ՄԱԿ-80. բացահայտելով ապագան, հետադարձ հայացք նետելով անցյալի դասերին. Հայաստանում ՌԴ դեսպան Կոպիրկինի հոդվածը
Այսօր միջազգային օրացույցում կարևոր պատմական տարեթիվ է՝ Միավորված ազգերի կազմակերպության հիմնադրման 80-ամյակը: 1945 թվականի հոկտեմբերի 24-ին ուժի մեջ մտավ նրա գլխավոր հիմնադիր ակտը՝ ՄԱԿ-ի կանոնադրությունը։ Այդ օրերին 50 երկրների ներկայացուցիչներ դրեցին միջպետական հարաբերությունների՝ սկզբունքորեն նոր համակարգի հիմքը, որը կոչված էր խաղաղությանը հնարավորություն տալու զարգանալ առանց ավերիչ պատերազմների և խնդիրները լուծել երկխոսության միջոցով՝ իրավահավասարության և փոխադարձ հարգանքի հիման վրա։
ՄԱԿ-ի հոբելյանն անքակտելիորեն կապված է Երկրորդ համաշխարհային պատերազմի ավարտի 80-ամյակի հետ։ Հաղթող ազգերը միաձայն կողմ էին արտահայտվել հետպատերազմյան աշխարհակարգի ստեղծմանը, որն ամուր կպաշտպանի մարդկությանը «տեր և ստրուկ ռասաների» բաժանման գաղափարախոսությունների ռեցիդիվներից, ուժի թելադրանքից, պատերազմների հրահրումից, ժողովուրդներին հնազանդեցնելու և ոչնչացնելու փորձերից: Այս մեծ ու պատվաբեր դերը վստահվել էր նորաստեղծ ՄԱԿ-ին։
1943 թվականին Մոսկվայի խորհրդաժողովում՝ ԽՍՀՄ-ի, ԱՄՆ-ի և Մեծ Բրիտանիայի արտգործնախարարների հանդիպման ժամանակ, ստորագրվեց առաջին փաստաթուղթը, որով նախատեսվում էր կարճ ժամկետներում ստեղծել մի միջազգային կազմակերպություն՝ հիմնված «խաղասեր բոլոր պետությունների ինքնիշխան հավասարության» սկզբունքի վրա, որը թույլ չէր տա նոր համաշխարհային բախման կրկնությունը։ Հետագայում՝ մեծապես խորհրդային առաջարկությունների հիման վրա, սահմանվեցին այդ կազմակերպության գործունեության սկզբունքներն ու մեխանիզմները։ Առաջին՝ ՄԱԿ-ի կանոնադրության նախագիծը, որը մինչ օրս մնում է միջազգային իրավունքի «հենաքարը», մշակվեց ԽՍՀՄ-ի նախաձեռնությամբ Դումբարտոն-Օքսում (ԱՄՆ), 1944 թվականի աշնանը գումարված խորհրդաժողովում, որի ընթացքում ձեռք բերվեց համաձայնություն ՄԱԿ-ի նպատակների, կառուցվածքի և գործառույթների վերաբերյալ։
Իր գործունեության ութ տասնամյակների ընթացքում կազմակերպությունը նշանակալի ներդրում է ունեցել համաշխարհային կայունության ամրապնդման և միջազգային համագործակցության զարգացման գործում: Նրա «խնայատուփում» կան բազմաթիվ նշանակալի ձեռքբերումներ ճգնաժամային կարգավորման, սպառազինությունների վերահսկման համակարգի ամրապնդման, զինաթափման և զենքի չտարածման, շրջակա միջավայրի պաշտպանության, աղքատության և սովի, համաճարակների դեմ պայքարի և այլ ոլորտներում։
ՄԱԿ-ի համակարգում աշխատած խորհրդային դիվանագետների շարքում եղել են նաև նշանավոր հայ դիվանագետներ։ Նրանց թվում են 1968-1973 թվականներին Նյու Յորքում ՄԱԿ-ում ԽՍՀՄ մշտական ներկայացուցչի տեղակալ Վիկտոր Լևոնի Իսրայելյանը, ով մի շարք աշխատություններ է գրել միջազգային հարաբերությունների խնդիրների վերաբերյալ, ինչպես նաև 1982-1986 թվականներին ՄԱԿ-ի Հանրային տեղեկատվության դեպարտամենտի արտաքին կապերի բաժնի տնօրեն Անատոլի Աշոտի Մկրտչյանը։
