Այսօրվա փխրուն աշխարհում խաղաղության պահպանման համար պատասխանատու ենք բոլորս. Ռուբինյան
Հայաստան-Թուրքիա հարաբերությունների կարգավորումը ոչ միայն կբերի կայունություն եւ բարօրություն Հարավային Կովկասի տարածաշրջանում, այլեւ կնպաստի գլոբալ անվտանգության ամրապնդմանը՝ ցույց տալով, որ երկարատեւ հակասությունները հնարավոր է հաղթահարել երկխոսության ու դիվանագիտության միջոցով:
«Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին բարձրաձայնեց ՀՀ Ազգային ժողովի նախագահի տեղակալ Ռուբեն Ռուբինյանը՝ Երևանում անցկացվող ՆԱՏՕ ԽՎ Ռոուզ-Ռոթ սեմինարի բացման շրջանակներում:
«Թույլ տվեք ողջունել Հայաստանի Հանրապետությունում ՆԱՏՕ-ի խորհրդարանական վեհաժողովի Ռոուզ-Ռոթ սեմինարի մասնակիցներին: Արդեն չորրորդ անգամն է՝ մենք հյուրընկալում ենք այս կարեւոր միջոցառումը:
1991 թվականից ի վեր Ռոուզ-Ռոթ սեմինարի ուշադրության կենտրոնում են տարածաշրջանային անվտանգությանը, զինված ուժերի եւ պաշտպանության, զինվորականների նկատմամբ արդյունավետ խորհրդարանական վերահսկողությանը վերաբերող հարցեր:
Սեմինարի խորագիրը՝ «Հայաստանն ու Հարավային Կովկասը փոփոխվող աշխարհում. ամրապնդելով ժողովրդավարությունն ու տարածաշրջանային անվտանգությունը» ինքնին խոսուն է: Այն մեզ հիշեցնում է, որ այսօրվա փխրուն աշխարհում խաղաղության պահպանման համար պատասխանատու ենք բոլորս: Պատերազմներն ու հակամարտությունները շարունակում են դամոկլյան սրի պես կախված մնալ ժողովուրդների գլխին՝ բերելով անհամար զոհեր ու տառապանքներ:
Այս տարիների ընթացքում աշխարհը ենթարկվել է բազում փոփոխությունների: Հայաստանի Հանրապետությունը նույնպես հարմարվում է նոր իրողություններին՝ հավատարիմ իր անկախությանը, ինքնիշխանությանն ու հարեւանների հետ խաղաղ ապրելու ձգտումներին:
Հայաստան-ՆԱՏՕ կապերը սկիզբ են առել ավելի քան երեսուն տարի առաջ: Մեր երկիրը մշտապես կարեւորել է դաշինքի հետ գործընկերային հարաբերությունները, այդ թվում՝ խաղաղապահ առաքելություններին մասնակցությունը եւ ժողովրդավարական ինստիտուտների ամրապնդումը: ՆԱՏՕ-ի հետ համագործակցությունը Հայաստանի հավասարակշռված եւ հավասարակշռող արտաքին քաղաքականության մասերից է, եւ մենք պատրաստ ենք շարունակել այդ համագործակցությունը, որն ուղղված է տարածաշրջանային եւ գլոբալ անվտանգության ամրապնդմանը:
Խորհրդարանական դիվանագիտության ոլորտում ՆԱՏՕ-ի հետ հարաբերություններն իրականացվում են կազմակերպության խորհրդարանական վեհաժողովի հետ գործընկերությամբ, որը սկսվել է 2002 թվականին, երբ մեր Ազգային ժողովը դարձավ ՆԱՏՕ ԽՎ-ի ասոցացված անդամ»,- ողջույնի իր խոսում նշել է Ռուբեն Ռուբինյանը:
ՀՀ ԱԺ փոխնախագահը ներկայացրել է նաև վերջին զարգացումները Հարավային Կովկասում.
