Բելառուսը մեկուսացված է Եվրոպայից, Ադրբեջանը հեռանում է ԵՄ-ի հետ քաղաքական համակարգումից, Ուկրաինան և Մոլդովան ձգտում են անդամակցության, իսկ ԵՄ-Վրաստան հարաբերությունները փակուղի են մտել։ ԵՄ-ն այժմ ձգտում է ստեղծել ավելի ամուր և համախմբված քաղաքական տարածք, որը բացառում է Ռուսաստանը և Բելառուսը, որտեղ Հայաստանը դառնում է այս նախագծի կենտրոնական հենասյունը։ Եվրոպայում Հայաստանն ավելի ու ավելի է դիտվում որպես Ռուսաստանի և Արևմուտքի միջև տատանվող պետություն, որտեղ յուրաքանչյուր առևտրային համաձայնագիր և յուրաքանչյուր ներդրում կարող է դիտվել որպես փոքր եվրոպական հաղթանակ ավելի լայն աշխարհաքաղաքական մրցակցության մեջ։
Հայերի համար, սակայն, Եվրոպայի հետ համագործակցությունը չպետք է դիտարկվի որպես քաղաքակրթական ընտրություն, ինչպես նաև Հայաստան-ԵՄ հարաբերությունները չպետք է դիտարկվեն որպես քաղաքական համաձայնություն կամ դաշինք։ Չնայած Հայաստանը՝ աշխարհի առաջին քրիստոնեական պետությունը, միշտ կմնա եվրոպական մշակութային աշխարհի մաս, աշխարհագրությունն ու աշխարհաքաղաքականությունը չեն կարգավորվում խորհրդանիշներով։ Փափուկ ուժը երբեք չի գերազանցի կոշտ ուժին, և Եվրամիությունն այն դիրքերում չէ, որ կարողանա Հայաստանին տրամադրել նշանակալի անվտանգության երաշխիքներ՝ թե՛ տնտեսական, թե՛ էներգետիկ, թե՛ ռազմական առումներով։ Փոխարենը, Հայաստան-ԵՄ հարաբերությունները դիվերսիֆիկացման և ռազմավարական ապահովագրման գործիք են անկայուն անվտանգության միջավայրում։ Ի վերջո, Ադրբեջանը, Թուրքիան, Իրանը, Վրաստանը և Ռուսաստանը կմնան Հայաստանի հարևանները և նրա ամենակարևոր տնտեսական և քաղաքական գործընկերները։ Հետևաբար, Հայաստան-ԵՄ հարաբերություններին պետք է մոտենալ՝ մտքում կրելով այդ իրականությունը։
-Եվրոպական հանձնաժողովի նախագահը հուլիսի 2-ին այցելեց Ադրբեջան և Հայաստան: Որքանո՞վ է Ուրսուլա ֆոն դեր Լայենի այցը խորհրդանշական և որքանո՞վ ունի գործնական նշանակություն, ի՞նչ կարող է այն տալ երկկողմ հարաբերություններին:
-Ուրսուլա ֆոն դեր Լայենի այցը Հայաստան և Ադրբեջան խորհրդանշական էր մի քանի մակարդակներում։ Այն տեղի ունեցավ տարածաշրջանային խաղաղության և զարգացման համար զգալի նշանակության պահին՝ Հայաստանի պատմական խորհրդարանական ընտրություններից հետո և այն ժամանակ, երբ այն կարող է շրջադարձային լինել Հայաստան-Ադրբեջան խաղաղության գործընթացում։ Այցի նպատակն էր վերահաստատել Եվրամիության դերը՝ որպես Հարավային Կովկասում անփոխարինելի գործոն և հաստատել իր տեղը տարածաշրջանի ենթադրյալ աշխարհաքաղաքական սեղանին։
Այցելությունը նաև կարևոր ուղերձ էր փոխանցում ԵՄ ինստիտուցիոնալ ճարտարապետության ներսում ուժերի փոփոխվող հավասարակշռության մասին։ Ֆոն դեր Լայենը Երևան էր մեկնել ընդլայնման հարցերով հանձնակատար Մարթա Կոսի հետ, մինչդեռ ԵՄ արտաքին գործերի և անվտանգության քաղաքականության հարցերով բարձր ներկայացուցիչ Կայա Կալասը և Եվրոպական խորհրդի նախագահ Անտոնիու Կոշտան մնացին Բրյուսելում։ Ժամանակացույցը հատկապես ուշագրավ էր, քանի որ այն տեղի ունեցավ ԵՄ դիվանագիտական ​​ծառայության հնարավոր վերանայման մասին հաղորդագրությունների տարածումից ընդամենը մի քանի օր անց, որը կարող էր նվազեցնել գերագույն ներկայացուցչի արտաքին քաղաքականության պարտականությունները և ավելի ամրապնդել հանձնաժողովի նախագահի դերը։
