Չինաստանում կազմակերպվել է ՀՀ անկախության 34-ամյակին նվիրված միջոցառում
Չինաստանում Հայաստանի դեսպանությունը սեպտեմբերի 22-ին Պեկինի China World հյուրանոցում կազմակերպել էր պաշտոնական ընդունելություն՝ նվիրված ՀՀ անկախության 34-ամյակին:
«Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ դեսպանության տարածած հաղորդագրության մեջ նշվում է, որ միջոցառմանը ներկա էին «Իմ քայլը» հիմնադրամի գործադիր տնօրեն, ՀՀ վարչապետի տիկին Աննա Հակոբյանը, ՉԺՀ տարբեր գերատեսչություններ ներկայացնող պաշտոնյաներ, Պեկինում հավատարմագրված մի շարք երկրների դեսպաններ և միջազգային կազմակերպությունների ղեկավարներ, դիվանագիտական կորպուսի և Չինաստանի հասարակական կյանքի տարբեր ասպարեզների ներկայացուցիչներ, Չինաստանում բնակվող և կրթություն ստացող հայեր:
Չինական կողմից որպես պատվո հյուր միջոցառմանը մասնակցում էր Չինաստանի ԱԳՆ Կոմունիստական կուսակցության կոմիտեի անդամ, ԱԳ նախարարի տեղակալ Լյու Բինը։
Շնորհավորելով ՀՀ անկախության տոնի կապակցությամբ՝ ՉԺՀ-ում ՀՀ դեսպան Վահե Գևորգյանը նշեց, որ փոխակերպվող միջազգային հարաբերությունների պայմաններում Հայաստանի Հանրապետությունը ազգային պետականության ամրապնդման համար որդեգրել է կապերի բազմազանեցման և հավասրակշռման արտաքին քաղաքականություն` առաջ շարժվելով միջազգային հարաբերությունների հիմնարար սկզբունքներով և տարածաշրջանում ու աշխարհում խաղաղ համակեցության գաղափարով:
Անդրադարձ կատարելով ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի և ՉԺՀ նախագահ Սի Ծինփինի միջև Թիենծին քաղաքում տեղի ունեցած հանդիպման ընթացքում Հայաստանի և Չինաստանի միջև հարաբերությունները ռազմավարական գործընկերության մակարդակի բարձրացնելու վերաբերյալ հայտարարությանը՝ դեսպանն ընդգծել է, որ այն վկայում է ինչպես հայ-չինական գործընկերության ընդլայնվող օրակարգի, այնպես էլ՝ առանցքային հարցերում փոխադարձ ամուր  աջակցության մասին:
Ըստ դեսպանի՝ համատեղ հայտարարությունն ամփոփում է երկկողմ հարաբերությունների ձեռքբերումները և առաջ քաշում հավակնոտ նպատակներ բոլոր ոլորտներում հարաբերություններին նոր շունչ հաղորդելու համար: Համատեղ հայտարարության համատեքստում դեսպան Գևորգյանը հատուկ ընդգծել է  «Մեկ գոտի, մեկ ճանապարհ» և «Խաղաղության խաչմերուկ»  նախաձեռնությունների շրջանակում համագործակցության կարևորությունը:
Չինաստանի ԱԳՆ Կոմունիստական կուսակցության կոմիտեի անդամ, ԱԳ նախարարի տեղակալ Լյու Բինն իր ելույթում ջերմորեն շնորհավորել է Հայաստանի Հանրապետության անկախության տոնը՝ ընդգծելով, որ Չինաստանը՝ որպես լավ բարեկամ և գործընկեր, անկեղծորեն ուրախ է Հայաստանի գրանցած առաջընթացով:
ԱԳ նախարարի տեղակալը նշել է, որ Հայաստանի և Չինաստանի զարգացումն ու վերածնունդը խթանելու նպատակով Չինաստանը պատրաստ է համագործակցել Հայաստանի հետ՝ ռազմավարական գործընկերության հաստատումը որպես հնարավորություն ընդունելու, երկու երկրների ժողովուրդների ավանդական բարեկամությունը նոր մեկնարկային կետից առաջ մղելու, քաղաքական փոխադարձ վստահությունն ամրապնդելու և փոխշահավետ համագործակցությունը խորացնելու ուղղությամբ։
ՀՀ անկախության տոնին նվիրված միջոցառման պաշտոնական մասի ավարտից հետո երաժշտական կատարումներով հանդես եկան Պեկինում անցկացվող Արամ Խաչատրյանի անվան պատանեկան միջազգային մրցույթի հաղթողները, որին հաջորդեց հյուրասիրություն:

The Armenian Embassy in China organized an official reception to mark Armenian Independence Day.
Anna Hakobyan, the wife of Prime Minister Nikol Pashinyan and CEO of the My Step Foundation, attended the event.
Other attendees included Chinese government officials, ambassadors of various countries to China, heads of international organizations, diplomats, public figures, and members of the Armenian expatriate community.
The guest of honor from the Chinese side was Liu Bin, Member of the CPC Committee of the Ministry of Foreign Affairs and Assistant Minister of Foreign Affairs.
In his remarks, Armenian Ambassador to China Vahe Gevorgyan said that amid shifting international relations, Armenia has adopted a foreign policy aimed at balancing and diversifying its international relations in order to strengthen national statehood—guided by the fundamental principles of international relations and the idea of peaceful coexistence both in the region and globally.
Ambassador Gevorgyan praised the Strategic Partnership established between Armenia and China by Prime Minister Nikol Pashinyan and Chinese President Xi Jinping in Tianjin, calling it a testament to the expanding bilateral agenda and strong mutual support on key issues.
He noted that the joint declaration on establishing the strategic partnership highlights both achievements in the relationship and ambitious goals for advancing cooperation in all areas. He emphasized the importance of collaboration within the frameworks of both the Belt and Road Initiative and Armenia’s Crossroads of Peace initiative.
Liu Bin congratulated Armenia on its Independence Day, stating that China—as a good friend and partner—takes sincere pleasure in Armenia’s progress.
He added that Beijing is ready to cooperate with Armenia to promote development, strengthen mutual trust, and boost mutually beneficial cooperation. He also emphasized advancing the traditional friendship between the two nations from a new starting point, within the context of their strategic partnership.