BBC-ի տնօրենն ու լրատվական բաժնի ղեկավարը հրաժարական են տվել Թրամփի ելույթի խմբագրման սկանդալի պատճառով
Բրիտանական BBC-ի գլխավոր տնօրեն Թիմ Դեյվին և լրատվական բաժնի՝ BBC News-ի ղեկավար Դեբորա Թըրնեսը հրաժարական են տվել Panorama ծրագրի շրջանակում ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփի ելույթի խմբագրման հետ կապված սկանդալի պատճառով։ Ինչպես հաղորդում է «Արմենպրես»-ը, այս մասին նոյեմբերի 9-ին հայտնել է բրիտնական մեդիա ընկերությունը։
Նախորդ շաբաթ բրիտանական The Telegraph պարբերականը հրապարակել էր BBC-ի ներքին ծառայողական գրագրությունից հատվածներ, որտեղ երևում էր, թե ինչպես 2024 թվականի հոկտեմբերին եթեր հեռարձակված Panorama ծրագրի շրջանակում խմբագրվել էին Թրամփի ելույթի երկու մասերն այնպես, որ տպավորություն ստեղծվի, թե նա բացահայտորեն խրախուսել է Կապիտոլիումի անկարգությունները 2021 թվականի հունվարին։ Սպիտակ տունը մեղադրել է BBC-ին «կեղծ լուրեր» տարածելու մեջ։
Թիմ Դեյվին աշխատել է BBC-ում 20 տարի, որից հինգը՝ որպես գլխավոր տնօրեն։ «Բոլոր պետական կազմակերպությունների նման՝ BBC-ն ևս կատարյալ չէ, և մենք միշտ պետք է լինենք բաց, թափանցիկ և հաշվետու։ Չնայած դա միակ պատճառը չէ, սակայն BBC News-ի շուրջ ընթացիկ քննարկումները հասկանալի պատճառներով ազդել են իմ որոշման վրա։ Ընդհանուր առմամբ, BBC-ն լավ է աշխատել, բայց թույլ են տրվել որոշ սխալներ, և որպես գլխավոր տնօրեն՝ ես պետք է ստանձնեմ վերջնական պատասխանատվությունը», - ասել է Դեյվին ընկերության կայքում հրապարակված նամակում։
Նա հայտնել է, որ համաձայնեցնում է տնօրենների խորհրդի հետ իր հեռանալու ճշգրիտ ժամանակացույցը՝ առաջիկա ամիսներին նոր ղեկավարի սահուն անցումն ապահովելու համար։
Դեբորա Թերնեսը ևս հանդես է եկել առանձին հայտարարությամբ՝ նշելով, որ ինքը պատասխանատվություն է կրում կատարվածի համար։ Այնուամենայնիվ, նա հերքել է BBC News-ի դեմ կողմնակալության մեղադրանքները։ «Ես ցանկանում եմ հստակ հայտարարել, որ վերջերս տարածված մեղադրանքները, թե BBC News-ը ինստիտուցիոնալ կողմնակալություն ունի, սխալ են»,- ասել է նա ընկերության աշխատակիցներին ուղարկված էլեկտրոնային նամակում, որտեղ էլ հայտնել է հեռանալու որոշման մասին։
ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփը խստորեն մեղադրել է BBC-ին և դրա աշխատակիցներին՝ ԱՄՆ նախագահական ընտրությունների վրա ազդելու փորձի համար։ «Նրանք շատ անազնիվ մարդիկ են, ովքեր փորձել են ազդել նախագահական ընտրությունների արդյունքի վրա։ Ավելին, նրանք մեկ այլ երկրից են, որին շատերը համարում են մեր թիվ մեկ դաշնակիցը։ Ինչ սարսափելի է ժողովրդավարության համար»,- գրել է Թրամփը Truth Social-ում։Նա նաև շնորհակալություն է հայտնել The Telegraph-ին կատարվածը բացահայտելու համար։

Директор и руководитель службы новостей BBC подали в отставку из-за скандала с редактированием речи Трампа
Генеральный директор британской вещательной корпорации - BBC Тим Дэйви и руководитель отдела новостей BBC News Дебора Тернесс ушли в отставку из-за скандала, связанного с монтажом выступления президента США Дональда Трампа в программе Panorama. Как сообщает “Арменпресс”, британская медиакомпания объявила об этом 9 ноября.
На прошлой неделе британская газета The Telegraph опубликовала отрывки из внутренней переписки BBC, из которых следовало, что две части выступления Трампа в программе Panorama, вышедшей в эфир в октябре 2024 года, были смонтированы таким образом, что создавалось впечатление, будто он открыто поощрял беспорядки в Капитолии в январе 2021 года. Белый дом обвинил BBC в распространении “ложных новостей”.
Тим Дэйви проработал на BBC 20 лет, пять из которых — в должности генерального директора. “BBC не идеальна, и мы всегда должны быть открытыми, прозрачными и подотчетными. Хотя это и не единственная причина, текущая дискуссия вокруг BBC News, по понятным причинам, повлияла на мое решение. В целом BBC работает хорошо, но были допущены некоторые ошибки, и как генеральный директор я должен взять на себя окончательную ответственность”, — заявил Дэвис в письме, опубликованном на сайте компании.
Он сказал, что работает с советом директоров над согласованием точных сроков своего ухода, чтобы обеспечить плавный переход к новому руководителю в ближайшие месяцы.
Дебора Тернесс также опубликовала отдельное заявление, в котором заявила, что взяла на себя ответственность за произошедшее. При этом она отвергла обвинения в предвзятости BBC News. “Я хочу ясно заявить, что недавние обвинения в предвзятости BBC News ложны. Ответственность лежит на мне”, — написала она в электронном письме сотрудникам, объявляя о своём решении уйти.
Президент США Дональд Трамп решительно обвинил BBC и её сотрудников в попытках повлиять на президентские выборы в США. “Это крайне нечестные люди, которые пытались вмешаться в ход президентских выборов. Вдобавок ко всему, они из страны, которую многие считают нашим союзником номер один. Какой ужас для демократии!”, — написал Трамп в Truth Social. Он также поблагодарил The Telegraph за разоблачение произошедшего.