Հայաստանի և Գերմանիայի ԱԳ նախարարները քննարկել են մի շարք հարցեր
Հայաստանի Հանրապետության արտաքին գործերի նախարար Արարատ Միրզոյանը Նյու Յորքում հանդիպում է ունեցել ԳԴՀ արտաքին գործերի դաշնային նախարար Յոհան Վադեֆուլի հետ:
«Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ ՀՀ ԱԳՆ-ից հայտնում են, որ ընդգծելով Հայաստանի և Գերմանիայի միջև ձևավորված համագործակցության նշանակալի հիմքերը՝ զրուցակիցները քննարկել են հարաբերությունների խորացման  նոր հնարավորությունները։
Արարատ Միրզոյանը և Յոհան Վադեֆուլը մտքեր են փոխանակել ժողովրդավարական գործընթացների համար առկա մարտահրավերների շուրջ։
«ԵՄ-ն, այդ թվում՝ Գերմանիան, Հայաստանը դիտում է որպես իր ընտրած՝ ժողովրդավարական զարգացման ճանապարհին կարևոր գործընկեր, ինչն իր արտահայտությունն է գտնում մեր երկրների միջև հարաբերությունների բովանդակության մեջ»,- նշել է Արարատ Միրզոյանը։
ՀՀ ԱԳ նախարարն, անդրադարձ կատարելով տարածաշրջանում հաստատված խաղաղությանը, ներկայացրել է Վաշինգտոնում օգոստոսի 8-ին ձեռք բերված համաձայնությունների կյանքի կոչման ուղղությամբ իրականացվող աշխատանքները:
Արարատ Միրզոյանը շնորհակալություն է հայտնել Գերմանիայի ԱԳ նախարարին՝ տարածաշրջանային հարցերին և Հայաստանի հետ համագործակցության զարգացմանը շարունակական ուշադրության համար։

Главы МИД Армении и Германии обсудили ряд вопросов
Министр иностранных дел Армении Арарат Мирзоян 25 сентября в Нью-Йорке провел встречу с федеральным министром иностранных дел Германии Йоханном Вадефулем.
Как сообщили Арменпресс в Департаменте СМИ и общественной дипломатии МИД Армении, подчеркнув значительные основы сотрудничества, сформированные между Арменией и Германией, собеседники обсудили новые возможности для углубления отношений.
Арарат Мирзоян и Йоханн Вадефуль обменялись мнениями о вызовах, стоящих перед демократическими процессами.
«Армения рассматривает ЕС, включая Германию, как важного партнера на выбранном пути демократического развития, что находит отражение в содержании отношений между нашими странами», — отметил министр Мирзоян.
Касаясь установленного мира в регионе, министр иностранных дел Армении рассказал о работе, проводимой для реализации договоренностей, достигнутых в Вашингтоне 8 августа. Министр Мирзоян выразил благодарность главе МИД Германии за постоянное внимание к региональным вопросам и развитию сотрудничества с Арменией.