ՀՀ ԿԳՄՍ նախարարն ընդունել է սպորտային հրաձգության Եվրոպայի կոնֆեդերացիայի նախագահին
Հայաստանի կրթության, գիտության, մշակույթի և սպորտի նախարար Ժաննա Անդրեասյանն ընդունել է սպորտային հրաձգության Եվրոպայի կոնֆեդերացիայի նախագահ Ալեքսանդր Ռատներին։ Հանդիպմանը մասնակցել են նաև ԿԳՄՍ նախարարի տեղակալ Հասմիկ Ավագյանը և Հայաստանի հրաձգության ֆեդերացիայի նախագահ Արթուր Հովհաննիսյանը։
«Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ ՀՀ ԿԳՄՍ նախարարությունից հայտնում են, որ Ալեքսանդր Ռատների այցը Հայաստան պայմանավորված է հոկտեմբերի 24-25-ը Երևանում անցկացվող սպորտային հրաձգության Եվրոպայի կոնֆեդերացիայի 30-րդ հոբելյանական ասամբլեայի անցկացմամբ։ Այս կարևոր միջոցառմանը մասնակցելու նպատակով Հայաստան են ժամանել կոնֆեդերացիայի անդամ երկրների շուրջ 110 պատվիրակներ և 50 պատվավոր հյուրեր։ Ասամբլեայի շրջանակում կանցկացվեն նաև կառույցի ղեկավար մարմինների՝ նախագահի, գլխավոր քարտուղարի և վարչական կազմի ընտրությունները։
Ողջունելով հյուրին՝ Ժաննա Անդրեասյանը շնորհակալություն է հայտնել նմանօրինակ խոշոր միջոցառման կազմակերպումն առաջին անգամ Հայաստանին վստահելու համար՝ ընդգծելով Սպորտային հրաձգության Եվրոպայի կոնֆեդերացիայի և Հայաստանի հրաձգության ֆեդերացիայի արդյունավետ համագործակցությունը։
Ժաննա Անդրեասյանը տեղեկացրել է, որ ՀՀ կառավարությունը, Հայաստանի հրաձգության ֆեդերացիայի հետ համատեղ, ակտիվորեն նախապատրաստվում է 2026 թվականի փետրվարի 27-ից մարտի 5-ը Երևանում անցկացվելիք հրաձգության Եվրոպայի մեծահասակների առաջնությանը։
«Մեր նպատակն է առաջնությունն անցկացնել ամենաբարձր մակարդակով։ Նախապատրաստական աշխատանքներն ընթանում են՝ ըստ նախատեսված ժամանակացույցի, և մենք անում ենք առավելագույնը՝ ապահովելու տեխնիկական ու կազմակերպչական բոլոր պահանջների պատշաճ կատարումը»,– նշել է նախարարը։
Շնորհակալություն հայտնելով ջերմ ընդունելության և աջակցության համար՝ Ալեքսանդր Ռատները բարձր է գնահատել Հայաստանի պատրաստակամությունն ու կազմակերպչական ներուժը։
«Շատ հաճելի է կրկին վերադառնալ Երևան։ Ասամբլեային մասնակցելու նպատակով Հայաստան են ժամանել շուրջ 50 երկրների ներկայացուցիչներ։ Շատերի համար սա առաջին այցն է Հայաստան, և նրանք շատ տպավորված են։ Վստահ եմ, որ Եվրոպայի առաջիկա առաջնությունը կանցկացվի ամենաբարձր մակարդակով և նոր թափ կհաղորդի հրաձգության զարգացմանը Հայաստանում։ Գիտեմ, որ Հայաստանն ունեցել է օլիմպիական և աշխարհի չեմպիոններ այս մարզաձևում, և համոզված եմ՝ Եվրոպայի առաջնությունը կնպաստի նոր սերնդի ներգրավմանը»,– նշել է Ռատները։
Հանդիպման ընթացքում կողմերն անդրադարձել են նաև հրաձգության զարգացմանն ուղղված նոր նախաձեռնություններին։ Ժաննա Անդրեասյանը տեղեկացրել է, որ ԿԳՄՍ նախարարությունը, ֆեդերացիայի հետ համատեղ, քննարկում է հրաձգությունը դպրոցական կրթական ծրագրերում ներառելու հնարավորությունը՝ որպես «Ֆիզկուլտուրա» առարկայի մաս։
«Հրաձգությունը զարգացնում է այնպիսի կարևոր հմտություններ, ինչպիսիք են՝ կենտրոնացումը, ուշադրությունը և կարգապահությունը։ Կարևորում ենք, որ այն ընդգրկվի նաև դպրոցական ծրագրերում։ Հուսով ենք՝ ֆեդերացիայի հետ միասին կկարողանանք մեկնարկել այս նախաձեռնությունը փորձնական ձևաչափով՝ մի քանի դպրոցներում՝ հետագայում այն ընդլայնելու նպատակով»,– նշել է նախարարը՝ հավելելով, որ Հայաստանը պատրաստ է ուսումնասիրելու եվրոպական երկրների փորձն այս ուղղությամբ։
Հանդիպման ավարտին կողմերը վերահաստատել են համագործակցության շարունակականության և նոր ծրագրերի իրականացման պատրաստակամությունը։

Armenia’s Minister of Education, Science, Culture, and Sports Zhanna Andreasyan has held a meeting with Alexander Ratner, the President of the European Shooting Confederation (ESC), the governing body for shooting sports in Europe.
Yerevan is hosting the ESC Ordinary General Assembly.
Around 110 delegates and 50 honorary guests from the member countries of the Confederation have arrived in Armenia. During the assembly, elections will also be held for the Confederation’s governing bodies, including the President, Secretary General, and administrative staff, the ministry said in a press release.
Andreasyan expressed her gratitude for entrusting Armenia, for the first time, with the organization of such a major event, emphasizing the effective cooperation between the European Shooting Confederation and the Armenian Shooting Federation. She also noted that the Government of Armenia, in collaboration with the Armenian Shooting Federation, is actively preparing for the ESC European Championship, which will be held in Yerevan from February 27 to March 5, 2026.
“Our goal is to host the championship at the highest possible level. Preparatory work is proceeding according to schedule, and we are doing everything possible to ensure that all technical and organizational requirements are fully met,” the minister said during the meeting.
Expressing his gratitude for the warm welcome and support, Alexander Ratner highly praised Armenia’s readiness and organizational capacity.
“It is a great pleasure to be back in Yerevan. To participate in the assembly, representatives from around 50 countries have come to Armenia. For many, this is their first visit, and they are very impressed. I am confident that the upcoming European Championship will be held at the highest level and will give new momentum to the development of shooting sports in Armenia. I know that Armenia has produced Olympic and World champions in this discipline, and I am sure that the European Championship will help attract a new generation of athletes,” Mr. Ratner said.
During the meeting, the parties also discussed new initiatives aimed at developing shooting sports. Zhanna Andreasyan noted that the Ministry of Education, Science, Culture, and Sports, in cooperation with the federation, is exploring the possibility of including shooting sports in school curricula as part of the physical education program.
“Shooting develops important skills such as focus, attention, and discipline. We consider it important to include it in school curricula. We hope that, together with the federation, we will be able to launch this initiative on a pilot basis in several schools, with the aim of expanding it later,” the minister said, adding that Armenia is ready to study the experience of European countries in this area.
The parties reaffirmed their commitment to continued cooperation and the implementation of new programs.
The meeting was also attended by Hasmik Avagyan, Deputy Minister of Education, Science, Culture, and Sports, and Artur Hovhannisyan, President of the Armenian Shooting Federation.