«Ադրբեջանի հետ մեր հարաբերությունների կարգավորման համատեքստում 2024 թվականի օգոստոսի 30-ին ստորագրվեց Հայաստանի եւ Ադրբեջանի միջեւ առաջին փաստաթուղթը, այն է՝ սահմանազատման հարցերով հանձնաժողովների համատեղ գործունեության մասին կանոնակարգը, որն անցել է կողմերի օրենսդրությամբ սահմանված վավերացման ներքին ընթացակարգը եւ մտել ուժի մեջ: Հանձնաժողովների կողմից մինչ այդ սահմանազատվել եւ սահմանագծվել է պետական սահմանի առաջին 12 կիլոմետրանոց հատվածը, եւ հույս ունենք, որ շուտով սահմանի մյուս հատվածներում նույնպես այս գործընթացը կշարունակվի:
2023 թվականին Հայաստանի կառավարությունը նախաձեռնեց «Խաղաղության խաչմերուկ» նախագիծը, որի նապատակը տարածաշրջանում փոխկապակցվածությունն էր՝ հիմնված պետությունների ինքնիշխանության, իրենց տարածքով անցնող ենթակառուցվածքների նկատմամբ իրավազորության, հավասարության եւ փոխադարձության սկզբունքների վրա: Տարածաշրջանային ենթակառուցվածքների ապաշրջափակման տեսանկյունից «Խաղաղության խաչմերուկ» նախագիծը ենթադրում է Հայաստանի տարածքով բեռնափոխադրումների, խողովակաշարերի, էլեկտրական հաղորդալարերի եւ ինտերնետային մալուխների հզորությունների զգալի ավելացում:
Ներկա իրավիճակում, երբ երկրները տրանսպորտային եւ տնտեսական նոր հնարավորությունների փնտրտուքի մեջ են, Հայաստանը եւ Հարավային Կովկասը կարող են դառնալ մի նոր տարանցիկ հանգույց արեւելքի եւ արեւմուտքի, հյուսիսի ու հարավի միջեւ:
Այս տարվա օգոստոսի 8-ին, այդ թվում՝ այս համատեքստում, Վաշինգտոնում կայացած գագաթնաժողովում Հայաստանի վարչապետը եւ Ադրբեջանի նախագահը, ԱՄՆ նախագահի աջակցությամբ եւ վկայությամբ, ստորագրեցին համատեղ հռչակագիր խաղաղության մասին: Նույն օրը երկու երկրների արտաքին գործերի նախարարները նախաստորագրեցին «Խաղաղության եւ միջպետական հարաբերությունների հաստատման մասին» համաձայնագիրը: Սա պատմական քայլ էր դեպի կայուն եւ երկարատեւ խաղաղություն մեր տարածաշրջանում: Կարծում եմ՝ նաեւ պարոն Մուրադովի ներկայությունն այստեղ եւս մեկ առհավատչյա է դրա, ինչը, բնականաբար, ողջունում ենք: Հույս ունենք, որ համաձայնագիրը կստորագրվի եւ կվավերացվի հնարավորինս սեղմ ժամկետներում:
Հռչակագիրը կարեւորում է հաղորդակցությունների բացման անհրաժեշտությունը՝ հանուն խաղաղության, կայունության եւ բարօրության: Այս գործընթացում առանձնահատուկ տեղ ունի «Միջազգային խաղաղության եւ բարեկեցության Թրամփի ուղի» (TRIPP) հայ-ամերիկյան նախագիծը, որը կիրականացվի Հայաստանի տարածքում: Սույն նախաձեռնությունը ենթակառուցվածքային ծրագրից ավելին է. այն վստահության եւ համագործակցության կամուրջ է, որի իրագործումը շոշափելի արդյունքներ կտա ամբողջ տարածաշրջանին:
Այսօր մենք ունենք պատմական հնարավորություն հաղթահարելու անցյալի հակամարտությունները եւ կառուցելու խաղաղ ու բարիդրացիական ապագա: Մեր պարտքն է՝ չկորցնել այս հնարավորությունը եւ այն վերածել կայունության ու զարգացման պատմական իրականության»:
ՀՀ ԱԺ փոխնախագահի խոսքով՝ Թուրքիայի հետ հարաբերությունների կարգավորումը շարունակում է մնալ Հայաստանի արտաքին քաղաքականության առաջնահերթություններից մեկը: Նա նկատեց՝ երկխոսությունը թուրքական կողմի հետ շարունակվում է:
«Մենք համոզված ենք, որ այս պատմական հնարավորությունը՝ կառուցելու բարիդրացիական հարաբերություններ, չպետք է բաց թողնվի: Հարաբերությունների կարգավորումը ոչ միայն կբերի կայունություն եւ բարօրություն մեր տարածաշրջանում, այլեւ կնպաստի գլոբալ անվտանգության ամրապնդմանը՝ ցույց տալով, որ երկարատեւ հակասությունները հնարավոր է հաղթահարել երկխոսության ու դիվանագիտության միջոցով: Մենք հույս ունենք, որ Թուրքիան կպատասխանի մեր պատրաստակամությանը՝ որքան հնարավոր է շուտ հաստատել դիվանագիտական հարաբերություններ եւ ունենալ բաց սահմաններ: Մենք դրան պատրաստ ենք հենց այսօր»,- ասաց նա:
