Հայաստանի և Թուրքիայի միջև թռիչքներն ավելացնելու պայմանավորվածություն կա. Միրզոյան
Արարատ Միրզոյանը, պատասխանելով թուրք լրագրողի հարցին, նշեց, որ, եթե Ադրբեջանի և Հայաստանի կառավարությունները հաստատել են խաղաղություն, նախաստորագրել են համաձայնագիր և հռչակագիր, և խնդիրը հասարակությունների հաշտեցումն է, ապա Թուրքիայի հետ իրավիճակը հայելային հակապատկերն է:
«Տասնամյակներով փակ սահմանների պարագայում մարդիկ գնացել են, այցելել են միմյանց, առևտուր է եղել շատ շոշափելի, խնդիրն այն է եղել, որ այդ առևտուրը երրորդ երկրով է անցել: Թռիչքներ են եղել և այսօր էլ կան։ Պայմանավորվածություն կա ավելացնել թռիչքները՝ դեպի Երևան, դեպի Գյումրի և Թուրքիայի քաղաքներ՝ Ստամբուլ, Անկարա և այլն: Թուրքիայի հետ խնդիրը այն է, որ սահմանը փակ է, և դիվանագիտական հարաբերություններ չկան»,- ասաց Միրզոյանը:
Արտաքին գործերի նախարարն արձանագրեց՝ Թուրքիայի հետ քաղաքական երկխոսությունը շատ ինտենսիվ և բովանդակային է, քննարկվում են նաև փոխվստահության այլ միջոցներ՝ դիվանագիտական հարաբերությունների բացակայության և փակ սահմանների բացը լրացնելու համար:
Հայաստանի և Թուրքիայի միջև թռիչքներն ավելացնելու պայմանավորվածությունը ձեռք էր բերվել այս տարվա սեպտեմբերի 12-ին Երևանում Հայաստան-Թուրքիա հարաբերությունների կարգավորման գործընթացում երկու երկրների հատուկ ներկայացուցիչներ Ռուբեն Ռուբինյանի և Սերդար Քըլըչի հանդիպման ժամանակ։

Есть договоренность об увеличении авиарейсов между Арменией и Турцией: министр ИД Армении
Арарат Мирзоян, отвечая на вопрос турецкого журналиста, отметил, что если правительства Азербайджана и Армении установили мир, парафировали соглашение и декларацию, и проблема заключается в примирении обществ, то с Турцией ситуация обратная.
“Люди десятилетиями ездили в условиях закрытых границ, торговля была очень ощутимой. Проблема в том, что эта торговля проходила через третьи страны. Рейсы были и есть по сей день. Есть договоренность об увеличении авиасообщения с Ереваном, Гюмри и турецкими городами: Стамбулом, Анкарой и другими. Проблема с Турцией в том, что граница закрыта, и дипломатических отношений нет”, — сказал Мирзоян.
Глава МИД отметил, что политический диалог с Турцией весьма интенсивен и содержателен, и обсуждаются также другие меры по укреплению взаимного доверия, чтобы заполнить пробел, возникший в связи с отсутствием дипломатических отношений и закрытыми границами.
Договоренность об увеличении авиасообщения между Арменией и Турцией была достигнута 12 сентября этого года в Ереване в ходе встречи спецпредставителей двух стран по нормализации армяно-турецких отношений Рубена Рубиняна и Сердара Кылыча.