Իսրայելական ուժերը ներխուժել են սիրիական տարածքներ ու խուզարկություններ իրականացրել
Իսրայելական ուժերը հոկտեմբերի 20-ին ներխուժել են Սիրիայի Կունեյտրայի շրջան և խուզարկություններ իրականացրել։ «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին հայտնում է սիրիական SANA գործակալությունը։
Ըստ հրապարակման՝ երկու ռազմական մեքենաներից և մի քանի զինվորներից բաղկացած իսրայելական պարեկախումբն անցակետ է տեղադրել և սկսել խուզարկել ու հետապնդել անցորդներին։ Խուզարկություններ իրականացնելուց հետո նրանք լքել են տարածքը։
Հոկտեմբերի 19-ին իսրայելական ուժերը ներխուժել էին Կունեյտրայի մի քանի գյուղեր։ Դարաայի և Կունեյտրայի նահանգների որոշ շրջաններում նկատվել են ցածր բարձությամբ թռիչքներ կատարող ռազմական ինքնաթիռներ։
Ըստ սիրիական աղբյուրների՝ իսրայելական ուժերը շարունակում են անհարմարություններ ստեղծել Կունեյտրայի շրջանի բնակիչների համար։ Ջուբաթա ալ-Խաշաբ շրջանում իսրայելական ուժերի կողմից տեղակայված բազայի առկայության պատճառով բնակիչները չեն կարողանում մոտենալ իրենց հողերին: Հաղորդվում է, որ իսրայելական ուժերը նախազգուշական կրակոցներ և ծխառումբեր են արձակում բնակիչների ուղղությամբ։
Սիրիական կողմը հաղորդում է, որ Իսրայելը դիմել է նաև սահմանային շրջաններում ռմբակոծությունների՝ խախտելով միջազգային իրավունքի կանոնները, ՄԱԿ-ի՝ պետական ինքնիշխանության վերաբերյալ բանաձևերը և 1974 թվականին կնքված անջատման մասին համաձայնագիրը, որը բուֆերային գոտի էր ստեղծում երկու երկրի միջև։

Израильские войска вновь вторглись на сирийские территории и провели обыски
Израильские силы 20 октября в сирийский регион Кунейтра и провели там обыски. Как передает “Арменпресс”, об этом сообщило сирийское агентство SANA.
Израильский патруль в составе двух военных автомобилей и нескольких солдат установил контрольно-пропускной пункт и начал досмотр и преследование прохожих. После досмотра они покинули этот район.
19 октября израильские силы вторглись в несколько деревень в Кунейтре. В некоторых районах провинций Дераа и Кунейтра были замечены военные самолёты, летящие на малой высоте.
По данным сирийских источников, израильские силы продолжают создавать неудобства жителям региона Кунейтра. Из-за наличия базы, развёрнутой израильскими силами в районе Джубата-эль-Хашаб, жители не могут приблизиться к своим участкам. Сообщается, что израильские силы открывают предупредительные выстрелы и запускают в направлении жителей дымовые шашки.
После свержения президента Сирии Башара Асада в декабре 2024 года Израиль начал наземные вторжения в сирийские провинции Кунейтра и Дераа, устанавливая контроль над буферной зоной.
Сирийская сторона сообщила, что Израиль также прибегал к обстрелам приграничных районов, нарушая международное право, резолюции ООН о государственном суверенитете и соглашение о разъединении 1974 года, устанавливающее буферную зону между двумя странами.