Վարչապետն ընդունել է «Եվրանեսթ» խորհրդարանական վեհաժողովի բյուրոյի անդամներին
Ինչպես «Արմենպրես»-ին տեղեկացրին ՀՀ վարչապետի աշխատակազմից, Փաշինյանը ողջունել է նրանց այցը Հայաստան և «Եվրանեսթ» Խորհրդարանական վեհաժողովի 12-րդ լիագումար նիստի անցկացումը Երևանում։ Նիկոլ Փաշինյանը հույս է հայտնել, որ նիստը կանցնի արդյունավետ և կարևորել միջխորհրդարանական ակտիվ երկխոսությունն ու համագործակցությունը։
Հաջորդիվ վարչապետն անդրադարձել է Հայաստան–Եվրոպական միություն հարաբերությունների հետագա զարգացմանն ու խորացմանը։ Երկրի ղեկավարը նշել է, որ ՀՀ Կառավարությունը հետևողականորեն շարունակում է ժողովրդավարական բարեփոխումների առաջմղումը ԵՄ օժանդակությամբ, այդ թվում՝ տարբեր ոլորտներում եվրոպական ստանդարտները ներդնելու նպատակով։ Այս առումով, վարչապետը կարևորել է ԵՄ–ի կողմից ինչպես ֆինանսական, այնպես էլ տեխնիկական ու փորձագիտական աջակցության շարունակականությունը։
Անդրադարձ է կատարվել Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև հարաբերությունների կարգավորման գործընթացին։ Նիկոլ Փաշինյանն ընդգծել է խաղաղության հաստատման փաստը և նշել, որ ներկայումս ձևավորվել է բարենպաստ մթնոլորտ՝ երկխոսությունը և քննարկումները արդյունավետ շարունակելու համար։
«Եվրանեսթ» խորհրդարանական վեհաժողովի բյուրոյի անդամները ողջունել են ժողովրդավարական բարեփոխումների իրականացման և ԵՄ–ի հետ հարաբերությունները խորացնելու ուղղությամբ Հայաստանի քայլերը՝ նշելով, որ խորհրդարանական ձևաչափով ևս հայաստանյան գործընկերների հետ ունեն սերտ համագործակցություն։ Միաժամանակ, նրանք ողջունել են Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև խաղաղության հաստատումն ու հույս հայտնել, որ այն կնպաստի տարածաշրջանում կայունության ապահովմանն ու համագործակցության խթանմանը։
Անդրադարձ է կատարվել նաև տարածաշրջանային հաղորդակցության ուղիների ապաշրջափակման ուղղությամբ իրականացվող քայլերին, սահմանազատման գործընթացին և այլ թեմաների։

Премьер-министр Пашинян принял членов Бюро Парламентской ассамблеи «Евронест»
Как сообщили Арменпресс в Департаменте информации и по связям с общественностью аппарата премьер-министра Армении, Никол Пашинян приветствовал их визит в Армению и проведение 12-й пленарной сессии Парламентской ассамблеи «Евронест» в Ереване. Премьер-министр выразил надежду на продуктивность сессии и подчеркнул важность активного межпарламентского диалога и сотрудничества.
Затем премьер-министр коснулся дальнейшего развития и углубления отношений Армения-Европейский союз. Глава государства отметил, что правительство Армении последовательно продвигает демократические реформы при содействии ЕС, в том числе в целях внедрения европейских стандартов в различных сферах. В этом контексте премьер-министр подчеркнул необходимость продолжительной финансовой, технической и экспертной поддержки со стороны ЕС.
Был затронут процесс урегулирования отношений между Арменией и Азербайджаном. Никол Пашинян подчеркнул факт установления мира и отметил, что в настоящее время сложилась благоприятная атмосфера для эффективного продолжения диалога и обсуждений.
Члены Бюро Парламентской ассамблеи «Евронест» приветствовали шаги Армении по проведению демократических реформ и углублению отношений с ЕС, отметив тесное сотрудничество с армянскими партнерами также в парламентском формате. В то же время они приветствовали установление мира между Арменией и Азербайджаном и выразили надежду, что это будет способствовать обеспечению стабильности в регионе и развитию сотрудничества.
Были затронуты шаги по разблокированию региональных коммуникаций, процесс делимитации и другие темы.