ՄԱԿ-ը ողջունել է հրադադարի հաստատումը Գազայում
Միավորված ազգերի կազմակերպության (ՄԱԿ) գլխավոր քարտուղար Անտոնիու Գուտերեշը ողջունել է ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփի առաջարկով Իսրայելի և ՀԱՄԱՍ-ի միջև համաձայնության հաստատումը Գազայում կրակի դադարեցման և գերիների ազատ արձակման հարցում։ Ինչպես հաղորդում է «Արմենպրես»-ը, X սոցիալական ցանցում կատարած գրառման մեջ Գուտերեշը բարձր է գնահատել Միացյալ Նահանգների, Կատարի, Եգիպտոսի և Թուրքիայի միջնորդական ջանքերը համաձայնության հասնելու գործում։
«Ես կոչ եմ անում բոլոր շահագրգիռ կողմերին լիովին պահպանել համաձայնագրի դրույթները։ Բոլոր պատանդները պետք է ազատ արձակվեն արժանապատիվ կերպով։ Պետք է ապահովվի մշտական հրադադար։ Մարտերը պետք է մեկընդմիշտ դադարեցվեն։ Պետք է ապահովվի մարդասիրական պարագաների և անհրաժեշտ նյութերի անհապաղ և անարգել մուտքը Գազա։ Տառապանքները պետք է ավարտվեն։ ՄԱԿ-ը կաջակցի համաձայնագրի լիարժեք իրականացմանը։ Մենք կխթանենք վերականգնման և վերակառուցման ջանքերը Գազայում»,- գրել է Գուտերեշը։
I welcome the announcement of an agreement to secure a ceasefire & hostage release in Gaza, based on the proposal put forward by @POTUS. I commend the diplomatic efforts of the United States, Qatar, Egypt & Türkiye in brokering this desperately needed breakthrough.
— António Guterres (@antonioguterres) October 9, 2025
I urge all…
Նա կոչ է արել բոլոր շահագրգիռ կողմերին օգտվել ստեղծված հնարավորությունից՝ դադարեցնելու օկուպացիան, ճանաչելու պաղեստինցի ժողովրդի ինքնորոշման իրավունքը, որը կհանգեցնի երկու պետության գոյությամբ խնդրի լուծմանը։

ООН приветствует прекращение огня в Газе
Генеральный секретарь ООН Антониу Гутерриш приветствовал соглашение между Израилем и ХАМАС о прекращении огня в секторе Газа и освобождении заключённых, предложенное президентом США Дональдом Трампом. Как сообщает “Арменпресс”, в публикации в социальной сети X Гутерриш высоко оценил посреднические усилия США, Катара, Египта и Турции в достижении соглашения.
“Я настоятельно призываю все заинтересованные стороны полностью соблюдать условия соглашения. Все заложники должны быть освобождены достойным образом. Необходимо обеспечить постоянное прекращение огня. Боевые действия должны прекратиться раз и навсегда. Необходимо обеспечить немедленный и беспрепятственный доступ гуманитарных грузов и предметов первой необходимости в сектор Газа. Страдания должны прекратиться. ООН поддержит полную имплементацию соглашения и увеличит стабильные и принципиальные объемы поставок гуманитарной помощи, а также будет содействовать усилиям по восстановлению и реконструкции в Газе”, — написал Гутерриш.
Он призвал все заинтересованные стороны воспользоваться создавшейся возможностью, чтобы положить конец оккупации и признать право палестинского народа на самоопределение, что приведет к решению проблемы существования двух государств.