ՀՀ-ԵՄ համատեղ կոմիտեն Բրյուսելում քննարկել է վիզաների դյուրացման համաձայնագրի իրականացումը
Բրյուսելում տեղի է ունեցել ՀՀ-ԵՄ մուտքի վիզաների դյուրացման հարցերով համատեղ կոմիտեի հերթական՝ ութերորդ նիստը, որը համանախագահել են ՀՀ ԱԳՆ Հյուպատոսական վարչության պետ Արթուր Պետրոսյանը և Եվրոպական հանձնաժողովի՝ Միգրացիայի և ներքին գործերի գլխավոր տնօրինության վիզաների քաղաքականության հարցերով բաժնի ղեկավարի տեղակալ Անտուան Սավարին։ «Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ այս մասին հաղորդագրություն է տարածել ԱԳՆ-ն։
Հանդիպման մեկնարկին բացման խոսքերով են հանդես եկել Կոմիտեի համանախագահները, որից հետո ընդունվել է Կոմիտեի նախորդ՝ յոթերորդ նիստի արձանագրությունը։ Քննարկվել է «Հայաստանի Հանրապետության և Եվրոպական միության միջև վիզաների տրամադրումը դյուրացնելու մասին» համաձայնագրի կիրարկման գործընթացը։ Մասնավորապես, անդրադարձ է կատարվել Շենգենյան մուտքի վիզաների տրամադրման վիճակագրությանը, ինչպես նաև Համաձայնագրի կիրարկումից բխող այլ հարցերի։
Հայկական կողմը բարձրաձայնել է Համաձայնագրով սահմանված պայմանների կատարմանն առնչվող խնդիրները՝ ընդգծելով հատկապես ժամադրությունների սահմանափակ հասանելիությունը, տրամադրվող վիզաների վավերականության կարճ ժամկետները, Համաձայնագրով սահմանված կանոնների, պահանջվող փաստաթղթերի և վճարների միասնական կիրառման անհրաժեշտությունը: Կողմերը քննարկել են բարձրացված խնդիրները հասցեագրելու հնարավոր տարբերակները։
Անդրադարձ է կատարվել նաև հետընդունման հարցում համագործակցության դրական ցուցանիշներին ու Հայաստանի արձանագրած առաջընթացին:
Նիստի ընթացքում քննարկվել է նաև ՀՀ-ԵՄ մուտքի վիզաների ազատականացման գործընթացը։ Հայկական կողմն ընդգծել է, որ հանձնառու է իրականացնել ՀՀ-ԵՄ մուտքի վիզաների ազատականացման գործողությունների ծրագրից բխող բարեփոխումները։

The eighth meeting of the Armenia-EU Joint Visa Facilitation Committee was held in Brussels. The meeting was co-chaired by Arthur Petrosyan, the Head of the Consular Department of the Ministry of Foreign Affairs of Armenia, and Antoine Savary, the Deputy Head of the Visa Policy Unit of the Directorate-General for Migration and Home Affairs of the European Commission, the Armenian foreign ministry said in a press release.
At the outset, opening remarks were delivered by the Co-chairs, followed by the adoption of the minutes of the Committee’s previous meeting. This was followed by the discussion on the implementation of the "Agreement between the European Union and the Republic of Armenia on the facilitation of the issuance of visas". Particular attention was paid to visa statistics as well as issues arising from the implementation of the Agreement.
The Armenian side has presented the issues related to the implementation of the conditions set by the Agreement, particularly stressing the limited availability of appointments, the short validity period of the visas issued, and the need for the uniform application of the rules, required documents, and fees as defined by the Agreement. The parties discussed possible ways to address those issues.
The positive indicators of cooperation in the area of readmission and the progress achieved by Armenia were also touched upon.
The Armenia-EU visa liberalization process was also discussed during the meeting. The Armenian side emphasized its commitment to implement reforms arising from the Armenia-EU Visa Liberalization Action Plan.