Չինաստանի ԱԳ նախարարը Մակրոնի խորհրդականի հետ քննարկել է իրադրությունն Ուկրաինայում և Մերձավոր Արևելքում
Չինաստանի արտաքին գործերի նախարար Վան Ին Ֆրանսիայի նախագահի դիվանագիտական խորհրդական Էմանուել Բոնի հետ քննարկել է ուկրաինական ճգնաժամը և Մերձավոր Արևելքի հակամարտությունների հարցը: Ինչպես հաղորդում է «Արմենպրես»-ը, այս մասին հայտնում է Չինաստանի արտգործնախարարությունը։
Հանդիպումը տեղի է ունեցել չին-ֆրանսիական 27-րդ ռազմավարական երկխոսության ընթացքում, որը կայացել է հոկտեմբերի 15-ին Չինաստանի արևելյան Հանչժոու քաղաքում։ «Կողմերը մտքերի են փոխանակել փոխադարձ հետաքրքրություն ներկայացնող հարցերի շուրջ, ներառյալ Ուկրաինայի ճգնաժամը, Մերձավոր Արևելքի իրադրությունը, համաշխարհային կառավարման համակարգի բարեփոխման և կատարելագործման հարցերը», - ասվում է ԱԳՆ հայտարարության մեջ։
Նշվում է, որ երկու երկրների դիվանագետները պայմանավորվել են ամրապնդել փոխադարձ վստահությունը և ընդլայնել միջպետական համագործակցությունը «ներկայիս անորոշ և անկայուն միջազգային իրադրության պայմաններում»:

Глава МИД Китая обсудил с советником Макрона ситуацию на Украине и Ближнем Востоке
Министр ИД Китая Ван И обсудил украинский кризис и конфликты на Ближнем Востоке с дипломатическим советником президента Франции Эммануэлем Бонном. Как передает “Арменпресс”, об этом сообщили в МИД КНР.
Встреча состоялась в ходе 27-го Китайско-французского стратегического диалога, которыйпрошел 15 октября в городе Ханчжоу на востоке Китая. Стороны обменялись мнениями по вопросам, представляющим взаимный интерес, включая украинский кризис, ситуацию на Ближнем Востоке, а также реформирование и совершенствование системы глобального управления.
Отмечается, что дипломаты двух стран договорились укреплять взаимное доверие и расширять межгосударственное сотрудничество в условиях нынешней неопределенной и нестабильной международной обстановки.