Իսրայելական ուժերը ներխուժել են սիրիական բնակավայրեր և խուզարկություններ իրականացրել
Իսրայելական ուժերը հոկտեմբերի 15-ին ներխուժել են սիրիական Կունեյտրայի նահանգի բնակավայրեր և խուզարկություններ անցկացրել։ «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին հայտնում է սիրիական SANA գործակալությունը։
Գործակալության թղթակցի տեղեկացմամբ՝ ութ ռազմական մեքենայից, ծանր զրահափոխադրիչից և երկու տանկից բաղկացած իսրայելական ուժերը Քրում Ջաբա բլրի շրջակայքից ներխուժել են Արևելյան Սամդանիա բնակավայր, ապա ժամեր անց դուրս եկել այնտեղից։
Թղթակիցը նշել է, որ իսրայելական ուժերի մեկ այլ խումբ ներխուժել է Օֆանիա գյուղ և խուզարկություններ անցկացրել երկու տներում, ապա դուրս եկել բնակավայրից։
Իսրայելը դիմել է նաև սահմանային շրջաններում ռմբակոծությունների՝ խախտելով միջազգային իրավունքի կանոնները, ՄԱԿ-ի՝ պետական ինքնիշխանության վերաբերյալ բանաձևերը և 1974 թվականին կնքված անջատման մասին համաձայնագիրը, որը բուֆերային գոտի էր ստեղծում երկու երկրի միջև։

Израильские силы вторглись в сирийские поселения и провели обыски
Израильские силы 15 октября вторглись в поселения в сирийской провинции Кунейтра и провели там обыски. Как передает Арменпресс, об этом сообщило сирийское агентство SANA.
По данным корреспондента агентства, израильские силы в составе восьми боевых машин, тяжелого бронетранспортера и двух танков вторглись в поселение Восточная Самдания из района холма Крум-Джаба, а затем спустя несколько часов отошли оттуда.
Корреспондент отметил, что другая группа израильских сил вторглась в деревню Офания и провела обыски в двух домах, после чего отошла от поселения.
После свержения президента Сирии Башара Асада в декабре 2024 года Израиль начал наземное вторжение в сирийские провинции Кунейтра и Деръа, установив контроль над буферной зоной.
Израиль также прибегал к бомбардировкам приграничных районов, нарушая международное право, резолюции ООН о государственном суверенитете и соглашение о разъединении 1974 года, устанавливающее буферную зону между двумя странами.