Թեհրանը դատապարտել է Քնեսեթում Իրանի դեմ Թրամփի հայտարարությունները
Իրանի արտաքին գործերի նախարարությունը խստորեն դատապարտել է ԱՄՆ նախագահի՝ Իսրայելի Քնեսեթում Իրանի դեմ արված «անհիմն, անպատասխանատու և ամոթալի» արտահայտությունները։ Գերատեսչությունն ԱՄՆ-ին որակել է որպես «աշխարհում ահաբեկչության ամենամեծ գեներատոր»։ «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին հայտնում է իրանական Tasnim գործակալությունը։
Գերատեսչությունը նշել է, որ ԱՄՆ-ն բարոյական իրավունք չունի մեղադրելու ուրիշներին՝ հաշվի առնելով «ահաբեկչության, միջամտության և Իսրայելի կողմից պաղեստինցիների դեմ հանցագործություններին մեղսակից լինելու իր երկարատև պատմությունը»։
Մերժելով Իրանի խաղաղ միջուկային ծրագրի վերաբերյալ ԱՄՆ-ի բազմիցս հնչեցրած մեղադրանքները՝ նախարարությունը նշել է, որ նման կեղծիքները չեն կարող արդարացնել «ամերիկյան և սիոնիստական ռեժիմների համատեղ հանցագործությունները» Իրանի ինքնիշխանության և քաղաքացիների դեմ։ Հայտարարության մեջ նշվել է, որ նման գործողություններով պարծենալը միայն «խորացնում է ԱՄՆ կառավարության մեղքը և բացահայտում է նրա թշնամանքի խորությունը իրանական ազգի նկատմամբ»։
Իրանի արտաքին քաղաքական գերատեսչությունը նաև հայտարարել է, որ դատապարտում է «ԱՄՆ-ի մեղսակցությունը օկուպացված Պաղեստինում սիոնիստական ռեժիմի կողմից իրականացված ցեղասպանությանը և ագրեսիային»՝ պահանջելով, որ Վաշինգտոնը պատասխանատվության ենթարկվի «Իսրայելի ռեժիմը միջազգային արդարադատությունից պաշտպանելու և ՄԱԿ-ի Անվտանգության խորհրդում դրա դեմ ցանկացած արդյունավետ գործողություն խոչընդոտելու համար»։
Գերատեսչությունը նշել է, որ ԱՄՆ նախագահի՝ խաղաղություն և երկխոսություն փնտրելու պնդումը կտրուկ հակասում է Վաշինգտոնի՝ իրանցի ժողովրդի դեմ ուղղված թշնամական և հանցավոր գործողություններին։
Թրամփը հոկտեմբերի 13-ին Քնեսեթում հայտարարել է, որ Իրանը «մեծ հարված է ստացել» 12-օրյա պատերազմում, բայց հիանալի կլիներ, եթե Իրանի և Իսրայելի միջև խաղաղության համաձայնագիր կնքվեր։
Թրամփը կրկին հաստատել է, որ այս տարվա սկզբին Իրանի միջուկային օբյեկտներին ԱՄՆ-ի հարվածները ոչնչացրել են երկրի միջուկային ծրագիրը։ Նա նաև բարձր է գնահատել Իսրայելի գործողությունները, որի հետևանքով Իրանի բարձրաստիճան զինվորականներ և միջուկային ոլորտի գիտնականներ են զոհվել։
Թրամփը նաև նշել է, որ եթե Իսրայելն ու ԱՄՆ-ն չհարձակվեին Իրանի վրա, ապա Գազայի հատվածում խաղաղության համաձայնագիրը չէր կնքվի։
Իրանին պարտված և թուլացած ներկայացնելուն զուգահեռ, Թրամփը հայտարարել է, որ պատրաստ է Թեհրանի հետ բանակցություններին։

Тегеран осуждает антииранские заявления Трампа в Кнессете
МИД Ирана решительно осудил «беспочвенные, безответственные и постыдные» заявления президента США против Ирана, сделанные в Кнессете Израиля. Министерство назвало США «крупнейшим генератором терроризма в мире». Как передает Арменпресс, об этом сообщило иранское агентство Tasnim.
Министерство отметило, что США не имеют морального права обвинять других, учитывая их «длительную историю терроризма, вмешательства и соучастия в преступлениях Израиля против палестинцев».
Отвергая неоднократные обвинения США по мирной ядерной программе Ирана, МИД Ирана отметил, что подобные фальсификации не могут оправдать «совместные преступления американского и сионистского режимов» против суверенитета и граждан Ирана. В заявлении отмечается, что хвастовство подобными действиями лишь «углубляет вину правительства США и раскрывает всю глубину его враждебности по отношению к иранскому народу». Министерство иностранных дел Ирана также заявило, что осуждает «соучастие США в геноциде и агрессии, совершённых сионистским режимом в оккупированной Палестине», и потребовало привлечь Вашингтон к ответственности за «защиту израильского режима от международного правосудия и препятствование любым эффективным действиям против него в Совете Безопасности ООН».
Министерство отметило, что настойчивое стремление президента США к миру и диалогу резко противоречит враждебным и преступным действиям Вашингтона против иранского народа.
13 октября Трамп заявил в Кнессете, что Иран «понёс серьёзный удар» в ходе 12-дневной войны, но было бы здорово, если бы между Ираном и Израилем было подписано мирное соглашение.
Трамп повторил, что удары США по ядерным объектам Ирана в начале этого года уничтожили ядерную программу страны. Он также высоко оценил действия Израиля, в результате которых погибли высокопоставленные иранские военные и учёные-атомщики.
Трамп также отметил, что если бы Израиль и США не атаковали Иран, мирное соглашение в секторе Газа не было бы подписано.