Նեթանյահուն հայտնել է Սիրիայի հետ համաձայնագիր կնքելու իր պայմանների մասին
Իսրայելի վարչապետ Բենիամին Նեթանյահուն հայտարարել է, որ Իսրայելը չի համաձայնի Սիրիայի հետ այնպիսի գործարքի, որը չի երաշխավորում Սիրիայի դրուզ փոքրամասնության անվտանգությունը։
«Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին հայտնում է Times of Israel-ը։
Նրա խոսքով՝ Սիրիայի հետ բանակցությունները ընթացքի մեջ են, և երկու երկրների միջև գործարքը «կախված է Իսրայելի շահերի ապահովումից, որոնք, ի թիվս այլ բաների, ներառում են Սիրիայի հարավ-արևմտյան մասի ապառազմականացումը և Սիրիայում դրուզների անվտանգության և պաշտպանվածության ապահովումը»։
Սեպտեմբերի 22-ին Սիրիայի նախագահ Ահմադ աշ-Շարաան ՄԱԿ-ի Գլխավոր ասամբլեայի 80-րդ նստաշրջանի շրջանակներում հայտարարել է, որ Սիրիան ցանկանում է խուսափել Իսրայելի հետ պատերազմից, քանի որ նրան խաղաղություն է անհրաժեշտ երկրի վերակառուցման գործընթացը շարունակելու համար։ Նա հայտարարել է, որ երկու հարևան երկրները կարող են համաձայնության գալ անվտանգության կարգավորումների շուրջ, բայց «ցանկացած պարագայում Իսրայելը պետք է դուրս գա Սիրիայի տարածքից»։
Սեպտեմբերի 17-ին Սիրիայի արտաքին գործերի և արտագաղթողների նախարար Ասաադ ալ-Շայբանին և Իսրայելի ռազմավարական պլանավորման նախարար Ռոն Դերմերը Լոնդոնում բանակցություններ են վարել ԱՄՆ-ի հովանու ներքո։ Կողմերը քննարկել են անվտանգության մասին նոր համաձայնագրի նախագիծը, որը կփոխարինի Սիրիայի և Իսրայելի միջև 1974 թվականին կնքված անջատման համաձայնագրին։

Нетаньяху озвучил условия заключения соглашения с Сирией
Премьер-министр Израиля Биньямин Нетаньяху заявил, что Израиль не согласится на сделку с Сирией, которая не гарантирует безопасность друзского меньшинства Сирии.
Как передает Арменпресс, об этом сообщает Times of Israel.
По его словам, переговоры с Сирией продолжаются, и соглашение между двумя странами «зависит от обеспечения интересов Израиля, которые, среди прочего, включают демилитаризацию юго-западной Сирии и обеспечение безопасности друзов в Сирии».
22 сентября президент Сирии Ахмад аш-Шараа заявил в ходе 80-й сессии Генеральной Ассамблеи ООН, что Сирия хочет избежать войны с Израилем, поскольку ей необходим мир для продолжения процесса восстановления страны. Он сказал, что два соседа могут достичь соглашения по вопросам безопасности, но «в любом случае Израиль должен уйти с сирийской территории». 17 сентября министр иностранных дел Сирии Асад аш-Шайбани и министр стратегического планирования Израиля Рон Дермер провели в Лондоне переговоры под эгидой США. Стороны обсудили проект нового соглашения о безопасности, которое заменит соглашение о разъединении войск между Сирией и Израилем 1974 года.