Գազայում խաղաղության ծրագրի առաջին փուլն ավարտվում է. Եգիպտոսի ԱԳ նախարար
Գազայի հատվածում հրադադարի համաձայնագրի առաջին փուլի իրականացումը գտնվում է իր եզրափակիչ փուլում։ Ինչպես «Արմենպրես»-ը տեղեկանում է ՏԱՍՍ գործակալությունից, այս մասին հայտարարել է Եգիպտոսի արտաքին գործերի նախարար Բադր Աբդ ալ-Ատին Նյու Դելի այցի շրջանակում կայացած ճեպազրույցի ժամանակ։
«Մենք այժմ գտնվում ենք (Գազայի ծրագրի) առաջին փուլի իրականացման վերջին փուլում», - նշել է նա:
Եգիպտացի նախարարի խոսքով՝ ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփի խաղաղության ծրագիրը ներկայում կարգավորման «միակ հիմքն» է:
«Մենք պետք է աշխատենք այս ծրագրի հաջող իրականացումն ապահովելու համար։ Հիմա գլխավոր խնդիրն այն է, որ երկու կողմերն էլ՝ Իսրայելը և ՀԱՄԱՍ-ը, բարի կամքով և անկեղծ մտադրություններով իրականացնեն Շարմ էլ Շեյխում ձեռք բերված համաձայնությունը», - ասել է Աբդ ալ-Ատին:
«Ինչպես հայտնի է, յուրաքանչյուր կողմ ունի իր պարտավորությունները. Իսրայելն ունի իր, ՀԱՄԱՍ-ն՝ իր պարտավորությունները», - հավելել է նա:
Հոկտեմբերի 13-ին Եգիպտոսի Շարմ էլ Շեյխ քաղաքում տեղի է ունեցել խաղաղության գագաթնաժողով՝ նվիրված Գազայի հատվածում հրադադարի և այնտեղ պահվող բոլոր իսրայելցի պատանդների ազատ արձակմանը: Հանդիպման ընթացքում Եգիպտոսի, ԱՄՆ-ի, Թուրքիայի նախագահները և Կատարի էմիրը ստորագրել են պաղեստինյան անկլավում վերջնական հրադադարի մասին հռչակագիր:

Завершается первый этап мирного плана по Газе: министр иностранных дел Египта
Реализация первой фазы соглашения о прекращении огня в секторе Газа находится на завершающем этапе. Как передает “Арменпресс” со ссылкой на ТАСС, об этом заявил министр иностранных дел Египта Бадр Абдель Аты на брифинге в рамках визита в Нью-Дели.
“Сейчас мы находимся на завершающей стадии реализации первого этапа [плана по Газе]”, — отметил он.
По словам египетского министра, мирный план президента США Дональда Трампа в настоящее время является “единственной основой” для урегулирования.
“Мы должны работать над тем, чтобы этот план успешно реализовывался. Главная задача сейчас заключается в том, чтобы обе стороны - Израиль и ХАМАС - добросовестно и с искренними намерениями выполняли соглашение, достигнутое в Шарм-эш-Шейхе”, — заявил Бадр Абдель Аты.
“Как известно, каждая сторона несет свои обязательства: Израиль - свои, ХАМАС - свои”, — добавил он.
13 октября в египетском городе Шарм-эш-Шейх прошёл мирный саммит, посвящённый прекращению огня в секторе Газа и освобождению всех удерживаемых там израильских заложников. В ходе встречи президенты Египта, США, Турции и эмир Катара подписали декларацию об окончательном прекращении огня в палестинском анклаве.