Ռուբինյանն ընդգծեց, որ տասնամյակներ շարունակ Հայաստանի անվտանգության ռազմավարությունը կախված է եղել միայն մեկ բեւեռից, ինչը բազմաթիվ խնդիրներ է ստեղծել Հայաստանի համար:
«Ներկայում մենք աշխատում ենք դրա դիվերսիֆիկացման ուղղությամբ:
Քաղաքական, տնտեսական եւ անվտանգային հարաբերությունների դիվերսիֆիկացիան ենթադրում է հարաբերությունների կարգավորում հարեւանների հետ եւ բարիդրացիական հարաբերություններ ու համագործակցություն բոլոր կողմերի հետ:
Հավասարակշռված եւ հավասարակշռող արտաքին քաղաքականության համատեքստում Հայաստանը մեծ աշխատանք է տանում նաեւ Եվրամիության հետ: Այդ նպատակով 2025 թվականի մարտի 26-ին Ազգային ժողովն ընդունեց «Եվրոպական միությանը Հայաստանի Հանրապետության անդամակցելու գործընթացի մեկնարկի մասին» օրենքը: Նախագիծն Ազգային ժողով էր բերվել քաղաքացիական նախաձեռնությամբ»,- նշել ՀՀ ԱԺ փոխնախագահը՝ վստահություն հայտնելով, որ միջոցառման շրջանակում քննարկումները լինելու են կառուցողական ու արժեքավոր:
«Ձեզ մաղթում եմ հաճելի ժամանց Երեւանում՝ քաղաք, որն արտացոլում է հայ ժողովրդի պատմությունն ու մշակույթը, ջերմ հյուրասիրությունը»,- եզրափակեց Ռուբինյանը:

Мы все ответственны за поддержание мира в сегодняшнем хрупком мире – вице-спикер Национального собрания Армении
Нормализация армяно-турецких отношений не только принесёт стабильность и процветание региону Южного Кавказа, но и будет способствовать укреплению глобальной безопасности, показав, что давние противоречия можно преодолеть посредством диалога и дипломатии.
Как сообщает «Арменпресс», об этом заявил вице-спикер Национального Собрания Республики Армения Рубен Рубинян в рамках открытия семинара «Роуз-Рот» Парламентской ассамблеи НАТО в Ереване.
«Позвольте приветствовать участников семинара «Роуз-Рот» Парламентской ассамблеи НАТО в Республике Армения. Мы важное уже в четвертый раз принимаем у себя это важное мероприятие.
С 1991 года семинар «Роуз-Рот» посвящается вопросам региональной безопасности, вооруженных сил и обороны, а также эффективного парламентского контроля над вооруженными силами.
Название семинара – «Армения и Южный Кавказ в меняющемся мире: укрепление демократии и региональной безопасности» – говорит само за себя. Оно напоминает нам, что в современном хрупком мире мы все несем ответственность за поддержание мира. Войны и конфликты продолжают висеть, словно дамоклов меч, над головами народов, принося бесчисленные жертвы и страдания.
За эти годы мир претерпел множество изменений. Республика Армения также адаптируется к новым реалиям, верная своей независимости, суверенитету и стремлению жить в мире со своими соседями.
Отношения Армения-НАТО начались более тридцати лет назад. Наша страна всегда придавала значение партнёрским отношениям с альянсом, включая участие в миротворческих миссиях и укрепление демократических институтов. Сотрудничество с НАТО является частью сбалансированной и уравновешивающей внешней политики Армении, и мы готовы продолжать это сотрудничество, направленное на укрепление региональной и глобальной безопасности.
