Ոստիկանությունը հազիվ թե կարողանա Լուվր վերադարձնել գողացված թանկարժեք իրերը. Reuters
Ֆրանսիայի ոստիկանությունը, որը դեռ որոնում է Փարիզի Լուվրից թանկարժեք իրեր գողացողներին,  հավանաբար, չի կարողանա դրանք վերադարձնել թանգարան, քանի որ զարդերը կարող են արագ մասերի բաժանվել ու վաճառվել: «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին հաղորդում է Reuters-ը՝ հղում անելով իրավապահներին և փորձագետներին։
«Եթե գողանում են Վան Գոգի աշխատանքը, դա Վան Գոգ է։  Անհնար է այն վաճառել այլ ուղիներով, բացի արվեստի գործերի սև շուկայի միջոցով։ Բայց երբ գողանում են թանկարժեք իրեր, ապա հնարավոր է դրանք սև շուկայի միջոցով վաճառել որպես թանկարժեք քարեր», - գործակալությանը հայտնել է մշակութային ժառանգության դեմ հանցագործությունների գծով փորձագետ Մարկ Բալսելսը։
Գործակալությունը նշում է, որ ադամանդները կարելի է ավելի փոքր մասերի բաժանել, իսկ ոսկին՝ վերաձուլել այնպես, որ գնորդները տեղյակ չեն լինի դրանց ծագումից։
«Հենց դրանք բաժանվեն ավելի մանր քարերի, գործն արված է, ամեն ինչ ավարտված է։ Մենք այլևս երբեք չենք տեսնի այդ ցուցանմուշները։ Գողացված արվեստի գործերը վերադարձնելու հավանականությունը շատ փոքր է։ Սակայն, երբ խոսքը թանկարժեք իրերի մասին է, հավանականությունն էլ ավելի փոքր է», - գործակալությանը հայտնել է Քրիստոֆեր Մարտինելոն՝ Art Recovery International կազմակերպության հիմնադիրը, որն զբաղվում է գողացված արվեստի գործերի որոնմամբ։
Հոկտեմբերի 19-ի առավոտյան կողոպտիչները կռունկի միջոցով բարձրացել էին, կոտրել Լուվրի թանգարանի ապակիներից մեկը և Ապոլլոնի սրահից գողացել զարդեր, այդ թվում՝ Նապոլեոն Բոնապարտի և նրա կնոջ հավաքածուից։ Ընդհանուր առմամբ, գողացվել էր 9 զարդ, սակայն դրանցից մեկը՝ Նապոլեոն 3-րդի կնոջ՝ կայսրուհի Եվգենյայի թագն ավելի ուշ թանգարանից ոչ հեռու հայտնաբերվել էր վնասված վիճակում։ Կողոպտիչները դեպքի վայրից փախել են սկուտերներով։ Կողոպուտը տևել է 6-7 րոպե։ Ըստ ԶԼՄ-ների՝ կողոպուտը կատարել է չորս հոգուց բաղկացած խումբը, որոնցից երկուսն են մտել թանգարան:
Լուվրը, որը բացվել է 1793 թվականին, նախկինում լինելով թագավորական նստավայր, մնում է աշխարհի ամենաշատ այցելուներ ունեցող թանգարանը:

Полиция вряд ли сможет вернуть в Лувр украденные драгоценности: Reuters
Французская полиция, которая всё ещё разыскивает воров, похитивших драгоценности из парижского Лувра, вряд ли сможет вернуть их музею, поскольку драгоценности можно разломать и продать. Как передает “Арменпресс”, об этом сообщает Reuters со ссылкой на правоохранительные органы и экспертов.
“Если воруется работа Ван Гога, …невозможно сбыть ее по другим каналам, кроме как через черный рынок предметов искусства… Когда воруются…драгоценности, возможно продать их через черный рынок как драгоценные камни”, — заявил агентству Марк Балсельс, эксперт по преступлениям против культурного наследия.
Reuters отмечает, что алмазы можно разломать на более мелкие кусочки, а золото можно переплавить, чтобы покупатели не узнали об их происхождении.
“Как только они будут разделены на более мелкие камни, дело сделано… Мы никогда больше не увидим эти экспонаты… Вероятность вернуть украденные предметы искусства очень мала. Однако когда речь идет о драгоценностях, вероятность еще ниже”, — заявил агентству Кристофер Мартинелло, основатель Art Recovery International, организации, занимающейся поиском украденных произведений искусства.
Утром 19 октября похитители с помощью крана забрались наверх, разбили одно из окон Лувра и похитили драгоценности из зала Аполлона, в том числе из коллекции Наполеона Бонапарта и его жены. Было украдено девять ювелирных изделий, но одно из них, корона жены Наполеона III, императрицы Евгении, позже была найдена повреждённой недалеко от музея. Воры скрылись с места преступления на скутерах. Ограбление длилось 6–7 минут. По сообщениям СМИ, ограбление было совершено группой из четырёх человек, двое из которых проникли в музей.
Лувр, открытый в 1793 году и ранее бывший королевской резиденцией, остается самым посещаемым музеем в мире.