ՀՌՀ-ն և ԵԽ-ն համատեղ աշխատաժողով են անցկացրել տեսալսողական մեդիածառայություն մատուցողների համար
Հեռուստատեսության և ռադիոյի հանձնաժողովը ու Եվրոպայի խորհուրդը «Խոսքի և մամուլի ազատության և տեղեկատվության հասանելիության խթանումը Հայաստանում» ծրագրի շրջանակներում մայիսի 6-ին անցկացրել են համատեղ աշխատաժողով, որին մասնակցել են ՀՌՀ-ին ընտրությունները լուսաբանելու հայտ ներկայացրած ՀՀ-ում գործող տեսալսողական մեդիածառայություն մատուցողները։
«Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին հաղորդագրություն է տարածել Հեռուստատեսության և ռադիոյի հանձնաժողովի մամուլի ծառայությունը։
ՀՌՀ նախագահ Տիգրան Հակոբյանն իր ողջույնի խոսքում նշեց, որ դասական ճշմարտություն է, որ առանց էլեկտորալ դեմոկրատիայի ժողովրդավարություն չի լինում, և ինքը համոզված է, որ էլեկտորալ դեմոկրատիայի հիմքերից մեկն ազատ մեդիան է: «Մեդիան փնտրում է և բուն է դնում այնտեղ, որտեղ կա էլեկտորալ դեմոկրատիա, դա միանշանակ է։ Եվ մենք գոնե չենք կարող ասել, որ ազատ մամուլի և ազատ ընտրությունների համակարգ Հայաստանում չկա։ Մեր խնդիրն է այդ ազատ համակարգը պաշտպանել և օգտվել այդ ազատ համակարգի հնարավորություններից։ Այստեղ մեդիայի՝ հատկապես հեռարձակող մեդիայի աշխատանքը, որը գտնվում է կարգավորման տակ, որն ապահովում է քո սեփական երկրի օրակարգի սպասարկումը, անգնահատելի է»,- շեշտեց Հակոբյանը՝ հավելելով, որ մեդիան կատարում է հավաքական դիտորդի առաքելությունը՝ լինելով ընտրատեղամասերում, լուսաբանելով ընտրական պայքարը, լինելով ձայների հաշվարկման կենտրոններում, ապահովում է առաջինը թափանցիկությունը և երկրորդը՝ բարձրացնում ընտրությունների անցկացման լեգիտիմությունը։
Եվրոպայի խորհրդի (ԵԽ) երևանյան գրասենյակի ղեկավար Մաքսիմ Լոնգանգեի դիտարկմամբ՝ թեև ընտրությունները, իհարկե, որոշվում են քվեատուփի մոտ, ժողովրդավարական ընտրության իրական որակը կախված է այն տեղեկատվական միջավայրից, որտեղից քաղաքացիները ստանում են տեղեկատվություն և ձևավորում իրենց կարծիքները։
«Տեսալսողական մեդիան ունի առանձնահատուկ կարևոր դեր։ Այն օգնում է ապահովել, որ քաղաքացիները հասանելիություն ունենան ճշգրիտ, բազմազան և հավասարակշռված տեղեկատվության, և որ քաղաքական ուժերը մրցեն արդար և թափանցիկ պայմաններում։ Միևնույն ժամանակ, մեդիա միջավայրի առջև կանգնած մարտահրավերները դառնում են ավելի բարդ։ Ապատեղեկատվությունը, օտար տեղեկատվական մանիպուլյացիաները և միջամտությունները, ատելության խոսքը, ինչպես նաև արհեստական բանականության չարաշահումը կարող են ազդել հանրային վստահության և ժողովրդավարական բանավեճի ամբողջականության վրա»,- ասաց Լոնգանգեն՝ ընդգծելով, որ այդ ռիսկերը հատկապես զգայուն են ընտրական ժամանակահատվածում, երբ տեղեկատվությունը կարող է ազդել ոչ միայն ընկալումների, այլև մասնակցության, վստահության և գործընթացի լեգիտիմության վրա։
Կենտրոնական ընտրական հանձնաժողովի նախագահ Վահագն Հովակիմյանն էլ իր հերթին շեշտել է, որ խոսքի ազատությունը չի կարող վերածվել ամենաթողության: «Մայիսի 4-ին ընդունված կարգը մշակվել է Հեռուստատեսության և ռադիոյի հանձնաժողովի հետ համատեղ, և տեսալսողական մեդիային հնարավորություն է տալիս առաջնորդվելու հստակ չափանիշներով, հատկապես անթույլատրելի բովանդակություն պարունակող քարոզչական հոլովակների դեպքում։ Քարոզչության ընթացքում պետք է պահպանվեն հավասար և ոչ խտրական պայմաններ։ Եթե մեդիան ծառայություն է մատուցում մեկ քաղաքական ուժի, ապա նույն պայմաններով պետք է պատրաստ լինի այն մատուցել նաև մյուսին»,- հայտնեց նա։
Այնուհետև ՀՌՀ իրավաբանական և լիցենզավորման վարչության պետ Արմինե Ներսիսյանը ու ՀՌՀ մոնիթորինգի և վերահսկողության վարչության պետ Լիաննա Դոխիկյանը ներկայացրեցին հունիսի 7-ի հերթական ԱԺ ընտրությունների նախընտրական քարոզչության ժամանակահատվածում կիրառվող իրավական կարգավորումները և իրավախախտումների արձանագրման հարցերը, ինչպես նաև տեսալսողական մեդիածառայություն մատուցողների կողմից ընտրություններին մասնակցող կուսակցությունների, կուսակցությունների դաշինքների համար հավասար պայմանների ապահովման գնահատման մեթոդաբանությունը, որ պարագայում տեսալսողական մեդիածառայություն մատուցողը կարող է մերժել նախընտրական քարոզարշավի տեսանյութերը, նախընտրական գովազդի իրազեկումը, ինչպես նաև լրագրողների վարքագծի կանոնները՝ նախընտրական քարոզարշավի ընթացքում։
Աշխատաժողովին առցանց ձևաչափով ելույթ ունեցավ նաև ԵԽ Խոսքի ազատության համագործակցության բաժնի ծրագրի պատասխանատու Էվանգելիա Վասալուն, որից հետո ԵԽ միջազգային փորձագետ Իվա Նենադիչն առցանց ներկայացրեց արհեստական բանականության կողմից ստեղծված կոնտենտի, ապատեղեկատվության խնդիրները։ Հանդիպման ավարտին տեղի է ունեցել հարց ու պատասխան, որի ընթացքում տեսալսողական մեդիայի ներկայացուցիչները բարձրացրել են իրենց հուզող հարցերը:

