Զելենսկին հայտարարել է, որ Պուտինին հնարավոր է ստիպել խաղաղություն հաստատել
Ուկրաինայի նախագահ Վոլոդիմիր Զելենսկին ելույթ է ունեցել ՆԱՏՕ-ի խորհրդարանական վեհաժողովի 71-րդ նիստում, որին մասնակցում են գրեթե 50 երկրների պատվիրակություններ: Զելենսկին հայտարարել է, որ ՌԴ նախագահ Վլադիմիր Պուտինին կարելի է ստիպել խաղաղություն հաստատել: «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին Ուկրաինայի նախագահը գրառում է կատարել X-ում՝ հրապարակելով իր ելույթի տեսանյութը:
Զելենսկին շեշտել է, որ չնայած դժվարությամբ և մեծ զոհերի գնով, սակայն Մերձավոր Արևելքում պատերազմն, ի վերջո, ավարտվում է, և կա իրական խաղաղության հնարավորություն:
«Եվրոպայում Ռուսաստանի պատերազմը մնում է գլոբալ անկայունության ամենամեծ աղբյուրը: Եվ ձեզնից բոլորիցդ է կախված՝ արդյոք այս պատերազմը նույնպես կավարտվի: Պուտինին կարելի է պարտադրել խաղաղություն, ինչպես ցանկացած այլ ահաբեկչի», - հայտարարել է Զելենսկին:
Նրա խոսքով՝ եթե հաջողվել է ՀԱՄԱՍ-ին ստիպել վերադարձնել պատանդներին, ապա Պուտինին էլ կարելի է ստիպել վերականգնել խաղաղությունը:
Հոկտեմբերի 13-ի առավոտյան ՀԱՄԱՍ խմբավորումը, Իսրայելի հետ համաձայնագրին համապատասխան, երկու խմբով 20 պատանդի է հանձնել Կարմիր խաչի միջազգային կոմիտեին։ Դրա դիմաց շուրջ 2000 պաղեստինցի բանտարկյալ ազատվել է իսրայելական բանտերից:

Зеленский заявил, что Путина можно принудить к миру
Президент Украины Владимир Зеленский выступил с речью на 71-й сессии Парламентской ассамблеи НАТО, в которой принимают участие делегации почти 50 стран. Зеленский заявил, что президента России Владимира Путина можно принудить к миру. Как сообщает Арменпресс, президент Украины опубликовал об этом пост на сайте X, дополнив его видеозаписью своего выступления.
Зеленский подчеркнул, что, несмотря на трудности и огромные жертвы, война на Ближнем Востоке наконец-то заканчивается, и есть шанс на настоящий мир.
«Война России в Европе остаётся самым большим источником глобальной нестабильности. И от вас всех зависит, закончится ли и эта война. Путина можно принудить к миру, как и любого другого террориста», — заявил Зеленский.
По его словам, если ХАМАС смог добиться возвращения заложников, то и Путина можно принудить к восстановлению мира.
Утром 13 октября группировка ХАМАС, в соответствии с соглашением с Израилем, передала Международному комитету Красного Креста более 20 заложников двумя группами. В обмен на это из израильских тюрем были освобождены около 2000 палестинских заключённых.