ՀՀ-ում հավատարմագրված օտարեկրյա դիվանագիտական ներկայացուցիչները ծանոթացել են հայկական գորգագործության հնագույն արվեստին
«Մեգերյան կարպետ» թանգարանում տեղի է ունեցել Հայաստանի Հանրապետությունում հավատարմագրված օտարեկրյա դիվանագիտական ներկայացուցչությունների համար ՀՀ արտաքին գործերի նախարարության կողմից նախաձեռնված մշակութային հերթական միջոցառումը, որի ընթացքում ողջույնի խոսքով է հանդես եկել ՀՀ ԱԳ նախարարության գլխավոր քարտուղար Դավիթ Կարապետյանը:
Ինչպես «Արմենպրես»-ը տեղեկանում է ՀՀ ԱԳ նախարարության տարածած հաղորդագրությունից, իր ելույթում Դավիթ Կարապետյանն ընդգծել է արդեն ավանդույթ դարձած մշակութային միջոցառումների անցկացման և այս ձևաչափով պարբերական հանդիպումների կարևորությունը:
ԱԳՆ գլխավոր քարտուղարը նաև շնորհակալություն է հայտնել «Մեգերյան կարպետ» թանգարանի տնօրինությանը միջոցառումը հյուրընկալելու համար՝ նշելով թանգարանի դերակատարությունը հայկական գորգերի և գորգագործական արվեստի պահպանման գործում:
Միջոցառման շրջանակներում հյուրերը շրջայց են կատարել թանգարանում, ծանոթացել հայկական գորգագործության հնագույն արվեստին և պատմությանը, մասնակցել լավաշի պատրաստման վարպետության դասին, նրանց է ներկայացվել նաև հայկական ավանդական ճաշատեսակների պատրաստման պատմությունն ու խորհուրդը:

The Armenian Foreign Ministry has held its regular cultural event for foreign diplomatic missions accredited in Armenia at the Megerian Carpet Museum. Secretary General of the Ministry, Davit Karapetyan, delivered the welcoming remarks.
In his speech, Davit Karapetyan emphasized the importance of organizing cultural events that have become a cherished tradition, as well as the value of regular meetings in this format, the foreign ministry said in a press release.
He also expressed gratitude to the management of the Megerian Carpet Museum for hosting the event, highlighting the museum's role in preserving Armenian carpets and the art of carpet weaving.
As part of the event, the foreign diplomats toured the museum, learned about the ancient art and history of Armenian carpet weaving, took part in a lavash-making master class, and were introduced to the history and symbolism of traditional Armenian cuisine.