Կրեմլը հերքել է Պեկինից արբանյակային տվյալների ստացումը Ուկրաինային հարվածներ հասցնելու համար
Ռուսաստանն իր սեփական հնարավորություններն ունի Ուկրաինայում մարտական գործողությունների ժամանակ հետախուզական տվյալներ ստանալու համար, հայտարարել է Ռուսաստանի նախագահի մամուլի քարտուղար Դմիտրի Պեսկովը։ «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին հաղորդում է «Ինտերֆաքս» գործակալությունը։
«Մենք ունենք մեր սեփական հնարավորությունները, այդ թվում՝ տիեզերական հնարավորությունները՝ կատարելու հատուկ ռազմական գործողության առջև ծառացած բոլոր խնդիրները», - ասել է Կրեմլի խոսնակը:
Պեսկովը նման հայտարարություն է արել՝ մեկնաբանելով ուկրաինական կողմի այն պնդումները, թե Չինաստանը Ռուսաստանին տրամադրում է արբանյակային հետախուզական տվյալներ՝ Ուկրաինայի տարածքում հրթիռային հարվածների համար։
Հոկտեմբերի 4-ին Ուկրաինայի արտաքին հետախուզության ծառայության աշխատակից Օլեգ Ալեքսանդրովն «Ուկրինֆորմ» գործակալությանը հայտնել էր, որ Կիևն ունի «Ռուսաստանի և Չինաստանի միջև բարձր մակարդակի համագործակցության փաստեր» առ այն, որ անցկացվում է Ուկրաինայի տարածքի արբանյակային հետախուզություն՝ ռազմավարական թիրախների խոցման նպատակով:

Кремль опроверг поступление спутниковых данных из Пекина для нанесения ударов по Украине
Россия имеет собственные возможности для получения разведывательной информации в ходе военных операций на Украине, заявил пресс-секретарь президента России Дмитрий Песков. “Арменпресс” передает об этом со ссылкой на сообщение “Интерфакса”.
“Мы обладаем своим собственным потенциалом, в том числе и космическим, в выполнении всех задач, стоящих перед специальной военной операцией”, - заявил представитель Кремля.
Песков сделал это заявление, комментируя утверждения украинской стороны о том, что Китай предоставляет России данные спутниковой разведки для нанесения ракетных ударов по территории Украины.
4 октября сотрудник Службы внешней разведки Украины Олег Александров сообщил агентству “Укринформ”, что у Киева есть “доказательства высокого уровня взаимодействия России и Китая” в вопросе ведения спутниковой разведки территории Украины с целью нанесения ударов по стратегическим объектам.