Պուտինը հանձնարարել է հոկտեմբեր-դեկտեմբեր ամիսներին զորակոչել 135 000 մարդու
Այս տարվա հոկտեմբերի 1-ից մինչև դեկտեմբերի 31-ը Ռուսաստանում զինվորական ծառայության կկանչվի 18-ից 30 տարեկան 135 000 մարդ։ Այդ մասին «Արմենպրես»-ը տեղեկանում է «Ինտերֆաքս» գործակալությունից:
Ըստ հրապարակման՝ ՌԴ նախագահ Վլադիմիր Պուտինը համապատասխան հրամանագիր է ստորագրել 2025 թվականի հոկտեմբեր-դեկտեմբեր ամիսներին քաղաքացիներին զինվորական ծառայության կանչելու և զորակոչով ծառայություն անցնող քաղաքացիներին արձակելու վերաբերյալ։
«2025 թվականի հոկտեմբերի 1-ից մինչև դեկտեմբերի 31-ը իրականացնել Ռուսաստանի Դաշնության 18-ից 30 տարեկան 135 հազար այն քաղաքացիների զորակոչ, որոնք պահեստազորում չեն և ենթակա են զինվորական ծառայության 1998 թվականի մարտի 28-ի «Զինապարտության և զինվորական ծառայության մասին» թիվ 53- ФЗ Դաշնային օրենքին համապատասխան», - ասվում է փաստաթղթում, որը հրապարակվել է իրավական տեղեկատվության պաշտոնական ինտերնետ հարթակում։
Բացի այդ, հրամանագրին համապատասխան, պետք է իրականացվի զինվորական ծառայությունից այն զինվորների, նավաստիների, սերժանտների և ավագների արձակում, որոնց զինվորական ծառայության ժամկետը լրացել է։

Путин распорядился в октябре-декабре призвать на военную службу 135 тысяч человек
С 1 октября по 31 декабря текущего года в России будут призваны на военную службу 135 тысяч человек в возрасте от 18 до 30 лет. Об этом сообщает Арменпресс со ссылкой на Интерфакс.
Согласно изданию, президент России Владимир Путин подписал соответствующий указ о призыве граждан на военную службу в октябре-декабре 2025 года и увольнении граждан, проходящих военную службу.
«С 1 октября по 31 декабря 2025 года призываются на военную службу 135 тысяч граждан Российской Федерации в возрасте от 18 до 30 лет, не пребывающих в запасе и подлежащих призыву на военную службу в соответствии с Федеральным законом от 28 марта 1998 года № 53-ФЗ «О воинской обязанности и военной службе»», — говорится в документе, опубликованном на официальной интернет-платформе правовой информации. Кроме того, в соответствии с указом, должно быть осуществлено увольнение с военной службы солдат, матросов, сержантов и старшин, у которых истек срок военной службы.