Իսրայելական ուժերը ներխուժել են սիրիական գյուղեր և ձերբակալել 4 քաղաքացու
Իսրայելական ուժերը սեպտեմբերի 17-ին ներխուժել են Սիրիայի Կունեյտրայի շրջանի երեք գյուղ և մի քանի տներում խուզարկություններ իրականացնելուց հետո ձերբակալել են չորս քաղաքացու։ «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին հայտնում է սիրիական SANA գործակալությունը։
Բացի այդ, Դարաայի և Կունեյտրայի նահանգներում նկատվել են ցածր բարձրությամբ թռիչքներ իրականացնող իսրայելական ռազմական անօդաչու թռչող սարքեր։
Սիրիան բազմիցս դատապարտել է Իսրայելի հարձակումները՝ կոչ անելով միջազգային հանրությանը վճռական դիրքորոշում ընդունել դրանք կանխելու համար։
Axios լրատվական հարթակը, վկայակոչելով իրազեկ աղբյուրների, հաղորդում է, որ Իսրայելը Սիրիային առաջարկ է ներկայացրել, որը նպատակ ունի փոխարինել 1974 թվականի անջատման համաձայնագիրը։
Համաձայն առաջարկի՝ նախատեսվում է սիրիական կողմում բուֆերային գոտու ընդլայնում երկու կիլոմետրով, որտեղ արգելվում է ռազմական ուժերի կամ ծանր զենքի առկայություն և թույլատրվում է միայն ոստիկանության և ներքին անվտանգության ուժերի տեղակայումը։ Բացի այդ, առաջարկվում է սահմանել արգելված թռիչքային գոտի սիրիական ինքնաթիռների համար: Դրա դիմաց Իսրայելն առաջարկում է աստիճանաբար դուրս գալ Սիրիայում վերջին ամիսներին զբաղեցրած տարածքներից՝ պահպանելով իր ռազմավարական դիրքը Հերմոն լեռան գագաթին։
Ըստ հրապարակման՝ Սիրիան դեռ չի արձագանքել այս առաջարկին, որը ներկայացվել է մի քանի շաբաթ առաջ։
2024 թ. դեկտեմբերին Սիրիայի նախագահ Բաշար ալ-Ասադի՝ իշխանությունից հեռանալուց հետո Իսրայելը ցամաքային ներխուժումներ է իրականացնում սիրիական Կունեյտրայի և Դարաայի շրջաններում՝ վերահսկողություն հաստատելով բուֆերային գոտու նկատմամբ։ Ըստ հրապարակումների՝ Իսրայելը դիմել է նաև սահմանային շրջաններում ռմբակոծությունների՝ խախտելով միջազգային իրավունքի կանոնները, ՄԱԿ-ի՝ պետական ինքնիշխանության վերաբերյալ բանաձևերը և 1974 թվականին կնքված անջատման մասին համաձայնագիրը, որը բուֆերային գոտի էր ստեղծում երկու երկրի միջև։

Израильские силы вторглись в сирийские деревни и арестовали четыре человека
17 сентября израильские силы вторглись в три деревни сирийской провинции Эль-Кунейтра и после обыска нескольких домов задержали четырёх мирных жителей. “Арменпресс” передает об этом со ссылкой на сообщение сирийское агентство SANA.
В провинциях Дераа и Кунейтра были замечены израильские военные беспилотники, летающие на малой высоте.
Сирия неоднократно осуждала израильские нападения, призывая международное сообщество занять решительную позицию для их предотвращения.
Новостная платформа Axios, ссылаясь на осведомлённые источники, сообщила, что Израиль представил Сирии предложение, направленное на замену соглашения о разделении 1974 года.
Согласно предложению, планируется расширить буферную зону на сирийской стороне на два километра, где будет запрещено присутствие военных или тяжёлого вооружения, и разрешено только размещение полиции и сил внутренней безопасности. Кроме того, предлагается создать бесполетную зону для сирийской авиации. Взамен Израиль предлагает постепенно уйти с территорий, оккупированных им в Сирии в последние месяцы, сохраняя при этом своё стратегическое положение на вершине горы Хермон.
По данным платфпрмы, Сирия пока не ответила на это предложение, представленное несколько недель назад.
После падения правительства президента Сирии Башара Асада в декабре 2024 года Израиль осуществляет наземные вторжения в сирийские провинции Эль-Кунейтра и Дераа, устанавливая контроль над буферной зоной. Израиль также прибегает к бомбардировкам приграничных районов, нарушая нормы международного права, резолюции ООН о государственном суверенитете и соглашение о разделении 1974 года, создавшее буферную зону между двумя странами.