ՀՀ-ում հավատարմագրված օտարեկրյա դիվանագիտական ներկայացուցիչները ծանոթացել են հայկական գորգագործության հնագույն արվեստին
«Մեգերյան կարպետ» թանգարանում տեղի է ունեցել Հայաստանի Հանրապետությունում հավատարմագրված օտարեկրյա դիվանագիտական ներկայացուցչությունների համար ՀՀ արտաքին գործերի նախարարության կողմից նախաձեռնված մշակութային հերթական միջոցառումը, որի ընթացքում ողջույնի խոսքով է հանդես եկել ՀՀ ԱԳ նախարարության գլխավոր քարտուղար Դավիթ Կարապետյանը:
Ինչպես «Արմենպրես»-ը տեղեկանում է ՀՀ ԱԳ նախարարության տարածած հաղորդագրությունից, իր ելույթում Դավիթ Կարապետյանն ընդգծել է արդեն ավանդույթ դարձած մշակութային միջոցառումների անցկացման և այս ձևաչափով պարբերական հանդիպումների կարևորությունը:
ԱԳՆ գլխավոր քարտուղարը նաև շնորհակալություն է հայտնել «Մեգերյան կարպետ» թանգարանի տնօրինությանը միջոցառումը հյուրընկալելու համար՝ նշելով թանգարանի դերակատարությունը հայկական գորգերի և գորգագործական արվեստի պահպանման գործում:
Միջոցառման շրջանակներում հյուրերը շրջայց են կատարել թանգարանում, ծանոթացել հայկական գորգագործության հնագույն արվեստին և պատմությանը, մասնակցել լավաշի պատրաստման վարպետության դասին, նրանց է ներկայացվել նաև հայկական ավանդական ճաշատեսակների պատրաստման պատմությունն ու խորհուրդը:

Аккредитованные в Армении дипломатические представители иностранных государств познакомились с древним искусством армянского ковроткачества.
В Музее «Мегерян Карпет» состоялось очередное культурное мероприятие, организованное Министерством иностранных дел Республики Армения для аккредитованных в РА дипломатических представительств иностранных государств. В ходе мероприятия с приветственной речью выступил генеральный секретарь МИД РА Давид Карапетян.
Как сообщает Арменпресс со ссылкой на МИД РА, в своем выступлении Давид Карапетян подчеркнул важность проведения уже ставших традиционными культурных мероприятий и регулярных встреч в подобном формате.
Генеральный секретарь МИД также выразил благодарность руководству Музея «Мегерян Карпет» за организацию мероприятия, отметив роль музея в сохранении армянских ковров и искусства ковроткачества. В рамках мероприятия гости осмотрели музей, узнали о древнем искусстве и истории армянского ковроткачества, приняли участие в мастер-классе по приготовлению лаваша, а также познакомились с историей и секретами приготовления традиционных армянских блюд.