В области парламентской дипломатии отношения с НАТО осуществляются в партнёрстве с Парламентской Ассамблеей организации, которое началось в 2002 году, когда наше Национальное Собрание стало ассоциированным членом ПА НАТО», — отметил Рубен Рубинян в своей приветственной речи.
Заместитель председателя НС РА также представил последние события на Южном Кавказе.
«В контексте нормализации отношений с Азербайджаном 30 августа 2024 года между Арменией и Азербайджаном был подписан первый документ — Положение о совместной деятельности комиссий по вопросам делимитации, которое прошло установленную законодательством сторон процедуру внутренней ратификации и вступило в силу. На сегодняшний день комиссиями проведена и делимитирована первая 12-километровая линия государственной границы, и мы надеемся, что этот процесс вскоре продолжится и на других участках границы.
В 2023 году правительство Армении инициировало проект «Перекрёсток мира», целью которого было достижение региональной взаимосвязанности на основе принципов суверенитета государств, юрисдикции над инфраструктурой, проходящей через их территорию, равенства и взаимности. С точки зрения разблокирования региональной инфраструктуры, проект «Перекрёсток мира» подразумевает значительное увеличение пропускной способности грузоперевозок, трубопроводов, линий электропередач и интернет-кабелей через территорию Армении.
В нынешней ситуации, когда страны ищут новые транспортные и экономические возможности, Армения и Южный Кавказ могут стать новым транзитным узлом между Востоком и Западом, Севером и Югом.
8 августа этого года, в том числе в этом контексте, на саммите в Вашингтоне премьер-министр Армении и президент Азербайджана при поддержке и участии президента США подписали совместную декларацию о мире. В тот же день министры иностранных дел двух стран парафировали соглашение об установлении мира и межгосударственных отношений. Это стало историческим шагом на пути к стабильному и прочному миру в нашем регионе. Полагаю, что присутствие здесь господина Мурадова является ещё одним подтверждением этого, что мы, конечно же, приветствуем. Надеемся на скорейшее подписание и ратификацию соглашения.
В декларации подчёркивается необходимость открытия коммуникаций во имя мира, стабильности и процветания. Особое место в этом процессе занимает армяно-американский проект «Маршрут Трампа к международному миру и процветанию» (TRIPP), который будет реализован на территории Армении. Эта инициатива — больше, чем просто инфраструктурный проект: это мост доверия и сотрудничества, реализация которого принесёт ощутимые результаты всему региону.
Сегодня у нас есть историческая возможность преодолеть конфликты прошлого и построить мирное и добрососедское будущее. Наш долг — не упустить эту возможность и превратить её в историческую реальность стабильности и развития», - отметил он.
По словам вице-спикера НС РА, нормализация отношений с Турцией продолжает оставаться одним из приоритетов внешней политики Армении. Он отметил, что диалог с турецкой стороной продолжается.
«Мы убеждены, что нельзя упускать эту историческую возможность построения добрососедских отношений. Нормализация отношений не только принесёт стабильность и процветание нашему региону, но и будет способствовать укреплению глобальной безопасности, показав, что давние противоречия можно преодолеть посредством диалога и дипломатии. Мы надеемся, что Турция откликнется на нашу готовность к скорейшему установлению дипломатических отношений и открытию границ. Мы готовы к этому уже сегодня», — сказал он.
Рубинян подчеркнул, что на протяжении десятилетий стратегия безопасности Армении зависела только от одного полюса, что создало для Армении множество проблем.
«В настоящее время мы работаем над её диверсификацией. Диверсификация политических, экономических и безопастностных отношений подразумевает нормализацию отношений с соседями, добрососедские отношения и сотрудничество со всеми сторонами.
В контексте сбалансированной и уравновешивающей внешней политики Армения также проводит большую работу с Европейским союзом. С этой целью 26 марта 2025 года Национальное Собрание приняло закон «О начале процесса вступления Республики Армения в Европейский Союз». Законопроект был внесён в Национальное Собрание по гражданской инициативе», — отметил вице-спикер НС РА, выразив уверенность в конструктивности и содержательности обсуждений в рамках мероприятия.
«Желаю вам приятного пребывания в Ереване, городе, отражающем историю и культуру армянского народа, а также тёплого гостеприимства», — заключил Рубинян.