Երևանի մետրոպոլիտենի նոր կայարանի կառուցման համար կտրամադրվի 2 միլիարդ դրամ
Երևանի մետրոպոլիտենի զարգացմանն ուղղված ծրագրերի համար 2026 թվականին  կտրամադրվի ընդհանուր առմամբ 5,5 միլիարդ դրամ, որից 2 միլիարդ դրամը՝ նոր կայարանի կառուցման համար։
«Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ Ազգային ժողովում 2026 թվականի պետական բյուջեի նախնական քննարկման ժամանակ այս մասին հայտնեց Տարածքային կառավարման և ենթակառուցվածքների նախարար Դավիթ Խուդաթյանը։
«Քաղաքային զարգացում ծրագրի համար 2026 թվականի բյուջեում նախատեսված է 16,6 միլիարդ դրամ, որի շրջանակներում կկատարվեն մի շարք միջոցառումներ։ Երևանի մետրոպոլիտենի ենթակառուցվածքների նորոգման համար նախատեսված է 2,5 միլիարդ դրամ, նոր կայարանի կառուցման համար՝ 2 միլիարդ դրամ, իսկ ուղևորափոխադրման ծառայությունների լիազորությունների իրականացման համար՝ 1 միլիարդ դրամ։ Այս երեք ծրագրերի համար ընդհանուր առմամբ նախատեսված է 5,5 միլիարդ դրամ»,-ասաց նախարարը։
Ավելի վաղ Երևանի քաղաքապետ Տիգրան Ավինյանը հայտնել էր, որ Երևանի մետրոյի «Աջափնյակ» կայարանի շինարարությունը մեկնարկելու է 2026 թվականին։

Government to allocate funds for new station of Yerevan metro
The government will allocate a total of 5,5 billion drams in 2026 for the development of the Yerevan metro network.
2 billion out of the 5,5 billion will be directed for the construction of the new station, Minister of Territorial Administration and Infrastructure Davit Khudatyan told lawmakers on Friday.
“For the urban development program, 16.6 billion drams is allocated in the 2026 budget, under which a number of measures will be implemented. For the renovation of Yerevan Metro infrastructure, 2.5 billion drams is allocated; 2 billion drams is envisaged for the construction of a new station; and 1 billion drams is designated for the implementation of passenger transport services’ responsibilities. In total, 5.5 billion AMD is allocated for these three projects,” the minister said at a joint committee meeting in parliament on the 2026 state budget.
Earlier, Yerevan Mayor Tigran Avinyan announced that construction of the Ajapnyak metro station in Yerevan will begin in 2026.