Երևանի մետրոպոլիտենի նոր կայարանի կառուցման համար կտրամադրվի 2 միլիարդ դրամ
Երևանի մետրոպոլիտենի զարգացմանն ուղղված ծրագրերի համար 2026 թվականին  կտրամադրվի ընդհանուր առմամբ 5,5 միլիարդ դրամ, որից 2 միլիարդ դրամը՝ նոր կայարանի կառուցման համար։
«Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ Ազգային ժողովում 2026 թվականի պետական բյուջեի նախնական քննարկման ժամանակ այս մասին հայտնեց Տարածքային կառավարման և ենթակառուցվածքների նախարար Դավիթ Խուդաթյանը։
«Քաղաքային զարգացում ծրագրի համար 2026 թվականի բյուջեում նախատեսված է 16,6 միլիարդ դրամ, որի շրջանակներում կկատարվեն մի շարք միջոցառումներ։ Երևանի մետրոպոլիտենի ենթակառուցվածքների նորոգման համար նախատեսված է 2,5 միլիարդ դրամ, նոր կայարանի կառուցման համար՝ 2 միլիարդ դրամ, իսկ ուղևորափոխադրման ծառայությունների լիազորությունների իրականացման համար՝ 1 միլիարդ դրամ։ Այս երեք ծրագրերի համար ընդհանուր առմամբ նախատեսված է 5,5 միլիարդ դրամ»,-ասաց նախարարը։
Ավելի վաղ Երևանի քաղաքապետ Տիգրան Ավինյանը հայտնել էր, որ Երևանի մետրոյի «Աջափնյակ» կայարանի շինարարությունը մեկնարկելու է 2026 թվականին։

На строительство новой станции ереванского метрополитена будет выделено 2 млрд драмов
На развитие ереванского метрополитена в 2026 году будет выделено 5,5 млрд драмов, из которых 2 млрд драмов — на строительство новой станции.
Как сообщает Арменпресс, об этом заявил министр территориального управления и инфраструктур Давид Худатян в ходе предварительного обсуждения государственного бюджета на 2026 год в Национальном Собрании.
«В бюджете 2026 года на программу градостроительства предусмотрено 16,6 млрд драмов, в рамках которой будет реализован ряд мероприятий. На реконструкцию инфраструктуры ереванского метрополитена выделено 2,5 млрд драмов, на строительство новой станции — 2 млрд драмов, а на реализацию услуг по пассажирским перевозкам — 1 млрд драмов. Всего на эти три программы выделено 5,5 млрд драмов», — сказал министр.
Ранее мэр Еревана Тигран Авинян сообщил, что строительство станции "Ачапняк" ереванского метрополитена начнется в 2026 году.