Ֆրանսիայի վարչապետը պլանավորում է կասեցնել կենսաթոշակային բարեփոխումը
Ֆրանսիայի վարչապետ Սեբաստիան Լեկոռնյուն պլանավորում է մինչև 2027 թվականը մասնակիորեն կասեցնել կենսաթոշակային բարեփոխումը, որով նախատեսվում է կենսաթոշակային տարիքի աստիճանական բարձրացում 62-ից մինչև 64 տարեկան: «Արմենպրես»-ն այս մասին տեղեկանում է «ՌԻԱ Նովոստի» գործակալությունից։
Նշվում է, որ ըստ BFMTV հեռուստաալիքի՝ Լեկոռնյուն խորհրդարանին կներկայացնի նոր կառավարության քաղաքական ծրագիրը։
Ըստ հրապարակման՝ հոկտեմբերի 13-ին Սեբաստիան Լեկոռնյուն ավելի քան 2 ժամ 15 րոպե բարեփոխումը քննարկել է «կենսաթոշակի հարցով զբաղվող աշխատանքային խմբի» հետ, որը բաղկացած է նախարարներից. նրանց թիմերի տեղեկատվության համաձայն` վարչապետի ներկայիս նախընտրելի դիրքորոշումը կենսաթոշակային բարեփոխման մասնակի կասեցումն է՝ մինչև 2027 թվականը (կենսաթոշակի անցնելու) օրինական տարիքը դադարեցնելու ճանապարհով»։
Լեկոռնյուն որոշել է այս քայլին դիմել Սոցիալիստական կուսակցության հետ փոխզիջման շրջանակներում՝ անվստահության քվեից խուսափելու համար, հաղորդում է BFMTV-ն։ Նախօրյակին աջ և ձախ ընդդիմությունը խորհրդարանին է ներկայացրել երկու առանձին բանաձև՝ կառավարությանը վստահության հարցի քննարկման շուրջ։ Ինչպես հիշեցնում է հեռուստաալիքը, եթե սոցիալիստները միանան քվեին, ապա նախարարների կաբինետին անվստահության հայտնելու համար անհրաժեշտ մեծամասնությունը կհավաքվի։
Հոկտեմբերի 10-ին Ֆրանսիայի նախագահ Էմանուել Մակրոնը վարչապետի պաշտոնում կրկին նշանակել էր Լեկոռնյուին, որը մեկ ամսից քիչ պաշտոնավարելուց հետո՝ հոկտեմբերի 6-ին, հրաժարական էր տվել վարչապետի պաշտոնից։
2023 թ. հունվարից մինչև հունիս Ֆրանսիայում տեղի ունեցան կենսաթոշակային բարեփոխման դեմ լայնածավալ բողոքի ցույցեր. զանգվածային ակցիաներին ավելի քան մեկ միլիոն մարդ է մասնակցել ամբողջ երկրում։ Սակայն չնայած բնակչության կողմից ակնհայտ առարկություններին, 2023 թ. սեպտեմբերից օրենքը, որով կենսաթոշակային տարիքն աստիճանաբար 62-ից բարձրանում է մինչև 64, ուժի մեջ է մտել։ Կառավարությունը որպես բարեփոխման հիմնական պատճառ նշել է բյուջետային միջոցների անբավարարությունը թոշակառուների վճարումները ֆինանսավորելու համար։

Премьер-министр Франции планирует приостановить пенсионную реформу
Премьер-министр Франции Себастьен Лекорню планирует частично приостановить пенсионную реформу, которая предусматривает постепенное до 2027 года повышение пенсионного возраста с 62 до 64 лет. Об этом, как передает Арменпресс, сообщает РИА Новости.
Отмечается, что, по данным телеканала BFMTV, Лекорню представит парламенту политическую программу нового правительства.
По информации издания, 13 октября Себастьен Ле Корнель более 2 часов 15 минут обсуждал реформу с «рабочей группой по пенсиям», состоящей из министров. По информации их команд, в настоящее время предпочтительная позиция премьер-министра — частичная приостановка пенсионной реформы путем приостановки установленного законом (пенсионного) возраста до 2027 года.
Лекорню решил пойти на этот шаг в рамках компромисса с Социалистической партией, чтобы избежать вотума недоверия, сообщает BFMTV. Накануне правая и левая оппозиция внесли в парламент две отдельные резолюции для обсуждения вопроса о доверии правительству. Как напоминает телеканал, если социалисты присоединятся к голосованию, будет собрано необходимое большинство для выражения недоверия кабинету министров.
10 октября президент Франции Эммануэль Макрон вновь назначил премьер-министром Лекорню, который ушел в отставку с поста премьер-министра 6 октября, проработав менее месяца.
С января по июнь 2023 года во Франции проходили масштабные протесты против пенсионной реформы. Более миллиона человек приняли участие в массовых демонстрациях по всей стране. Однако, несмотря на очевидные возражения населения, в сентябре 2023 года вступил в силу закон о постепенном повышении пенсионного возраста с 62 до 64 лет. Правительство назвало основной причиной реформы нехватку бюджетных средств на финансирование пенсионных выплат.