Հայաստանի և Գերմանիայի ԱԳ նախարարները քննարկել են մի շարք հարցեր
Հայաստանի Հանրապետության արտաքին գործերի նախարար Արարատ Միրզոյանը Նյու Յորքում հանդիպում է ունեցել ԳԴՀ արտաքին գործերի դաշնային նախարար Յոհան Վադեֆուլի հետ:
«Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ ՀՀ ԱԳՆ-ից հայտնում են, որ ընդգծելով Հայաստանի և Գերմանիայի միջև ձևավորված համագործակցության նշանակալի հիմքերը՝ զրուցակիցները քննարկել են հարաբերությունների խորացման  նոր հնարավորությունները։
Արարատ Միրզոյանը և Յոհան Վադեֆուլը մտքեր են փոխանակել ժողովրդավարական գործընթացների համար առկա մարտահրավերների շուրջ։
«ԵՄ-ն, այդ թվում՝ Գերմանիան, Հայաստանը դիտում է որպես իր ընտրած՝ ժողովրդավարական զարգացման ճանապարհին կարևոր գործընկեր, ինչն իր արտահայտությունն է գտնում մեր երկրների միջև հարաբերությունների բովանդակության մեջ»,- նշել է Արարատ Միրզոյանը։
ՀՀ ԱԳ նախարարն, անդրադարձ կատարելով տարածաշրջանում հաստատված խաղաղությանը, ներկայացրել է Վաշինգտոնում օգոստոսի 8-ին ձեռք բերված համաձայնությունների կյանքի կոչման ուղղությամբ իրականացվող աշխատանքները:
Արարատ Միրզոյանը շնորհակալություն է հայտնել Գերմանիայի ԱԳ նախարարին՝ տարածաշրջանային հարցերին և Հայաստանի հետ համագործակցության զարգացմանը շարունակական ուշադրության համար։

Minister of Foreign Affairs of Armenia Ararat Mirzoyan had a meeting with the Federal Minister of Foreign Affairs of Germany Johann Wadephul in New York.
Emphasizing the significant foundations of cooperation established between Armenia and Germany, the interlocutors discussed new opportunities for deepening relations, the Ministry of Foreign Affairs of Armenia said in a readout.
Ararat Mirzoyan and Johann Wadephul exchanged views on the challenges that democratic processes are facing.
“Armenia views the EU, including Germany, as an important partner in its chosen path of democratic development, which is reflected in the substance of our countries’ relations,” Minister Mirzoyan noted.
Referring to the established peace in the region, the Foreign Minister of Armenia briefed on the activities towards implementation of the agreements reached in Washington D.C. on August 8. Minister Mirzoyan expressed gratitude to the Foreign Minister of Germany for the continued attention to regional issues and cooperation with Armenia.