Ռումինիան Դանուբ գետի մակարդակի կտրուկ անկման պատճառով փակել է միակ ատոմակայանը
Ռումինիան փակել է իր միակ Չեռնավոդայի ատոմակայանը՝ Դանուբ գետում ջրի չափազանց ցածր մակարդակի պատճառով, ինչը պայմանավորված է Եվրոպայի մեծ մասում շոգ եղանակային պայմաններով։ «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին հաղորդում է BBC-ն։
Ատոմակայանը, որի երկու ռեակտորներն արտադրում են Ռումինիայի էլեկտրաէներգիայի մոտ 20%-ը, չի ակնկալվում վերագործարկել մոտ օրերին։
«Մենք չենք կանխատեսում վերագործարկում առաջիկա 10 օրվա ընթացքում», - ասել է ատոմակայանի տնօրեն Ռոմեո Ուրյանը։
Օրերս իշխանությունները փորձել են մեծացնել դեպի ատոմակայան Դանուբ գետի ջրի հոսքը, որն անհրաժեշտ է սառեցման համար։
Չեռնավոդայի երկու 706 մեգավատտ հզորությամբ ռեակտորներից երկրորդն անջատվել է Ռումինիայի էլեկտրացանցից օգոստոսի 13-ին, իսկ առաջին ռեակտորն արդեն փակվել էր հուլիսին։
Մինչ օրս Չեռնավոդան փակվել էր միայն մեկ անգամ՝ 2003 թվականին։
Ռումինիան նաև ունի հիդրոէլեկտրակայանների հսկայական հզորություն, չնայած այն նույնպես զգալիորեն կրճատվել է գետերի ցածր մակարդակի պատճառով։
Հարևան Հունգարիան մինչ այժմ խուսափել է Պակշում գտնվող իր միակ ատոմակայանը փակելուց, որը նույնպես օգտագործում է Դանուբի ջուրը։ Եվրոպայի երկրորդ ամենաերկար գետի ջրի մակարդակը մի քանի երկրում իջել է վերջին 30 տարվա ամենացածր մակարդակին։
Եվրոպական «Կոպեռնիկոս» կլիմայական ծառայության տեղեկացմամբ՝ Եվրոպան տաքանում է համաշխարհային միջին ցուցանիշից երկու անգամ ավելի արագ։
Սա առաջացնում է ամառային ջերմային ալիքների աճ, Եվրոպայի ջրային համակարգերի վրա ավելի մեծ ճնշում և ավելի ինտենսիվ անտառային հրդեհներ։

Из-за падения уровня Дуная Румыния остановила единственную атомную электростанцию
Румыния остановила свою единственную атомную электростанцию ​​в Чернаводе из-за крайне низкого уровня воды в реке Дунай, вызванного жаркой погодой на большей части Европы. Как передает Арменпресс, об этом сообщает BBC.
Ожидается, что атомная электростанция, два реактора которой вырабатывают около 20% электроэнергии Румынии, не возобновит работу в ближайшие дни.
«Мы не прогнозируем возобновление работы в ближайшие 10 дней», — заявил директор станции Ромео Уриан.
В последние дни власти пытались увеличить приток воды из реки Дунай к атомной электростанции, необходимой для охлаждения.
Второй из двух реакторов Чернаводы мощностью 706 мегаватт был отключен от румынской энергосистемы 13 августа, а первый реактор был остановлен еще в июле.
Река Чернавода была остановлена ​​лишь однажды, в 2003 году.
Румыния также обладает огромными гидроэнергетическими мощностями, хотя их потенциал также значительно сократился из-за низкого уровня воды в реке.
Соседняя Венгрия до сих пор избегала остановки своей единственной атомной электростанции в Пакше, которая также использует воду из Дуная. Уровень воды во второй по длине реке Европы в нескольких странах упал до самого низкого уровня за 30 лет.
По данным Европейской климатической службы Copernicus, Европа нагревается вдвое быстрее, чем в среднем по миру.
Это приводит к увеличению числа летних волн жары, усилению нагрузки на водные системы Европы и более интенсивным лесным пожарам.