Գործնական առումով, սակայն, այցը զգալիորեն պակաս արդյունք տվեց, քան ենթադրում էր դրա խորհրդանշականությունը։ Առաջարկվող ինքնավար առևտրային միջոցառումները, ինչպես սպասվում է, կազատականացնեն Հայաստանից ԵՄ արտահանման մոտ 80%-ը, սակայն դրանք քիչ բան են անում հայ արտահանողների առջև ծառացած ամենակարևոր խոչընդոտները լուծելու համար, այդ թվում՝ բարձր տրանսպորտային ծախսերը, սահմանափակ լոգիստիկ կապը, կարգավորող մարմինների համապատասխանությունը և վարչական բեռը։ Ավելին, փաթեթը դեռևս պետք է անցնի ԵՄ-ի երկարատև օրենսդրական և վարչական հաստատման գործընթացը՝ նախքան ուժի մեջ մտնելը։ Չնայած այն ներկայացնում է համեստ քայլ դեպի ԵՄ-Հայաստան առևտրային հարաբերությունների սերտացում, այն չի կարող իրատեսորեն փոխարինել Հայաստանի առկա արտահանման շուկաները կարճաժամկետ և միջնաժամկետ հեռանկարում։ Նմանապես, հայտարարված 20 միլիոն եվրոյի «Խաղաղության դիվիդենտ» փաթեթը, որը նախատեսված է ականազերծման, առողջապահության և տեղական բիզնեսների աջակցության համար, կազմում է մոտավորապես 8.3 միլիարդ դրամ։ Բաշխված լինելով էական ֆինանսավորման կարիքներ ունեցող երեք ոլորտների վրա՝ փաթեթը, հավանաբար, չի ունենա ավելին, քան մասնատված գործնական ազդեցություն։
-Ձեր կարծիքով, ինչպե՞ս կարող է Հայաստանի եվրոպական ուղղության ակտիվացումը փոխել ուժերի հավասարակշռությունը Հարավային Կովկասում։
-Այս տեսակի հանդիպումները զգալի ռազմավարական արժեք ունեն Հայաստանի համար։ Դրանք ընդգծում են Երևանի աճող միջազգային կարևորությունը, ընդգծում նրա արտաքին գործընկերությունների դիվերսիֆիկացիան և բարձրացնում քաղաքական ծախսերը արտաքին գործիչների համար, որոնք ձգտում են ազդել Հայաստանի ներքին կամ արտաքին քաղաքականության վրա։ Միևնույն ժամանակ, այցը ծառայում է Եվրամիության սեփական ռազմավարական նպատակներին՝ ցույց տալով, որ այն մնում է քաղաքականապես կարևոր գործոն իր հարևանությամբ, մասնավորապես այն տարածաշրջանում, որը գնալով ավելի կարևոր է դառնում Եվրոպայի էներգետիկ անվտանգության և կապի համար։
Հայաստանն ինքնիշխան է իր քաղաքական և տնտեսական գործընկերներին ընտրելու հարցում, սակայն ինքնիշխանությունն ինքնին չի երաշխավորում, որ յուրաքանչյուր ռազմավարական ընտրություն անպայման օգտակար կլինի։ Այլ տարածաշրջանային տերություններ նույնպես հետապնդում են իրենց ազգային շահերը։ Ռուսաստանը և Իրանը՝ Հայաստանի հիմնական էներգամատակարարները և նրա երկու ամենակարևոր տնտեսական գործընկերները, երկուսն էլ բացահայտորեն մտահոգություն են հայտնել Երևանի՝ Եվրամիության հետ արագացող մերձեցման վերաբերյալ։ Քանի դեռ ԵՄ-Հայաստան համագործակցությունը մնում է իր ներկայիս պարամետրերի սահմաններում, Երևանը, հավանաբար, կպահպանի Բրյուսելի և իր ավանդական գործընկերների միջև