«Հեզբոլլահ»-ը մերժել է Իսրայելի հետ բանակցությունները
Լիբանանում գործող «Հեզբոլլահ» շարժումը հայտարարություն է տարածել՝ նշելով, որ իրենք օրինական իրավունք ունեն «դիմադրելու իսրայելական օկուպացիային»։ Ինչպես հաղորդում է «Արմենպրես»-ը՝ վկայակոչելով «Հեզբոլլահ»-ի Տելեգրամ ալիքի էջում տեղադրված հայտարարությունը, զինյալները հայտարարել են, որ Լիբանանը պարտավոր չէ ներքաշվել Իսրայելի հետ քաղաքական բանակցությունների մեջ։
«Լիբանանի ներկայիս առաջնահերթությունն ագրեսիան դադարեցնելն է՝ համաձայն հրադադարի հռչակագրի և սիոնիստական ​​թշնամուն ճնշելը, որպեսզի նա պահպանի հրադադարը։ Լիբանանը չպետք է ագրեսիվ շանտաժի ենթարկվի կամ սիոնիստական ​​թշնամու հետ քաղաքական բանակցությունների մեջ ներքաշվի։ Նման բանակցությունները չեն ծառայում ազգային շահին և ստեղծում են գոյաբանական ռիսկեր»,-ասվում է հայտարարության մեջ։
«Հեզբոլլահ»-ից հայտնել են, որ շարունակելու են պայքարը Լիբանանի ինքնիշխանության պահպանման նպատակով։ «Մենք հաստատում ենք մեր օրինական իրավունքը՝ դիմադրելու օկուպացիային և ագրեսիային, ինչպես նաև կանգնելու մեր բանակի և մեր ժողովրդի կողքին՝ մեր երկրի ինքնիշխանությունը պաշտպանելու համար»,- ասվում է հայտարարության մեջ։
«Հեզբոլլահն» իր ուղերձն ավարտել է՝ կոչ անելով լիբանանյան բոլոր խմբավորումներին ընդունել միասնական և արժանապատիվ ազգային դիրքորոշում։ Շարժումը պնդել է, որ միայն նման միասնությունը կարող է արդյունավետորեն դիմակայել արտաքին սպառնալիքներին։
Նոյեմբերի 4-ին Լիբանանի նախագահ Ժոզեֆ Աունը հայտարարել է Իսրայելի հետ բանակցությունների անհրաժեշտության մասին՝ նշելով, որ իր երկիրն այլընտրանք չունի։

“Хезболла” отвергла переговоры с Израилем
Ливанская шиитская группировка “Хезболла” распространило обращение о своем законном праве оказать сопротивление израильской оккупации. Как сообщает “Арменпресс” со ссылкой на заявление, опубликованное на Telegram-канале “Хезболлы”, боевики заявили, что Ливан не обязан вести политические переговоры с Израилем.
“В настоящее время приоритетом Ливана является прекращение агрессии в соответствии с декларацией о прекращении огня и оказание давления на сионистского противника с целью его соблюдения. Ливан не должен подвергаться агрессивному шантажу или вступать в политические переговоры с сионистским противником. Такие переговоры не отвечают национальным интересам и создают экзистенциальные риски”, — говорится в обращении.
“Хезболла” подчеркнула, что продолжит борьбу за сохранение суверенитета Ливана. “Мы подтверждаем наше законное право сопротивляться оккупации и агрессии и вместе с нашей армией и нашим народом защищать суверенитет нашей страны”.
“Хезболла” завершила свое обращение призывом ко всем ливанским фракциям занять единую и достойную национальную позицию. Движение настаивает, что только такое единство способно эффективно противостоять внешним угрозам.
4 ноября президент Ливана Жозеф Аун заявил о необходимости переговоров с Израилем, отметив, что у его страны нет альтернативы.