Իսրայելը հայտարարել է, որ ՀԱՄԱՍ-ը սխալ մարմին է վերադարձրել պատանդի աճյունի փոխարեն
Իսրայելը հայտարարել է, որ գիշերը պաղեստինյան ՀԱՄԱՍ շարժման կողմից վերադարձված 4 մարմիններից մեկը պատանդներից որևէ մեկինը չէ։ «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին հաղորդում է BBC-ն։
ՀԱՄԱՍ-ը հոկտեմբերի 13-ին վերադարձրել է ողջ մնացած բոլոր 20 պատանդներին, որից հետո պետք է վերադարձներ ևս 28 պատանդի մարմին։ Սակայն մինչ այժմ վերադարձվել է 7 պատանդի մարմին։
Աճյունները վերադարձնելու գործընթացում ձգձգումների պատճառով Իսրայելը սպառնացել է սահմանափակել Գազայի հատված մտնող օգնությունը և հետաձգել Ռաֆահի անցակետի վերաբացումը։
BBC-ն նաև նշում է, որ պաղեստինյան անկլավի հիվանդանոցների գլխավոր տնօրենը հայտարարել է, որ իսրայելցի պատանդների մարմինները նույնականացնելու համար ստեղծվել է մասնագետների խումբ։

Израиль заявил, что ХАМАС вернул не то тело вместо останков заложника
Израиль заявил, что одно из четырёх тел, возвращенных палестинским движением ХАМАС ночью, не принадлежит ни одному из заложников. Как передает Арменпресс, об этом сообщила BBC.
ХАМАС вернул всех 20 выживших заложников 13 октября, после чего предполагалось вернуть ещё 28 тел. Однако до сих пор были возвращены только тела 7 заложников.
Израиль пригрозил ограничить помощь сектору Газа и задержать открытие КПП Рафах из-за задержек с возвратом тел.
BBC также отмечает, что генеральный директор больниц в палестинском анклаве объявил о формировании группы специалистов для опознания тел израильских заложников.