ՄԱԿ-ին իր երկար պատմության ընթացքում բաժին են ընկել բազմաթիվ փորձություններ։ Կազմակերպությունն անցել է երկարատև բլոկային դիմակայության, մի շարք սուր տարածաշրջանային բախումների, ինչպես նաև այն այլ ձևաչափերով փոխարինելու փորձերի միջով։ Սակայն այս տոկունության քննությունները միայն առավել հաստատեցին նրա կենտրոնական և անփոխարինելի դերը։
Վերջին տարիներին Համաշխարհային կազմակերպությունը դժվար ժամանակներ է ապրում։ Նրան վերագրում են իներցիա, ավելորդ բյուրոկրատացում, միջոցների ոչ արդյունավետ օգտագործում և այլ թերություններ։ Ներկա պայմաններում մեծանում է Համաշխարհային կազմակերպության՝ ժամանակակից աշխարհաքաղաքական իրողություններին հարմարվելու անհրաժեշտությունը, որոնց թվում է ավելի արդար բազմաբևեռ աշխարհակարգի ձևավորման անշրջելի գործընթացը։ Մեր երկիրը հանդես է գալիս ՄԱԿ–ի բարեփոխման օգտին՝ ժամանակի հրամայականին համապատասխան՝ հետևողականորեն աջակցում է Անվտանգության խորհրդում և Կազմակերպության այլ ինստիտուտներում Գլոբալ Հարավի և Արևելքի ներկայացվածության ընդլայնման գաղափարին։
Ռուսաստանը բարձր է գնահատում ՄԱԿ-ի հարթակներում Հայաստանի հետ փոխգործակցությունը, շնորհակալ է Երևանում մեր գործընկերներին ռուսական նախաձեռնություններին աջակցելու համար, որոնք ուղղված են, մասնավորապես, պատմական ճշմարտության պաշտպանությանը: Վառ օրինակ է 2025 թվականի մարտին մի շարք պետությունների, այդ թվում՝ Հայաստանի համահեղինակությամբ պատրաստված՝ «Երկրորդ համաշխարհային պատերազմի ավարտի ութսուներորդ տարեդարձը» ՄԱԿ-ի Գլխավոր ասամբլեայի ռուսական բանաձևի ընդունումը։ Հայաստանը նաև ավանդաբար հանդես է գալիս «Պայքար նացիզմի, նեոնացիզմի և այլ այնպիսի դրսևորումների հերոսացման դեմ, որոնք նպաստում են ժամանակակից ձևերի ռասիզմի, ռասայական խտրականության, այլատյացության և դրանց հետ կապված անհանդուրժողականության տարածմանը» տարեկան բանաձևի օգտին։
Ռուսաստանը, որպես ՄԱԿ-ի Անվտանգության խորհրդի մշտական անդամ, լիովին գիտակցում է իր պատասխանատվությունը ՄԱԿ-ի ապագայի համար՝ որպես իրավահավասար երկխոսության և ժամանակակից գլոբալ մարտահրավերներին հավաքական պատասխաններ մշակելու եզակի հարթակ: Մեր երկրի արտաքին քաղաքականության հայեցակարգը նախատեսում է առաջնահերթ ուշադրություն դարձնել Համաշխարհային կազմակերպության դերի վերականգնմանը՝ որպես կենտրոնական համակարգող մեխանիզմ նրա անդամ պետությունների շահերի համադրման գործում՝ ՄԱԿ-ի կանոնադրության հիմնարար սկզբունքների և Կազմակերպության քաղաքական անաչառության պահպանման պայմաններում։

«ООН-80: открывая будущее, оглядываясь на уроки прошлого». Статья Посла России в Армении С.П.Копыркина
Сегодня в международном календаре важная историческая дата – 80-летие со дня основания Организации Объединенных Наций. 24 октября 1945 г. вступил в силу ее главный учредительный акт – Устав ООН. В те дни представители 50 стран заложили фундамент принципиально новой системы межгосударственных отношений, призванной дать миру шанс развиваться без разрушительных войн и решать проблемы путем диалога, на основе равноправия и взаимоуважения.
