ՆԱՏՕ-ի կործանիչները խոցել են Լատվիա թռչող անօդաչուն
ՆԱՏՕ-ի կործանիչներն օգոստոսի 14-ի վաղ առավոտյան Լատվիայում խոցել են երկրի սահմանը հատող անօդաչուն: «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին հաղորդում է «Ինտերֆաքս» գործակալությունը՝ հղում անելով Լատվիայի ազգային զինված ուժերին։
«Անօդաչուն խոցվել է Բալվիի երկրամասի Ռուգայի երկնքում՝ մեծ բարձրության վրա», - Լատվիայի հեռուստատեսությանը հայտնել է Ազգային զինված ուժերի միացյալ շտաբի ներկայացուցիչ Իվետա Բերզինյան։
Անօդաչուն Լատվիայի օդային տարածքում է հայտնվել ռուսական ՀՕՊ ռադիոէլեկտրոնային միջոցների ազդեցության արդյունքում, կարծում են զինվորականները։
ՆԱՏՕ-ի հակաօդային պաշտպանության առաքելության կործանիչներն օդ են բարձրացել հանրապետության օդային տարածք ներթափանցման սպառնալիքի կապակցությամբ։ Սպառնալիքի մասին ծանուցումը տարածվել է Լատվիայի մի քանի տարածաշրջանում:

Истребители НАТО сбили БПЛА, летевший в Латвию
Истребители НАТО сбили беспилотник, пересекший границу Латвии рано утром 14 августа. Как передает Арменпресс, об этом сообщил Интерфакс со ссылкой на Вооруженные силы Латвии.
«Беспилотник был сбит на большой высоте над населенным пунктом Руга в Балвском крае», — сообщила Латвийскому телевидению представитель Объединенного штаба Национальных вооруженных сил Ивета Берзиня.
По мнению военных, беспилотник появился в воздушном пространстве Латвии в результате воздействия российских средств радиоэлектронной борьбы.
Истребители миссии НАТО по противовоздушной обороне поднялись в воздух из-за угрозы проникновения в воздушное пространство республики. Уведомление об угрозе было распространено в нескольких регионах Латвии.