հարաբերությունները հավասարակշռելու իր կարողությունը։ Ավելի խորը ռազմավարական վերադասավորումը, սակայն, կարող է սրել լարվածությունը Ռուսաստանի հետ, որը մնում է Հայաստանի ամենամեծ առևտրային գործընկերը, միաժամանակ ավելի բարդացնելով հարաբերությունները Իրանի հետ, որը և՛ կարևորագույն տարանցիկ ուղի է, և՛ անփոխարինելի էներգակիրների մատակարար՝ ավերիչ պատերազմից հետո կարևորագույն աշխարհաքաղաքական պահին։ Այս մրցակցային հարաբերությունների կառավարումը կպահանջի բացառիկ զգույշ դիվանագիտություն։
Հայաստանը վաղուց է ցուցադրել մրցակից աշխարհաքաղաքական կենտրոնները հավասարակշռելու կարողություն, բայց այդ հավասարակշռությունը պահպանելը կդառնա ավելի ու ավելի դժվար, քանի որ մեծ տերությունների մրցակցությունը սրվում է։ Այս համատեքստում Հայաստանի կառավարությունը կարող է նաև օգտվել հայկական սփյուռքի հետ ավելի սերտ համագործակցությունից, որի քաղաքական ազդեցությունը, գործարար ցանցերը և պաշտպանության կարողությունները կարող են լրացնել պաշտոնական դիվանագիտությունը և օգնել առաջ մղել Հայաստանի արտաքին քաղաքականության նպատակները արտերկրում։
-Որքանո՞վ կարող են ԵՄ-ի կողմից հայտարարված տնտեսական աջակցության փաթեթներն ու առևտրային արտոնությունները փոխել Հայաստանի տնտեսական հնարավորությունները։
-Եվրոպական շուկաներն առաջարկում են զգալիորեն ավելի բարձր գնային մակարդակներ, ինչը կարող է գրավիչ հնարավորություններ ստեղծել հայ արտահանողների համար: Այնուամենայնիվ, քանի դեռ պահպանվում են բարձր տրանսպորտային ծախսերը, սահմանափակ լոգիստիկ կապը և զգալի վարչական բեռը, ԵՄ-ն քիչ հավանական է, որ դառնա կենսունակ այլընտրանք եվրասիական շուկաներին Հայաստանի ավանդական արտահանման ապրանքների, մասնավորապես՝ մետաղների և ալկոհոլային խմիչքների համար: Փոխարենը, Հայաստանի համեմատական ​​առավելությունը եվրոպական շուկայում կայանում է այն ոլորտներում, որտեղ աշխարհագրությունը պակաս որոշիչ դեր է խաղում: Հետևաբար, երկիրը պետք է առաջնահերթություն տա բարձր արժեք ունեցող ծառայությունների և գիտելիքահեն արդյունաբերությունների արտահանման ընդլայնմանը, ներառյալ տեղեկատվական տեխնոլոգիաները, արհեստական ​​բանականությունը, բիզնես գործընթացների աութսորսինգը և համատեղ ծառայությունների կենտրոնները: Հայաստանի լավ կրթված աշխատուժը, STEM (գիտելիքների և տեխնոլոգիաների) ուժեղ ավանդույթը, բազմալեզու տաղանդների պաշարը և համեմատաբար մրցունակ աշխատուժի ծախսերը ամուր հիմք են ստեղծում եվրոպական ծառայությունների արդյունաբերության և թվային նորարարության տարածաշրջանային կենտրոնի վերածվելու համար:

Армения все больше рассматривается Европой как центральная опора проекта “Расширенная Европа”: анализ эксперта из Венгрии
Отношения и партнерство Армении и ЕС вступают в новую и динамичную фазу их общей истории. В последнее время они отличаются беспрецедентной скоростью развития, охватывающей все аспекты — от политического диалога до экономического сотрудничества и инициатив в области безопасности.
