Թրամփը կարծում է, որ BRICS-ի երկրներին ուղղված իր սպառնալիքներն ազդեցություն են ունեցել
ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփը կարծում է, որ BRICS-ի երկրների դեմ մաքսատուրքեր սահմանելու՝ իր սպառնալիքներն ազդեցություն են ունեցել։ «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ թեմային նա անդրադարձել է Սպիտակ տանը՝ իր արգենտինացի պաշտոնակից Խավիեր Միլեյի հետ հանդիպման ժամանակ պատասխանելով լրագրողների հարցերին։
«Ես շատ խիստ դիրքորոշում ունեմ դոլարի հարցում, և յուրաքանչյուր ոք, ով ցանկանում է գործարքներ կատարել դոլարով, առավելություն ունի նրանց նկատմամբ, ովքեր դա չեն ցանկանում», - զրույցի տեսանյութն է տարածել Forbes Breaking News-ը։
Ըստ Թրամփի՝ BRICS-ի երկրները վարում են «դոլարի վրա հարձակումների» քաղաքականություն։
«Ես ասել եմ, որ եթե ինչ-որ մեկը ցանկանում է լինել BRICS-ում, դրանում ոչ մի արտասովոր բան չկա, բայց մենք մաքսատուրքեր կսահմանենք ձեր երկրի դեմ, և բոլորը դուրս են եկել։ Բոլորը դուրս են գալիս BRICS-ից», - պնդել է ԱՄՆ ղեկավարը։

Трамп считает, что его угрозы странам БРИКС оказали свое действие
Президент США Дональд Трамп считает, что его угрозы относительно пошлин в отношении стран БРИКС оказали влияние. Как сообщает “Арменпресс”, он затронул эту тему в Белом доме, отвечая на вопросы журналистов во время встречи со своим аргентинским коллегой Хавьером Милеем.
“Я занимаю очень твердую позицию по доллару, и любой, кто хочет заключать сделки в долларах, имеет преимущество над теми, кто этого не хочет”, — видеозапись разговора распространил Forbes Breaking News.
По словам Трампа, страны БРИКС проводят политику “нападок на доллар”.
“Я сказал, что если кто-то хочет быть в БРИКС, в этом нет ничего такого, но мы введем пошлины против вашей страны, и все вышли. Все выходят из БРИКС”, — заключил американский лидер.