Ռուսաստանում սպառազինության հեռանկարային համակարգերի ստեղծման բոլոր պլանները կատարվում են. Պուտին
Ռուսաստանում սպառազինության հեռանկարային համակարգերի ստեղծման բոլոր պլանները կատարվում են. մարտական ​​հերթապահության է դրվել «Օրեշնիկ»-ը, 2026 թվականին մարտական ​​հերթապահության կդրվի «Սարմատ»-ը: Ինչպես «Արմենպրես»-ը տեղեկանում է «Ինտերֆաքս» գործակալությունից, այդ մասին հայտարարել է ՌԴ նախագահ Վլադիմիր Պուտինը։
«Սպառազինության հեռանկարային համակարգերի ստեղծման, պաշտպանական-արդյունաբերական համալիրի զարգացման, Ռուսաստանի բանակին ու նավատորմին ժամանակակից տեխնիկայով և սպառազինություններով ապահովելու առումով մեր բոլոր պլանները կատարվում են», - ասել է նա «Բուրեվեստնիկ»-ի և «Պոսեյդոն»-ի մշակողների պարգևատրման արարողության ժամանակ։
«Նկատի ունեմ «Ավանգարդ» ռազմավարական նշանակության նորագույն հրթիռային համակարգի ստեղծումը և մարտական հերթապահության դնելը: Մենք ստեղծել և ​​հերթապահության ենք դրել «Օրեշնիկ» միջին հեռահարության հրթիռային համակարգը, սկսել ենք դրա սերիական արտադրությունը, մեր միջմայրցամաքային բալիստիկ հրթիռներն ու սուզանավերից արձակվող հրթիռները հանդերձել ենք հակահրթիռային պաշտպանության հաղթահարման միջոցների ժամանակակից համակարգերով», - հայտարարել է Պուտինը։
Նա հավելել է, որ ընթացիկ տարում «Սարմատ» ծանր միջմայրցամաքային հրթիռային համակարգով մարտական ​​փորձարկումներ կանցկացվեն, իսկ հաջորդ տարի՝ 2026 թվականին, այն կդրվի մարտական ​​հերթապահության։

Россия выполняет все планы по созданию перспективных систем вооружения: Владимир Путин
Все планы по созданию перспективных систем вооружения в России выполняются: “Орешник” поставлен на боевое дежурство, “Сармат” выйдет на боевое дежурство в 2026 году. Как сообщает “Арменпресс” со ссылкой на “Интерфакс”, это заявил президент России Владимир Путин.
“Все наши планы по созданию перспективных систем вооружения, по развитию оборонно-промышленного комплекса, по обеспечению армии и флота России современной техникой и вооружениями выполняются”, — сказал он на церемонии награждения разработчиков “Буревестника” и “Посейдона”.
“Имею в виду создание и поставку на боевое дежурство новейшего ракетного комплекса стратегического назначения "Авангард". Мы создали и поставили на дежурство, приступили к серийному производству ракетного комплекса средней дальности "Орешник", оснастили наши межконтинентальные баллистические ракеты и ракеты подводных лодок современными комплексами средств преодоления противоракетной обороны”, — подчеркнул Путин.
Он добавил, что в этом году пройдут боевые испытания тяжёлого межконтинентального ракетного комплекса “Сармат”, а в следующем, 2026 году, он будет поставлен на боевое дежурство.