В этом процессе, пожалуй, особое значение имел недавний визит председателя Европейской комиссии Урсулы фон дер Ляйен в Ереван, в ходе которого были объявлены новые экономические инициативы, а также подтверждена политическая приверженность и готовность к расширению сотрудничества Армении и ЕС.
Какие геополитические расчеты лежат в основе углубления отношений между Ереваном и Брюсселем, в какой степени Европейский союз может стать стратегическим партнером Армении, какое влияние может оказать активизация европейского направления на баланс сил на Южном Кавказе, и смогут ли экономические пакеты, предложенные ЕС, привести к значительным изменениям в армянской экономике?
В интервью корреспонденту “Арменпресс” своими оценками этих и других вопросов поделился старший научный сотрудник Института международных отношений Венгрии, эксперт по международным отношениям Петер Краниц.
Господин Краниц, как Вы считаете, чем обусловлены нынешняя беспрецедентная активизация отношений Армения-ЕС и углубление сотрудничества, и как Вы оцените нынешний уровень этих отношений?
— Европа и сама претерпевает трансформацию. Создание Европейского политического сообщества в 2022 году стало попыткой заложить основы для европейского геополитического пространства, так называемой “Расширенной Европы”. Этот проект схож с первоначальным замыслом “Восточного партнерства”, европеизация европейского соседства с уделением особого внимания постсоветскому пространству. Хотя “Восточное партнерство” продолжает действовать на микроуровне, его амбиции на макроуровне в значительной степени исчерпаны - Беларусь изолирована от Европы, Азербайджан отходит от политической координации с ЕС, Украина и Молдова стремятся к членству, а отношения между ЕС и Грузией зашли в тупик. Теперь ЕС стремится создать более сильное и сплоченное политическое пространство, исключающее Россию и Беларусь, при этом Армения становится центральной опорой этого проекта. В Европе Армения все чаще воспринимается как государство, колеблющееся между Россией и Западом, где каждое торговое соглашение и каждая инвестиция рассматриваются как небольшая европейская победа в более широкой геополитической конкуренции.
Однако для армян сотрудничество с Европой не следует рассматривать как цивилизационный выбор, а отношения Армения-ЕС не должны рассматриваться как политическое соглашение или альянс. Хотя Армения, первое в мире христианское государство, всегда будет оставаться частью европейского культурного мира, география и геополитика не определяются символами. Мягкая сила никогда не превзойдет жесткую силу, и Европейский союз не в состоянии предоставить Армении существенные гарантии безопасности, будь то экономические, энергетические или военные. Вместо этого отношения между Арменией и ЕС являются инструментом диверсификации и стратегического страхования в нестабильной обстановке в сфере безопасности. Так или иначе, Азербайджан, Турция, Иран, Грузия и Россия останутся соседями Армении и ее важнейшими экономическими и политическими партнерами. Поэтому к отношениям между Арменией и ЕС следует подходить с учетом этой реальности.
Председатель Европейской комиссии 2 июля посетила Азербайджан и Армению. Насколько был символичен визит Урсулы фон дер Ляйен, имел ли он практическое значение, и что он может привнести в двусторонние отношения?
— Визит Урсулы фон дер Лейен в Армению и Азербайджан был символичен на нескольких уровнях. Он состоялся в решающий момент для регионального мира и развития, после исторических парламентских выборов в Армении и в то время, когда он мог стать поворотным моментом в мирном процессе между Арменией и Азербайджаном. Цель визита заключалась в подтверждении роли ЕС как незаменимого игрока на Южном Кавказе и в утверждении его места за предполагаемым геополитическим столом региона.
Визит также представлял важный сигнал об изменении баланса сил в институциональной архитектуре ЕС. Фон дер Лейен отправилась в Ереван вместе с комиссаром по вопросам расширения Мартой Кос, хотя верховный представитель ЕС по иностранным делам и политике безопасности Кая Каллас и председатель Европейского совета Антониу Кошта остались в Брюсселе. Время визита было особенно примечательно, поскольку он состоялся всего через несколько дней после появления сообщений о возможной реорганизации дипломатической службы ЕС, которая могла бы сократить внешнеполитические обязанности верховного представителя и еще больше укрепить роль председателя комиссии.