Юбилей ООН неразрывно связан с 80-летием завершения Второй мировой войны. Нации-победительницы единодушно выступили за создание послевоенного миропорядка, который бы прочно ограждал человечество от рецидивов идеологий деления на расы господ и рабов, от диктата силы, разжигания войн, от попыток подчинения и уничтожения целых народов. Эта великая и почетная роль была поручена вновь созданной ООН.
На Московской конференции министров иностранных дел СССР, США
и Великобритании 1943 г. был подписан первый документ о создании
в предельно короткие сроки международной организации, основанной
на принципе «суверенного равенства всех миролюбивых государств», которая
не допустила бы повторения нового глобального конфликта. Впоследствии
во многом на основе советских предложений были определены принципы
и модальности ее функционирования. Первый проект Устава ООН, который сегодня остается «краеугольным камнем» международного права, был разработан на созванной по инициативе СССР конференции в Думбартон-Оксе (США) осенью 1944 г., в рамках которой была достигнута договоренность о целях, структуре и функциях ООН.
За восемь десятилетий своей деятельности Всемирная организация внесла весомый вклад в укрепление мировой стабильности и развитие международного сотрудничества. В ее «копилке» множество значимых достижений в сферах кризисного урегулирования, укрепления системы контроля над вооружениями, разоружения и нераспространения, защиты окружающей среды, борьбы с нищетой и голодом, эпидемиями и т.д. Среди трудившихся в системе ООН советских дипломатов были и видные армянские дипломаты. В их числе – заместитель Постоянного представителя СССР при ООН в Нью-Йорке с 1968 по 1973 гг. Виктор Левонович Исраэлян, написавший ряд работ по проблематике международных отношений, а также директор отдела внешних связей Департамента общественной информации ООН в 1982-1986 гг. Анатолий Ашотович Мкртчян.
На долю ООН за ее долгую историю выпало немало испытаний. Организация прошла через затяжное блоковое противостояние, ряд острых региональных конфликтов, попытки подменить ее другими форматами, однако эти проверки на прочность лишь утвердили за ней ее центральную и безальтернативную роль.
В последние годы Всемирная организация переживает непростые времена. Ей приписывают инертность, излишнюю бюрократизацию, нерациональное расходование средств и другие недостатки. В нынешних условиях возрастает необходимость адаптации Всемирной организации к современным геополитическим реалиям, среди которых – необратимый процесс формирования более справедливого многополярного мироустройства. Наша страна выступает за реформирование ООН в соответствии с велением времени – последовательно поддерживает идею расширения представленности Глобального Юга и Востока в Совете Безопасности и в других институтах Организации.
Россия высоко ценит взаимодействие с Арменией на ооновских площадках, благодарна нашим партнерам в Ереване за поддержку российских инициатив, направленных, в частности, на защиту исторической правды. Яркий пример – принятие в марте 2025 года подготовленного при соавторстве ряда государств,
в том числе Армении, российской резолюции Генеральной Ассамблеи ООН «Восьмидесятая годовщина окончания Второй мировой войны». Армения также традиционно выступает в поддержку ежегодной резолюции «Борьба
с героизацией нацизма, неонацизмом и другими видами практики, которые способствуют эскалации современных форм расизма, расовой дискриминации, ксенофобии и связанной с ними нетерпимости».
Россия как постоянный член Совета безопасности ООН в полной мере сознает свою ответственность за будущее ООН в качестве уникальной площадки для равноправного диалога и выработки коллективных ответов на глобальные вызовы современности. Концепция внешней политики нашей страны предписывает уделять приоритетное внимание восстановлению роли Всемирной организации в качестве центрального координирующего механизма в согласовании интересов ее государств-членов при соблюдении основополагающих принципов Устава ООН и политической беспристрастности Организации.