Հայաստանի և Թուրքիայի հարաբերություններում նոր էջ է բացվում. թուրք պատգամավոր
Երևանում անցկացվող ՆԱՏՕ ԽՎ 108-րդ Ռոուզ-Ռոթ սեմինարի շրջանակում տեղի ունեցած ճեպազրույցում ՆԱՏՕ ԽՎ ենթահանձնաժողովի նախագահ, Թուրքիայի խորհրդարանի պատգամավոր Ֆաթմա Աքսալն անդրադարձավ հայ-թուրքական հարաբերություններին և հայ-ադրբեջանական խաղաղության գործընթացին։
«Ինչպես գիտեք, Հայաստանի և Թուրքիայի միջև հարաբերություններում նոր գլուխ է բացվում, և մենք ուրախ ենք տեսնել Ադրբեջանի և Հայաստանի միջև ընթացող բանակցությունները։ Ոչ ոք չի շահում պայքարից․ խաղաղությունը ձեռնտու է բոլորին»,- «Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ ասաց Աքսալը՝ պատասխանելով լրագրողի հարցին, թե ինչո՞ւ չի բացվում հայ-թուրքական սահմանը և ինչպես է Թուրքիան տեսնում խաղաղության վերջնական հանգուցալուծումը
Նա հիշեցրեց Հայաստանի վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի այցը Թուրքիա և նշեց, որ առաջիկա ամիսներին կարող է ստեղծվել սահմանը բացելու իրական հնարավորություն․
«Կան թռիչքներ, բայց Turkish Airlines-ը դեռ չի թռչում։ Հույս ունենք, որ շուտով դուռը կբացվի, կունենանք առևտրային և մշակութային կապեր։ Սա կարևոր է ոչ միայն Հայաստանի ու Թուրքիայի, այլև ողջ տարածաշրջանի համար»,- ընդգծեց նա։
Աքսալը շեշտեց, որ Հարավային Կովկասում խաղաղության հաստատումը կարող է դառնալ օրինակ աշխարհի համար։
«Տեսնում եք՝ պատերազմները շարունակվում են Ուկրաինայում և Գազայում։ Բայց մենք կարող ենք այստեղ իսկապես լավ օրինակ լինել՝ խաղաղություն հաստատելով մեր տարածաշրջանում և տնտեսական կապեր զարգացնելով։ Երկուսս էլ միայն կշահենք»,- եզրափակեց նա։

Turkish MP from Erdogan’s AK Party lauds beginning of ‘new chapter’ in ties with Armenia
Turkish Member of Parliament and member of the country’s delegation to the NATO Parliamentary Assembly, Fatma Aksal, speaking to reporters in Yerevan during the 108th Rose-Roth Seminar of the NATO Parliamentary Assembly, commented on Armenia’s normalization process with Türkiye and Azerbaijan.
“As you know, a new chapter is opening in relations between Armenia and Türkiye, and we are happy to see the ongoing talks between Azerbaijan and Armenia. No one benefits from conflict – peace is beneficial for all,” said the Turkish MP, who represents President Recep Tayyip Erdoğan’s Justice and Development Party in the Turkish parliament, when asked why the Armenian-Turkish border remains closed and how Ankara views the final outcome of peace talks.
She also mentioned Armenian Prime Minister Nikol Pashinyan’s visit to Türkiye and noted that a real opportunity for opening the land border could arise in the coming months.
“We have flights, but Turkish Airlines doesn’t fly yet. We hope that the gates will open soon, and we will have commercial and cultural ties. This is important not only for Armenia and Türkiye but for the entire region,” she said.
The establishment of peace in the South Caucasus can become an example for the whole world, the Turkish MP added.
“You see the wars continuing in Ukraine and Gaza. But here, we can truly be a good example by establishing peace in our region and developing economic ties. Both of us will only benefit.”