Ալեն Սիմոնյանը հանդիպել է Եվրոպական խորհրդարանի փոխնախագահի եւ Եվրանեսթ ԽՎ համանախագահի հետ
Ազգային ժողովի նախագահ Ալեն Սիմոնյանը հանդիպել է Եվրոպական խորհրդարանի փոխնախագահ Յունուս Օմարջիի և Եվրանեսթ խորհրդարանական վեհաժողովի համանախագահ Սերգեյ Լագոդինսկիի հետ: «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին հայտնում են Ազգային ժողովից։
Ազգային ժողովի նախագահը ողջունել է գործընկերների այցը Հայաստան և Եվրանեսթ խորհրդարանական վեհաժողովի 12-րդ լիագումար նստաշրջանի անցկացումը Երևանում: Եվրոպացի պաշտոնյաները շնորհակալություն են հայտնել ՀՀ ԱԺ նախագահին վեհաժողովի 12-րդ նստաշրջանի աշխատանքը բարձր մակարդակով կազմակերպելու համար:
Զրուցակիցների քննարկումների առանցքում են եղել վեհաժողովի աշխատանքներին, ՀՀ-ԵՄ հարաբերություններին և Հայաստանի ժողովրդավարական բարեփոխումներին վերաբերող հարցերը:

Speaker Alen Simonyan meets with Vice-President of European Parliament, Co-President of Euronest PA
Speaker of Parliament Alen Simonyan held a meeting with Younous Omarjee, Vice-President of the European Parliament, and Sergey Lagodinsky, Co-President of the Euronest Parliamentary Assembly.
Omarjee and Lagodinsky thanked the Speaker for the high-level organization of the 12th Ordinary Session of the Euronest Parliamentary Assembly in Yerevan. The Speaker welcomed the holding of the event in Armenia and the visit of the European partners, the press office of the parliament said in a readout.
The discussions focused on issues related to the work of the Assembly, Armenia–EU relations, and democratic reforms in Armenia.