Նիդեռլանդների վարչապետը հայտարարել է Իսրայելի վրա ճնշումն ուժեղացնելու մասին
Նիդեռլանդներն ուժեղացնում է ճնշումն Իսրայելի վրա, որպեսզի վարչապետ Բենիամին Նեթանյահուի կառավարությունը փոխի ուղեգիծը Գազայի հատվածում տիրող իրադրության հարցում։ «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին հայտարարել է երկրի վարչապետ Դիկ Սխոֆը։
«Ծանր հումանիտար իրադրությունը և այս պատերազմը պետք է դադարեցվեն։ Կառավարությունը վճռականորեն հանդես է գալիս Նեթանյահուի կառավարության կողմից ուղեգծի փոփոխության օգտին և աստիճանաբար մեծացնում է ճնշումն այս ուղղությամբ», - գրել է Սխոֆը X սոցիալական ցանցում։
Նրա խոսքով՝ հուսադրող է այն փաստը, որ ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփի խաղաղության պլանի և Կատարի ու Եգիպտոսի միջնորդների ջանքերի շնորհիվ հրադադարն այժմ հնարավոր է։
«Կառավարությունը մշտապես գնահատում է, թե Նիդեռլանդներն ինչպես կարող է առավել արդյունավետորեն գործել՝ ինքնուրույն կամ միջազգային գործընկերների հետ համատեղ, ինչպես հրապարակավ, այնպես էլ կուլիսներում», - հավելել է նա։
Նիդեռլանդների կառավարության ղեկավարն ընդգծել է, որ հասկանում է բոլորի զայրույթն ու անկարողությունը, ովքեր հոկտեմբերի 5-ին Ամստերդամում դուրս են եկել պաղեստինամետ զանգվածային ցույցի։
Amnesty International իրավապաշտպան կազմակերպությունն ավելի վաղ հայտնել էր, որ հոկտեմբերի 5-ին Ամստերդամում շուրջ 250 000 մարդ է մասնակցել Պաղեստինին աջակցության և Իսրայելի նկատմամբ Նիդեռլանդների քաղաքականության դեմ ցույցին: Հոկտեմբերի 5-ին ցուցարարները հավաքվել էին Ամստերդամի Թանգարանային հրապարակում և շարասյունով անցել քաղաքով: Ակցիայի մասնակիցները խորհրդանշական կարմիր գույնի հագուստով էին և պաղեստինյան դրոշներ էին տանում: Իրավապաշտպանները կոչ են արել Նիդեռլանդների իշխանություններին օգտագործել բոլոր տնտեսական և դիվանագիտական միջոցները՝ Իսրայելի վրա ճնշումը մեծացնելու համար:

Премьер-министр Нидерландов заявил об усилении давления на Израиль
Нидерланды усиливают давление на Израиль, чтобы заставить правительство премьер-министра Биньямина Нетаньяху изменить курс в отношении сектора Газа. Как передает “Арменпресс”, об этом заявил премьер-министр страны Дик Схоф.
“Ужасная гуманитарная ситуация (в секторе Газа) и эта война должны прекратиться. Кабинет министров (Нидерландов) решительно выступает за смену курса правительства Нетаньяху и постепенно усиливает давление в этом направлении”, - написал Схоф в социальной сети X.
По его словам, обнадёживает тот факт, что благодаря мирному плану президента США Дональда Трампа и усилиям посредников в Катаре и Египте теперь возможно прекращение огня.
“Кабинет министров постоянно обдумывает, как Нидерланды могут действовать наиболее эффективно, самостоятельно или совместно с международными партнерами, как публично, так и за кулисами”, - добавил он.
Глава правительства Нидерландов подчеркнул, что понимает гнев и бессилие всех, кто принял участие в массовой пропалестинской демонстрации в Амстердаме 5 октября.
Правозащитная организация Amnesty International ранее сообщила, что около 250 000 человек приняли участие в демонстрации в Амстердаме 5 октября в поддержку Палестины и против политики Нидерландов в отношении Израиля. 5 октября демонстранты собрались на Музейной площади Амстердама и прошли маршем по городу. Участники демонстрации символически были одеты в красную одежду и несли палестинские флаги. Правозащитники призвали власти Нидерландов использовать все экономические и дипломатические средства для усиления давления на Израиль.