ԱՄՆ նախագահը ստորագրել է նախագահական հուշագիր, որը թույլատրում է մահապատժի կիրառումը Վաշինգտոնում
ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփը ստորագրել է նախագահական հուշագիր, որով գլխավոր դատախազին և Կոլումբիայի շրջանի ԱՄՆ դատախազին հանձնարարվում է լիարժեք կիրառել դաշնային մահապատժի մասին օրենքները՝ Վաշինգտոնում հանցագործությունները կանխելու և պատժելու համար։
«Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին հայտնում է Սպիտակ տունը։
Հրամանը հանձնարարում է գլխավոր դատախազին և Կոլումբիայի շրջանի ԱՄՆ դատախազին Վաշինգտոնում մահապատժի ենթակա հանցագործությունների համար դաշնային իրավասությունը կիրառել առավելագույն չափով։
Դոնալդ Թրամփը լրագրողների հետ զրույցում հիշեցրել է, որ իր պաշտոնավարման առաջին օրը ստորագրել է դաշնային մակարդակով մահապատիժը վերականգնելու գործադիր հրամանագիր։ Նոր հուշագիրը դիտվում է որպես այս քաղաքականության հետագա զարգացում։
ԱՄՆ գլխավոր դատախազ Փեմ Բոնդին իր հերթին հայտնել է, որ ԱՄՆ վարչակազմը կձգտի թույլատրել մահապատիժն ամբողջ երկրում։

Президент США подписал президентский меморандум, разрешающий применение смертной казни в Вашингтоне
Президент США Дональд Трамп подписал президентский меморандум, поручающий генеральному прокурору и прокурору округа Колумбия обеспечить полное соблюдение федеральных законов о смертной казни для предотвращения преступлений и наказания за них в Вашингтоне.
Как сообщает Арменпресс со ссылкой на Белый дом, указ предписывает генеральному прокурору и прокурору округа Колумбия максимально использовать федеральную юрисдикцию в отношении преступлений, караемых смертной казнью, в Вашингтоне.
Дональд Трамп в беседе с журналистами напомнил, что в первый день своего пребывания в должности он подписал указ о восстановлении смертной казни на федеральном уровне. Новый меморандум рассматривается как дальнейшее развитие этой политики.
Генеральный прокурор США Пэм Бонди, в свою очередь, заявила, что администрация США будет стремиться разрешить смертную казнь по всей стране.