Комиссия по телевидению и радио Республики Армения и Совет Европы провели совместный семинар для поставщиков аудиовизуальных медиауслуг
Комиссия по телевидению и радио (КТР) Республики Армения и Совет Европы в рамках программы СЕ «Содействие свободе слова и печати и доступу к информации в Армении» 6 мая провели совместный семинар, в котором приняли участие подавшие заявки на освещение выборов в Армении действующие в РА поставщики аудиовизуальных медиауслуг.
Как передает Арменпресс, сообщение по этому поводу распространила пресс-служба КТР.
В своем приветственном слове председатель Комиссии по телевидению и радио РА Тигран Акобян отметил, что классическая истина гласит: нет демократии без электоральной демократии, и он убежден, что одним из фундаментов таковой являются свободные СМИ.
«СМИ стремятся обосноваться там, где существует электоральная демократия, это точно. И, по крайней мере, мы не можем сказать, что в Армении нет системы свободной прессы и свободных выборов. Наша задача — защищать эту свободную систему и использовать её возможности. Здесь работа СМИ, особенно вещательных СМИ, которые находятся под регулированием и обеспечивают продвижение повестки вашей страны, бесценна», — подчеркнул Акобян. Он отметил, что СМИ выполняют миссию коллективного наблюдателя, находясь на избирательных участках, освещая избирательную кампанию, работая в центрах подсчёта голосов, обеспечивая, во-первых, прозрачность, а во-вторых, повышая легитимность выборов.
По мнению главы Ереванского офиса Совета Европы Максима Лонганжа, хотя выборы, конечно, решаются на избирательных участках, реальное качество демократических выборов зависит от информационной среды, из которой граждане получают информацию и формируют своё мнение.
«Аудиовизуальные СМИ играют особенно важную роль. Они помогают обеспечить гражданам доступ к точной, разнообразной и сбалансированной информации, а политическим силам — честную и прозрачную конкуренцию. В то же время, проблемы, стоящие перед медиа-средой, становятся все более сложными. Дезинформация, иностранная манипуляция информацией и вмешательство, разжигание ненависти, а также злоупотребление искусственным интеллектом могут подорвать общественное доверие и целостность демократических дебатов», — сказал Лонганж, подчеркнув, что эти риски особенно актуальны в избирательный период, когда информация может влиять не только на восприятие, но и на участие, доверие и легитимность процесса.
Председатель Центральной избирательной комиссии РА Ваагн Овакимян, в свою очередь, подчеркнул, что свобода слова не может превратиться в вседозволенность. «Принятое 4 мая распоряжение было разработано совместно с Комиссией по телевидению и радио и позволяет руководствуться четкими стандартами в отношении аудиовизуальных СМИ, особенно в случае агитационных видеороликов, содержащих неприемлемый контент. В ходе предвыборной кампании должны поддерживаться равные и недискриминационные условия. Если СМИ предоставляют услуги одной политической силе, они должны быть готовы предоставлять их и другой на тех же условиях», — сказал он.
Руководитель юридического и лицензионного отдела КТР Армине Нерсисян и руководитель отдела мониторинга и надзора КТР Лианна Дохикян представили правовые нормы, применяемые в период предвыборной кампании парламентских выборов 7 июня, и вопросы нарушений при записи, а также методологию оценки предоставления равных условий поставщиками аудиовизуальных медиауслуг партиям и альянсам партий, участвующим в выборах, в случае, если поставщик аудиовизуальных медиауслуг может отказать в предоставлении предвыборных агитационных видеороликов, предвыборной рекламной информации, а также правила поведения журналистов в период предвыборной кампании.
Программный сотрудник отдела сотрудничества в области свободы выражения мнений Совета Европы Евангелия Васалу также выступила на семинаре в онлайн-формате, после чего международный эксперт Совета Европы Ива Ненадич представила в онлайн-формате вопросы контента и дезинформации, создаваемой искусственным интеллектом. В конце встречи состоялась сессия вопросов и ответов, в ходе которой представители аудиовизуальных СМИ подняли волнующие их вопросы.