Իսրայելը Գազայում պատերազմի ընթացքում մոտ 1000 արգելապատնեշ է տեղադրել Արևմտյան ափին
Գազայի հատվածում Իսրայելի և ՀԱՄԱՍ-ի միջև 2023 թվականի հոկտեմբերից սկսված հակամարտության ընթացքում Իսրայելն Արևմտյան ափի քաղաքներում և գյուղերում տեղադրել է 916 արգելապատնեշ, դարպաս և պատ՝ սահմանափակելով տեղի բնակիչների տեղաշարժի ազատությունը և բարդացնելով առօրյա կյանքը։ «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին հայտնում է Associated Press-ը՝ վկայակոչելով պաղեստինյան «Պատնեշի և գաղութացման դիմադրության կոմիտեին»։
Տեղի բնակիչների խոսքով՝ չնայած Իսրայելի զինվորականները վաղուց տեղաշարժի և մուտքի սահմանափակումներ են մտցրել, սակայն նոր արգելապատնեշների թիվն աննախադեպ է։
Պաղեստինցիների խոսքով՝ դարպասները կարող են օրերով փակ են մնալ:
Իսրայելի զինվորականները հայտարարում են, որ դարպասները նախատեսված են ոչ թե մարդկանց սահմանափակելու, այլ «կառավարելու և վերահսկելու» համար։ Մասնավորապես, իսրայելական կողմը նշում է, որ դրանք անհրաժեշտ են զինյալների ներկայությունը բացառելու համար։

За время войны в Газе Израиль установил на Западном берегу реки Иордан около 1000 заграждений
Во время конфликта между Израилем и ХАМАС в секторе Газа, начавшегося в октябре 2023 года, Израиль установил 916 заграждений, ворот и стен в городах и деревнях Западного берега, ограничив свободу передвижения местных жителей и осложнив их повседневную жизнь. Как передает “Арменпресс”, об этом сообщает Associated Press.
По словам местных жителей, хотя израильские военные уже давно вводят ограничения на передвижение и въезд, количество новых заграждений беспрецедентно.
Израильские военные заявляют, что заграждения предназначены не для ограничения передвижения людей, а для управления и контроля. В частности, израильская сторона отмечает, что они необходимы для исключения присутствия боевиков.