Ռուբիոն հայտարարել է, որ շաթդաունը թուլացնում է ԱՄՆ-ի դիրքերը միջազգային ասպարեզում
ԱՄՆ պետքարտուղար Մարկո Ռուբիոն հայտարարել է, որ կառավարության աշխատանքի մասնակի դադարեցումը՝ այսպես կոչված շաթդաունը, թուլացնում է Վաշինգտոնի դիրքերը միջազգային ասպարեզում և վտանգի տակ դնում ԱՄՆ ազգային անվտանգությունը: «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին նա գրել է X սոցիալական հարթակում:
«Կոնգրեսի դեմոկրատները որոշում կայացրին փակել կառավարությունը։ Նրանց կուսակցական գործողությունները խաթարում են Ամերիկայի դիրքերը համաշխարհային ասպարեզում և վտանգի տակ դնում մեր ազգային անվտանգությունը», - գրել է Ռուբիոն։
Սպիտակ տանը տեղի ունեցած մամուլի ասուլիսում ԱՄՆ փոխնախագահ Ջեյ Դի Վենսը նույնպես շաթդաունի համար մեղադրել է դեմոկրատներին՝ հայտարարելով, որ նրանք քաղաքական խաղեր են խաղում։
Իսկ Սպիտակ տան խոսնակ Քերոլայն Լևիթը հայտարարել է, որ առաջիկա երկու օրվա ընթացքում ԱՄՆ դաշնային աշխատողների զանգվածային կրճատումներ կսկսվեն կառավարության աշխատանքի մասնակի դադարեցման պատճառով:
Ըստ BBC-ի՝ գրեթե յոթ տարվա ընթացքում առաջին շաթդաունը սկսվել է հոկտեմբերի 1-ին՝ այն բանից հետո, երբ հանրապետական և դեմոկրատ կոնգրեսականները չկարողացան համաձայնեցնել ծախսերի նոր պլանը։ Դեմոկրատները ցանկանում են ստանալ առողջապահության նպաստների պահպանման շուրջ երաշխիքներ, նախքան կհամաձայնեն ծախսերի պլանին։ Հանրապետականները պնդում են, որ դա հարկատուների վրա ֆինանսական մեծ բեռ կլինի։
Ըստ վերլուծաբանների՝ կառավարության ֆինանսավորման դադարեցման պատճառով ժամանակավորապես կկրճատվեն դաշնային աշխատողների շուրջ 40%-ը՝ մոտ 750 000 մարդ։

Рубио заявил, что шатдаун ослабляет позиции США на международной арене
Госсекретарь США Марко Рубио заявил, что частичная приостановка работы правительства, так называемый “шатдаун”, ослабляет позиции Вашингтона на международной арене и ставит под угрозу национальную безопасность США. Как сообщает “Арменпресс”, это он написал в социальной сети X.
“Демократы в Конгрессе приняли решение приостановить работу правительства. Их действия, продиктованные интересами партии, подрывают позиции Америки на мировой арене и угрожают национальной безопасности”, - написал Рубио.
На пресс-конференции в Белом доме вице-президент США Джей Ди Вэнс также обвинил демократов в приостановке работы правительства, заявив, что они ведут политические игры.
А пресс-секретарь Белого дома Кэролайн Левитт объявила, что в связи с частичной приостановкой работы правительства в ближайшие два дня начнутся массовые увольнения федеральных служащих США.
По данным BBC, первая за почти семь лет приостановка работы правительства началась 1 октября после того, как конгрессмены - республиканцы и демократы не смогли договориться о новом плане расходов. Демократы требуют гарантий сохранения льгот по медицинскому обслуживанию, прежде чем согласовать план расходов. Республиканцы утверждают, что это станет огромным финансовым бременем для налогоплательщиков.
По оценкам аналитиков, около 40% федеральных служащих, или около 750 000 человек, будут временно уволены из-за приостановки государственного финансирования.