Однако на практике визит принес гораздо меньше результатов, чем можно предполагало его символическое значение. Ожидается, что предложенные меры по автономной торговле либерализуют около 80% экспорта Армении в ЕС, но они мало что сделают для решения наиболее важных проблем, с которыми сталкиваются армянские экспортеры, включая высокие транспортные расходы, ограниченную логистическую доступность, соответствие требованиям регулирующих органов и административное бремя. Более того, пакет мер еще должен пройти длительный процесс законодательного и административного утверждения в ЕС, прежде чем он сможет вступить в силу. Хотя это скромный шаг к более тесным торговым отношениям между ЕС и Арменией, но на самом деле он не сможет заменить существующие экспортные рынки Армении в краткосрочной и среднесрочной перспективе. Как и объявленный пакет “Дивиденд мира” в размере 20 миллионов евро, предназначенный для разминирования, здравоохранения и местного бизнеса, составляет приблизительно 8,3 миллиарда драмов. Распределенный по трем секторам со значительными потребностями в финансировании, этот пакет вряд ли окажет более чем фрагментарное практическое воздействие.
На Ваш взгляд, каким образом активизация европейского направления Армении может изменить баланс сил на Южном Кавказе?
Такие встречи имеют значительную стратегическую ценность для Армении. Они подчеркивают растущее международное значение Еревана, демонстрируют диверсификацию его внешних партнерств и повышают политические издержки для внешних сил, стремящихся повлиять на внутреннюю или внешнюю политику Армении. В то же время визит служит и собственным стратегическим целям ЕС, демонстрируя, что он остается политически важным игроком в своем регионе, особенно в регионе, который приобретает все большее значение для энергетической безопасности и транспортной инфраструктуры Европы.
Армения обладает суверенитетом в выборе своих политических и экономических партнеров, но сам по себе суверенитет не гарантирует, что каждый стратегический выбор обязательно будет выгодным. Другие региональные державы также преследуют свои национальные интересы. Россия и Иран, основные поставщики энергии для Армении и два ее важнейших экономических партнера, открыто выражали обеспокоенность по поводу ускоряющегося сближения Еревана с ЕС. Пока сотрудничество ЕС и Армении остается в рамках существующих параметров, Ереван, вероятно, сохранит свою способность балансировать отношения между Брюсселем и своими традиционными партнерами. Однако более глубокая стратегическая перестройка может обострить напряженность в отношениях с Россией, которая остается крупнейшим торговым партнером Армении, и еще больше осложнить отношения с Ираном, который является одновременно и важнейшим транзитным маршрутом, и незаменимым поставщиком энергоносителей в критический геополитический момент после разрушительной войны. Управление этими конкурентными отношениями потребует исключительно осторожной дипломатии.
Армения давно демонстрирует способность уравновешивать конкурирующие геополитические центры, но поддерживать этот баланс будет все труднее и труднее по мере обострения конкуренции между великими державами. В этом контексте армянское правительство могло бы извлечь выгоду из более тесного взаимодействия с армянской диаспорой, чье политическое влияние, деловые связи и оборонные возможности могут дополнить официальную дипломатию и помочь продвижению внешнеполитических целей Армении за рубежом.
Насколько объявленные ЕС пакеты экономической помощи и торговые льготы могут изменить экономические возможности Армении?
— Европейские рынки предлагают значительно более высокие цены, что может создать привлекательные возможности для армянских экспортеров. Однако, пока сохраняются высокие транспортные издержки, ограниченная логистическая связь и значительные административные сложности, ЕС вряд ли станет жизнеспособной альтернативой евразийским рынкам для традиционных экспортных товаров Армении, особенно металлов и алкогольных напитков. Вместо этого сравнительное преимущество Армении на европейском рынке заключается в областях, где география играет менее решающую роль. Следовательно, страна должна уделять первоочередное внимание расширению экспорта дорогостоящих услуг и наукоемких отраслей, включая информационные технологии, искусственный интеллект, аутсорсинг бизнес-процессов и центры совместного обслуживания. Высококвалифицированная рабочая сила Армении, сильные традиции в области STEM (наука и технологии), многоязычный кадровый резерв и относительно конкурентоспособные затраты на рабочую силу создают прочную основу для превращения в Европейский центр индустрии услуг и цифровых инноваций.