Թրամփը Սպիտակ տանն ընդունել է Կենտրոնական Ասիայի երկրների ղեկավարներին
ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփը Սպիտակ տանն ընդունել է Կենտրոնական Ասիայի 5 երկրների՝ Ղազախստանի, Ղրղզստանի, Տաջիկստանի, Թուրքմենստանի և Ուզբեկստանի ղեկավարներին։ «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին հաղորդում է Reuters գործակալությունը։
Թրամփը հանդիպման սկզբում հայտարարել է, որ քննարկումների առանցքում օգտակար հանածոներն են. նա շեշտել է, որ իր վարչակազմը ջանքեր է գործադրում ընդլայնելու և ապահովելու ԱՄՆ դրանց մատակարարման շղթաները նոր համաձայնագրերի միջոցով։
ԱՄՆ նախագահը Կենտրոնական Ասիան անվանել է «չափազանց հարուստ տարածաշրջան»՝ հավելելով, որ ցանկանում է ավելի ամրապնդել հինգ երկրների հետ գործընկերությունը։
2015 թվականին մեկնարկած C5+1 հարթակը միավորում է Միացյալ Նահանգներին և Կենտրոնական Ասիայի հինգ պետություններին՝ տնտեսական, էներգետիկ և անվտանգության հարցերում համագործակցությունը խթանելու համար:
Վաշինգտոնում Միացյալ Նահանգների և Կենտրոնական Ասիայի ղեկավարների գագաթնաժողովից առաջ ԱՄՆ Սենատը միաձայն ընդունել է բանաձև երկրների միջև տարբեր ոլորտներում գործընկերության խորացման մասին: Փաստաթղթում նշվում է, այդ թվում՝ անվտանգության ընդհանուր շահերի ամրապնդումը, էներգետիկայի և կարևոր օգտակար հանածոների ոլորտներում համագործակցությունը, հակաահաբեկչական ջանքերի համակարգումը:
Ավելի վաղ ԱՄՆ պետքարտուղար Մարկո Ռուբիոն Վաշինգտոնում ընդունել էր Ղազախստանի, Ղրղզստանի, Տաջիկստանի, Թուրքմենստանի և Ուզբեկստանի արտգործնախարարներին և հայտարարել, որ հաջորդ տարի կայցելի այդ երկրներ:

Трамп принял лидеров стран Центральной Азии в Белом доме
Президент США Дональд Трамп принял в Белом доме лидеров пяти стран Центральной Азии: Казахстана, Кыргызстана, Таджикистана, Туркменистана и Узбекистана. “Арменпресс” передает об этом со ссылкой на Reuters.
Изначально Трамп объявил, что основное внимание будет уделено обсуждению минеральных ресурсов региона. Он подчеркнул, что его администрация прилагает усилия по расширению и укреплению цепочек поставок США посредством новых соглашений.
Президент США назвал Центральную Азию “чрезвычайно богатым регионом”, добавив, что стремится к дальнейшему укреплению партнерства с этими пятью странами.
Платформа “С5+1”, запущенная в 2015 году, объединяет Соединенные Штаты и пять государств Центральной Азии для развития сотрудничества в сфере экономики, энергетики и безопасности.
В преддверии саммита лидеров США и Центральной Азии в Вашингтоне Сенат США единогласно принял резолюцию об углублении партнерства между странами в различных областях. В документе, среди прочего, упоминаются укрепление общих интересов в сфере безопасности, сотрудничество в энергетическом и ключевых секторах добычи полезных ископаемых, а также координация усилий по борьбе с терроризмом.
Ранее госсекретарь США Марко Рубио принял в Вашингтоне глав МИД Казахстана, Кыргызстана, Таджикистана, Туркменистана и Узбекистана и объявил, что посетит эти страны в следующем году.